ԻՐԱՆԸ ԵՎ ՊԱՏԺԱՄԻՋՈՑՆԵՐԸ
Իրանի դեմ կիրառվող միջազգային պատժամիջոցները զգալի փոփոխություններ են առաջացրել Իրանի Իսլամական Հանրապետության տնտեսական կյանքում։ Միևնույն ժամանակ, դրանք լուրջ ազդեցություն են թողել նաև քաղաքական գործընթացների վրա։
Պատժամիջոցների տնտեսական ազդեցությունը
Միացյալ Նահանգների և ԵՄ-ի կողմից Իրանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցներից ամենաազդեցիկը կարելի է համարել ոչ թե նավթի ներկրման վերաբերյալ ընդունված սահմանափակումները, այլ հետևյալ երկու որոշումները.
1. Իրանական բանկերի հետ տրանզակցիոն գործարքների կատարման և SWIFT համակարգում Իրանի մասնակցության սառեցումը։ Արդյունքում՝ Իրանը, փաստորեն, զրկվել է միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից և բանկերից ԱՄՆ դոլար գնելու հնարավորությունից, ինչը նվազեցրել է արտարժույթի հոսքը երկիր և սահմանափակել առաջին անհրաժեշության ապրանքների ներկրումը։
2. Գրեթե բոլոր միջազգային ապահովագրական ընկերությունները հրաժարվել են ապահովագրել իրանական նավթով բարձված նավերը, ինչը զգալիորեն (մոտ 30%-ով) կրճատել է իրանական նավթի արտահանման ծավալները։ Խնդրի էությունն այն է, որ անգամ այն պետությունները, որոնք չեն պաշտպանել Իրանի դեմ կիրառվող միջազգային պատժամիջոցները, ստիպված են եղել սահմանափակել իրանական նավթի գնումը, քանի որ դրա տեղափոխումն ապահովագրված չէ և ցանկացած ֆորսմաժորային իրավիճակի դեպքում գնորդները կարող են կորցնել ողջ ապրանքն ու դրա համար վճարված գումարները։
Այս պատժամիջոցների ընդունման արդյունքում Իրանը հայտնվել է իրական մակրոտնտեսական ճգնաժամի առջև։ Մի կողմից՝ կրճատվել են նավթի արտահանումից ստացվող եկամուտները, մյուս կողմից՝ այդ եկամուտները, որպես կանոն, ստացվում են ոչ թե ԱՄՆ դոլարով կամ եվրոյով, այլ այն պետությունների արժույթով, որոնք գնում են իրանական հումքը։ Որպես հետևանք՝ Իրանը ստիպված է իր ներկրումներն ապահովել այն պետություններից, որոնք էլ գնում են իրանական նավթը, ինչն, իր հերթին, լուրջ սահմանափակումներ է մտցնում ներկրվող ապրանքների տեսականու մեջ, քանի որ, օրինակ, Իրանը չի կարողանում անհրաժեշտ ծավալներով ցորեն ներկրել։ Եթե նախկինում ցորենի ներկրման հիմնական աղբյուրը Կանադան էր, ապա այսօր Թեհրանը ստիպված է որոնել նոր աղբյուրներ այն պետությունների շարքից, որոնք գնում են իրանական նավթը։
Պատժամիջոցների հետևանքով Իրանում զգալիորեն աճել է ինֆլյացիան. օրինակ, Իրանում մեծ սպառում ունեցող հավի միսը, որի 50%-ը ներկրվում է, թանկացել է շուրջ 4 անգամ։ Թանկացել են նաև այլ առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ՝ կարագը, ձեթը և ալյուրը։
Միևնույն ժամանակ, պատժամիջոցների և տնտեսական խնդիրների պատճառով Իրանի Կենտրոնական բանկն արդեն սեպտեմբերի վերջին ցույց տվեց, որ չի կարողանում զսպել իրանական արժույթի արժեզրկումը։ Մեկ օրվա ընթացքում այն արժեզրկվեց 70%-ով, ինչը ցույց է տալիս երկրի մակրոտնտեսական անկման ողջ ծավալը։
Պետք է նշել, սակայն, որ Թեհրանը լուրջ քայլերի է դիմում երկրում տնտեսական իրավիճակի կարգավորման համար։ Նշենք դրանցից ամենակարևորները։
