Դեկտեմբերի 13-15-ը Հայաստանում կլինի ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Թոմաս Մելիան
Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և աշխատանքի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Թոմաս Մելիայի այցը Հայաստան՝ Մարդու իրավունքների միջազգային օրվա առիթով
Երևան, Հայաստան. Մարդու իրավունքների միջազգային օրվան նվիրված ԱՄՆ դեսպանատան նախաձեռնությունների շրջանակում ս.թ. դեկտեմբերի 13-15-ը Հայաստանում կլինի Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և աշխատանքի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Թոմաս Մելիան, ով Հայաստանի Հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների, քաղաքական առաջնորդների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ քննության կառնի մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարության հարցերը:
Մարդու իրավունքների միջազգային օրը խորհրդանշում է, որ անկախ մարդկանց ռասայական, սեռական,ազգային, կրոնական պատկանելությունից, սեռական կողմնորոշումից կամ ֆիզիկական վիճակից մարդու համընդհանուր իրավունքները բոլորի համար իրողություն դարձնելուն ուղղված պայքար շարունակվում է: Անկախ մշակութային տարբերություններից՝ մարդու իրավունքները բոլորի համար ապահովում են մարդկային արժանապատվության տարբեր կողմերը. երջակություն գտնելու ու ինքնադրսևորման ազատություն, խոսքի ազատություն, մյուսների հետ միավորվելու ու խաղաղ հավաքների ազատություն, դավանանքի ու պաշտամունքի ազատություն ըստ յուրաքանչյուրի հայեցողության, հասարակական կյանքի լիիրավ մասնակցություն՝օրենքի գերակայության հանդեպ վստահությամբ:  Մարդու իրավունքների միջազգային օրը մենք վերահաստատում ենք համընդհանուր ու հիմնարար արժեքներին հետամուտ լինելու մեր կամքն ու պատրաստակամությունը:
Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և աշխատանքի հարցերով գրասենյակը առաջնորդում է ժողովրդավարության խթանմանը, մարդու իրավունքների ու միջազգային կրոնական ազատության պաշտպանությանն ու աշխարհով մեկ աշխատանքային իրավունքների կատարելագործմանն ուղղված ԱՄՆ ջանքերը: Պետքարտուղարի փոխտեղակալ Մելիան ԱՄՆ արտքին գերատեսչության այն պաշտոնյան է, ով պատասխանատու է ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների հարցերով Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում:

Deputy Assistant Secretary of State for Democracy, Human Rights and Labor Thomas O. Melia visits Armenia to Recognize International Human Rights Day
• 10-12-2012 15:46:50   | Armenia  |  Human Rights
Yerevan, Armenia - As part of the U.S. Embassy's recognition of International Human Rights Day, Deputy Assistant Secretary of State for Democracy, Human Rights and Labor Thomas O. Melia will discuss human rights issues and democratization in Armenia with senior officials of the Armenian Government, political leaders, and civil society representatives during a visit to Armenia on December 13-15.
Human Rights Day symbolizes the continuation of the fight to make universal human rights a reality for all people – regardless of race, gender, nationality, sexual orientation, disability, ethnicity, or religion.  Human rights protect aspects of human dignity that all people, regardless of cultural differences, deserve: freedom to pursue happiness and fulfillment, to speak openly, to come together with others and organize peacefully, to believe and worship as they see fit, and to participate fully in the public life of society with confidence in the rule of law.  On Human Rights Day, we reaffirm our commitment to universal and fundamental values.
The Bureau of Democracy, Human Rights and Labor leads U.S. efforts to promote democracy, protect human rights and international religious freedom, and advance labor rights globally.  Deputy Assistant Secretary Melia is the State Department official directly responsible for democracy and human rights in Europe and Central Asia.