Առաջին. Իրանա-իրաքյան պատերազմից հետո առաջին անգամ Իրանը դիմեց նավթի «սև շուկայի» ձևավորմանը։ Դրա հիմնական նպատակն է այլընտրանքային ճանապարհով նավթի արտահանման կազմակերպումը, ինչը հնարավորություն կտա այն միջնորդավորված եղանակով վաճառել նաև այն պետություններին, որոնք ֆորմալ առումով հրաժարվել են Իրանի հետ համագործակցությունից։ Սրան հասնելու համար Իրանի կառավարությունը սեպտեմբեր-հոկտեմբերին փաստացի վերացրեց Իրանի ազգային նավթային ընկերության նավթի արտահանման մենաշնորհը՝ իրավունք տալով նոր ձևավորվող «կոոպերատիվներին» ընկերությունից անկախ նավթ արտահանել և, միաժամանակ, չտեղեկացնել արտահանման ուղղությունների վերաբերյալ։
Երկրորդ. Իրանի Կենտրոնական բանկի որոշմամբ Իրանի ազգային նավթային ընկերությանը տրամադրվել է $5 մլրդ Նավթի արտահանման ապահովագրման իրանական ազգային հիմնադրամի ստեղծման համար, ինչը հնարավորություն կտա Իրանին սեփական միջոցներով ապահովագրել նավթ տեղափոխող նավերը և խրախուսել նախկին գնորդներին վերականգնել Իրանից նավթի գնման ծավալները։
Երրորդ. Իրանն արտաքին քաղաքական հարթակում սկսել է նոր դաշնակիցներ և գործընկերներ փնտրել, որոնք կարող են օգնել Թեհրանին՝ լուծել տնտեսական խնդիրները։ Որքան էլ տարօրինակ է, բայց Թեհրանին այս հարցում սկսել է ակտիվորեն օգնել ոչ թե Չինաստանը, որը 30%-ով կրճատել է իրանական նավթի գնման ծավալները, այլ Մերձավոր Արևելքում երբևիցե հատուկ ակտիվություն չցուցաբերած Հնդկաստանը։ Վերջինս հոկտեմբերին համաձայնեցրել է Իրանին հատուկ գնով ցորեն մատակարարելու հարցը, ինչը կօգնի Թեհրանին խուսափել հացի թանկացման ցավոտ հեռանկարից։ Հնդկաստանը նաև իր ամբողջ նավթավերամշակման հզորություններն ուղղել է իրանական հում նավթի վերամշակմանը, որը բարտերային «բենզին՝ նավթի դիմաց» եղանակով պետք է վերարտահանվի Իրան։ Սակայն բավական կարևոր են նաև Հնդկաստանի քայլերն՝ ուղղված Իրանի հետ համատեղ խոշոր նախագծերի իրականացմանը։ Դրանցից ամենաթանկը Պարսից ծոցից մինչև Աֆղանստան երկաթգծի կառուցումն է, որի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է մոտ $10 մլրդ։ Այս երկաթգծի կառուցման շնորհիվ, որը կիրականացվի հիմնականում հնդկական ֆինանսավորմամբ, փաստացի տրանսպորտային շրջափակման կենթարկվի Պակիստանը, իսկ աֆղանական շուկան և տնտեսությունն ուղղակի մուտք կունենան Պարսից ծոց և Հարավային Ասիայի շուկաներ՝ շրջանցելով Պակիստանը, որն այսօր զգալի ազդեցություն ունի Աֆղանստանի տնտեսական և քաղաքական կյանքի վրա։
Պետք է նշել, որ Թեհրանի կողմից իրականացվող տնտեսական ծրագրերն ունեն դրական արդյունքների բավական մեծ շանս, քանի որ փաստացի պատժամիջոցներից խուսափելու նոր համակարգ է ձևավորվում։ Թե ինչպես կընթանան հետագա զարգացումները՝ մեծ մասամբ կախված են ԱՄՆ նախագահի պաշտոնին վերընտրված Բ.Օբամայի քայլերից. եթե նա պաշտպանի Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցների կիրառման ծրագրերը, ապա Թեհրանը կկանգնի նոր որակի տնտեսական խնդիրների առջև։ Իսկ եթե Վաշինգտոնը գնա Թեհրանի հետ երկխոսության հաստատման ճանապարհով, ինչի մասին բավական շատ են խոսում վերջին շրջանում, ապա Իրանը կկարողանա խուսափել տնտեսական իրադրության հետագա վատթարացումից։
Ինչևէ, Թեհրանի համար բավական ցավալի կարելի է համարել ԿՀՎ ղեկավար, գեներալ Դ.Փեթրեուսի հրաժարականը, քանի որ վերջինս իրանա-ամերիկյան երկխոսության ակտիվ աջակիցն էր։
Պատժամիջոցների քաղաքական ազդեցությունը
Տնտեսական խնդիրները և վատթարացող սոցիալական իրավիճակը լուրջ ազդեցություն են ունեցել Իրանի ներքաղաքական կյանքի վրա։ Մի կողմից՝ Իրանի խորհրդարանը, որի կազմի հիմնական մասը կապված է երկրի կրոնական իշխանությունների հետ, ակտիվորեն սկսել է քննադատել նախագահին և նրան ներկայացնել որպես տնտեսական անհաջողությունների հիմնական մեղավոր, մյուս կողմից՝ Մ.Ահմադինեժադը, կարծես թե գիտակցելով, որ երկրի բարդ տնտեսական պայմանները խուճապով չբարդացնելու պատճառով հոգևոր իշխանություններն ու մեջլիսը չեն գնա նախագահի պաշտոնանկության ճանապարհով, սկսել է ավելի համարձակ գործել։ Հենց այս պատճառով հոկտեմբերին նախագահը հրահրեց իրանական «բանտային սկանդալը»՝ ցանկություն հայտնելով Թեհրանի բանտ այցելել և հանդիպել կալանավորների հետ։ Վերջիններիս շրջանում շատ են Մ.Ահմադինեժադի յուրայիններն ու ընկերները, որոնք վերջին մեկ տարվա ընթացքում տարբեր մեղադրանքներով ձերբակալվել և բանտարկության են դատապարտվել։ Թեև Իրանի գլխավոր դատախազն ու գերագույն դատարանի ղեկավարները մերժեցին նախագահի խնդրանքը, բայց Մ.Ահմադինեժադն իր քաղաքական թիմին ցույց տվեց, որ պահպանում է սեփական անկախությունն ու երկրի հոգևոր իշխանությունների հետ որևէ գործարքի չի գնացել։
Այսօր Իրանում գրեթե հակառակ պահվածք ունի նախկին նախագահ Ա.Ա. Հաշեմի-Ռաֆսանջանին, որը վերջին ամիսներին բավական ջերմացրել է հարաբերությունները հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիի հետ։ Հաշեմի-Ռաֆսանջանիին հարաբերությունների կարգավորումը Ա.Խամենեիի հետ առավել քան անհրաժեշտ է, քանի որ հենց վերջինս կարող է ազդել նախկին նախագահի դստեր և որդու դեմ հարուցված քրեական գործերի ընթացքի վրա։ Եվ կարելի է ասել, որ այս նպատակին Հաշեմի-Ռաֆսանջանին արդեն հասել է. նրա որդուն ներկայացված մեղադրանքը «հակապետական գործողություններից» փոխվել է «դիրքի չարաշահման», իսկ դստեր «դավաճանության» մեղադրանքը փոխարինվել է «հասարակական անկարգությունների մասնակցությամբ»։ Ինչ վերաբերում է Ալի Խամենեիին, ապա նա ևս ստիպված է եղել գնալ Հաշեմի-Ռաֆսանջանիի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, քանի որ Արևմուտքի հետ ակտիվացող դիմակայության պայմաններում «ամերիկամետ» Հաշեմի-Ռաֆսանջանիի վերադարձը մեծ քաղաքականություն կարող է օգտագործվել նույն Արևմուտքի հետ հնարավոր երկխոսության հաստատման համար։ Այս տեսանկյունից տարօրինակ չէ, որ Չմիավորված պետությունների պայմանագրի գագաթաժողովին, որը տեղի ունեցավ օգոստոսի վերջին Թեհրանում, Ալի Խամենեիի հետ հյուրերին ընդունում էր Հաշեմի-Ռաֆսանջանին, որն էլ հիմնական նիստի ժամանակ նստած էր հոգևոր առաջնորդի կողքին։
Տարօրինակ է, բայց Իրանում ակտիվացել են խոսակցություններն այն մասին, որ 2013թ. կայանալիք նախագահական ընտրություններին Հաշեմի-Ռաֆսանջանին կարող է առաջադրել իր թեկնածությունը և ստանալ Ալի Խամենեիի աջակցությունը։ Սա պայմանավորված է նրանով, որ Իրանի նախկին նախագահն աշխարհին հայտնի է որպես բարեփոխիչ և երկխոսության կողմնակից, ինչը կարող է հանգեցնել Իրանի շուրջ ձևավորված իրավիճակի մեղմացմանը։ Դեռևս հստակ չի կարելի ասել, թե որքան հավանական է Հաշեմի-Ռաֆսանջանիի առաջադրումը, բայց կանխատեսումներ անելիս պետք է նշել, որ անգամ եթե ամեն ինչ ընթանա այնպես, ինչպես խոսում են, Հաշեմի-Ռաֆսանջանին դժվար թե դիմի Իրանի միջուկային ծրագրի ուղղության կտրուկ փոփոխության, քանի որ հենց Իրանի նախկին նախագահն է 1991-ին վերսկսել Իսլամական հեղափոխությունից հետո ընդհատված միջուկային ծրագիրը և անմիջականորեն աջակցել ուրանի հարստացման տեխնոլոգիաների զարգացմանն Իրանում։
Միևնույն ժամանակ, պետք է նշել մի նոր իրողություն ևս. տնտեսական ճգնաժամն ի ցույց է դրել կառավարության և խորհրդարանի միջև փոխգործակցության բացակայության իրական հետևանքները. որպես կանոն, տնտեսական այս կամ այն խնդրի կարգավորման համար կառավարությանն անհրաժեշտ օրինագծի ընդունումը մեջլիսի կողմից դառնում է մեծ խնդիր, քանի որ պատգամավորները կառավարությունից խորհրդարան եկած ցանկացած փաստաթուղթ օգտագործում են նախագահին քննադատելու համար, ինչը ձգձգում է օրինագծի ընդունումն ու խանգարում օպերատիվ արձագանքմանը։
Հենց այս պատճառով խորհրդարանում և հոգևոր շրջանակներում սկսել են էլ ավելի ակտիվորեն քննարկել Իրանում նախագահի պաշտոնի վերացման և այն վարչապետի պաշտոնով փոխարինելու հարցը։ Ի տարբերություն նախագահի, որն ընտրվում է ուղիղ քվեարկության միջոցով, վարչապետը պետք է ընտրվի խորհրդարանի կողմից և ներկայացնի օրենսդիր մարմնում մեծամասնություն ունեցողների շահերը։ Սա, իր հերթին, պետք է բերի լուրջ փոխգործակցության խորհրդարանի և կառավարության միջև ու վերջինիս օպերատիվ որոշումների ընդունման ավելի մեծ հնարավորություններ տա։
Ինչևէ, պետք է նշել նաև, որ քաղաքական հարաբերությունները և քննարկումներն Իրանում գալիք ամիսներին էլ ավելի են ակտիվանալու, քանի որ դրանց վրա, մի կողմից, շարունակելու են ազդել տնտեսական ճգնաժամը, մյուս կողմից՝ մոտեցող նախագահական ընտրությունները։

• 06-12-2012 16:06:49   | Армения  |  Аналитика
Применяемые против Ирана международные санкции вызвали значительные изменения в экономической жизни Исламской Республики Иран. В то же время они серьезное повлияли и на политические процессы.
Экономическое воздействие санкций
Самыми действенными из санкций США и ЕС против Ирана можно считать не принятые ограничения на импорт нефти, а следующие два решения:
1. Замораживание участия Ирана в выполнении транзакционных сделок с иранскими банками и в системе SWIFT. В результате Иран фактически лишился возможности закупать доллары США у международных финансовых организаций и банков, что сократило поток иностранной валюты в страну и ограничило импорт товаров первой необходимости.
2. Почти все международные страховые компании отказались застраховать нагруженные иранской нефтью танкеры, что значительно (почти на 30%) сократило объемы экспорта иранской нефти. Суть проблемы в том, что даже те государства, которые не поддержали международные санкции против Ирана, вынуждены были ограничить закупки иранской нефти, поскольку ее транспортировка не застрахована, и в случае любой форс-мажорной ситуации покупатель может потерять весь товар и выплаченные за него деньги.
В результате применения этих санкций Иран столкнулся с угрозой реального макроэкономического кризиса. С одной стороны, сократилась прибыль, получаемая от экспорта нефти, с другой – эта прибыль, как правило, получается не в долларах США или евро, а в валюте государств, закупающих иранское сырье. Как следствие, Иран вынужден обеспечить свой импорт у тех государств, которые покупают иранскую нефть, что, в свою очередь, вносит серьезные ограничения в ассортимент импортируемых товаров, поскольку, к примеру, Иран не может импортировать необходимые объемы пшеницы. Если раньше основным источником импорта пшеницы была Канада, то сегодня Тегеран вынужден искать новые источники зерна в тех государствах, которые покупают иранскую нефть.
Вследствие санкций в Иране значительно выросла инфляция: например, пользующаяся большим спросом в Иране курятина, 50% которой импортируется, подорожала почти вчетверо. Подорожали также другие товары первой необходимости – сливочное и растительное масло, мука.
В то же время из-за санкций и экономических проблем Центральный банк Ирана уже в конце сентября показал, что не может сдержать девальвацию национальной валюты. За один день она обесценилась на 70%, что показывает весь масштаб макроэкономического спада в стране.
Следует отметить, однако, что Тегеран предпринимает серьезные шаги для урегулирования экономической ситуации в стране. Отметим самые важные из них.
Первый шаг: впервые после ирано-иракской войны Иран начал думать о формировании «черного рынка» нефти. Основная цель этого шага – организация альтернативного экспорта нефти, что позволит опосредованно продавать ее также тем государствам, которые формально отказались от сотрудничества с Ираном. Чтобы добиться этого, иранское правительство в сентябре-октябре де-факто ликвидировало монополию Национальной нефтяной компании Ирана на экспорт нефти и дало формируемым «кооперативам» право экспортировать нефть независимо от компании, не сообщая о направлениях экспорта.
Второй шаг: решением Центрального банка Ирана Национальной нефтяной компании ИРИ было предоставлено $5 млрд. для создания иранского национального фонда страхования экспорта нефти, что позволит Ирану на собственные средства застраховать транспортирующие нефть танкеры и стимулировать бывших покупателей к восстановлению объемов закупок нефти у Ирана.
Третий шаг: во внешнеполитической плоскости Иран начал искать новых союзников и партнеров, которые могут помочь Тегерану решить экономические проблемы. Как ни странно, но Тегерану в этом вопросе начал активно помогать не Китай, сокративший на 30% объемы закупок иранской нефти, а Индия, никогда не проявлявшая особой активности на Ближнем Востоке. В октябре Индия согласовала вопрос поставок Ирану пшеницы по специальной цене, что поможет Ирану избежать болезненной перспективы подорожания хлеба. Индия также направила все свои нефтеперерабатывающие мощности на переработку сырой иранской нефти, которая бартерным методом «бензин в обмен на нефть» будет реэкспортироваться в Иран. Однако не менее важны также шаги Индии, направленные на реализацию крупных совместных проектов с Ираном. Самый дорогостоящий из них – строительство железной дороги от Персидского залива до Афганистана, общая стоимость которого оценивается примерно в $10 млрд. Благодаря строительству этой железной дороги, которое в основном будет осуществляться за счет индийского финансирования, Пакистан фактически подвергнется транспортной блокаде, а афганский рынок и экономика получат прямой доступ в Персидский залив и на южно-азиатские рынки в обход Пакистана, оказывающего сегодня значительное влияние на экономическую и политическую жизнь Афганистана.
Следует отметить, что осуществляемые Тегераном экономические программы имеют большой шанс на положительные результаты, поскольку, фактически, формируется новая система, которая даст возможность избежать санкций. Как будут развиваться дальнейшие события, зависит главным образом от шагов переизбранного в должности президента США Б.Обамы: если он поддержит программы применения новых санкций против Ирана, то Тегеран столкнется с экономическими проблемами уж другого уровня. А если Вашингтон пойдет по пути установления диалога с Тегераном, о чем довольно много говорят в последнее время, то Иран сможет избежать дальнейшего ухудшения экономической ситуации.
Как бы то ни было, довольно болезненной для Тегерана можно считать отставку руководителя ЦРУ, генерала Д.Петреуса, поскольку он был активным сторонником ирано-американского диалога.
Политическое влияние санкций
Экономические проблемы и ухудшающееся социальное положение серьезно сказались на внутриполитической ситуации в Иране. С одной стороны, иранский парламент, большинство которого связано с религиозными властями страны, начал активно критиковать президента и представлять его в качестве основного виновника в экономических неудачах, с другой – М.Ахмадинежад, похоже, осознавая, что духовные власти и меджлис не пойдут по пути импичмента президента, чтобы не усложнить паникой и без того сложные экономические условия страны, начал действовать более смело. Именно поэтому в октябре президент спровоцировал иранский «тюремный скандал», выразив желание посетить тегеранскую тюрьму и встретиться с осужденными. Среди осужденных много друзей и близких М.Ахмадинежада, которых в течение последнего года с разными обвинениями задержали и приговорили к тюремному заключению. Хотя генеральный прокурор Ирана и руководители Верховного суда отказали в просьбе президента, тем не менее М.Ахмадинежад показал своей политической команде, что сохраняет свою независимость и не пошел ни на какие сделки с духовными властями страны.
Прямо противоположно ведет себя сегодня экс-президент Ирана А.А.Хашеми-Рафсанджани, отношения которого с духовным предводителем Али Хаменеи в последние месяцы стали довольно теплыми. Урегулирование отношений Хашеми-Рафсанджани с А.Хаменеи более чем необходимо, так как именно Хаменеи может повлиять на ход уголовных дел, возбужденных против сына и дочери экс-президента. Можно сказать, что этой цели Хашеми-Рафсанджани уже добился: выдвинутое в отношении его сына обвинение в «антигосударственных действиях» изменено на «злоупотребление положением», а обвинение дочери в «предательстве» заменено «участием в общественных беспорядках». Что касается Али Хаменеи, то он также вынужден был пойти на урегулирование отношений с Хашеми-Рафсанджани, поскольку в условиях обостряющегося противостояния с Западом возвращение «проамериканца» Хашеми-Рафсанджани в большую политику может быть использовано для налаживания возможного диалога с тем же Западом. С этой точки зрения отнюдь не странно, что на Саммите договора необъединенных государств, который состоялся в конце августа в Тегеране, вместе с Али Хаменеи гостей принимал также Хашеми-Рафсанджани, сидевший во время основного заседания рядом с духовным предводителем.
Странно, но в Иране активизировались разговоры о том, что на намеченных в 2013г. президентских выборах Хашеми-Рафсанджани может выдвинуть свою кандидатуру и заручиться поддержкой Али Хаменеи. Это обусловлено тем, что экс-президент Ирана известен миру как реформатор и сторонник диалога, что может привести к смягчению сформированной вокруг Ирана ситуации. Пока нельзя точно сказать, насколько вероятно выдвижение Хашеми-Рафсанджани, но, делая прогнозы, следует отметить, что даже если все сложится так, как говорят, то Хашеми-Рафсанджани вряд ли прибегнет к резкому изменению курса ядерной программы Ирана, поскольку именно экс-президент Ирана в 1991г. возобновил приостановленную после Исламской революции ядерную программу и непосредственно содействовал развитию технологий обогащения урана в ИРИ.
В то же время следует отметить еще об одном новом факте: экономический кризис продемонстрировал реальные последствия отсутствия взаимного сотрудничества между правительством и парламентом. Как правило, принятие меджлисом необходимого для урегулирования того или иного экономического вопроса законопроекта правительства становится большой проблемой, поскольку любой поступивший из правительства документ депутаты используют для критики президента, что откладывает принятие законопроекта и мешает оперативному реагированию.
Именно поэтому в парламенте и духовных кругах начали более активно обсуждать вопрос упразднения в Иране должности президента и ее замены должностью премьер-министра. В отличие от президента, который избирается посредством прямого голосования, премьер-министр должен избираться парламентом и представлять интересы большинства в законодательном органе. Это, в свою очередь, должно привести к серьезному сотрудничеству между парламентом и правительством и даст большие возможности при принятии оперативных правительственных решений.
Следует также отметить, что политические взаимоотношения и обсуждения в Иране в ближайшие месяцы еще более активизируются, поскольку на них, с одной стороны, будет продолжать влиять экономический кризис, с другой – приближающиеся президентские выборы.