«Պահենք երեխաներին ընտանիքում» SMS-հանգանակության հոկտեմբեր և նոյեմբեր ամիսների արդյունքների ամփոփում
• 13-12-2012 17:29:57   | Հայաստան  |  Բարեգործություն
Orange-ի բաժանորդների և Orange Հիմնադրամի հանգանակությունների շնորհիվ ևս երեք երեխա կվերադառնա ընտանիք
Orange Հիմնադրամը և Վորլդ Վիժն Հայաստանը ամփոփում են «Պահենք երեխաներին ընտանիքում» SMS-հանգանակության հոկտեմբեր և նոյեմբեր ամիսների արդյունքները
Այսօր Orange Հիմնադրամը և Վորլդ Վիժն Հայաստանը հայտարարեցին «Պահենք երեխաներին ընտանիքում» SMS բարեգործական նախագծի հոկտեմբեր և նոյեմբեր ամիսների արդյունքների մասին: Նախագիծը թույլ է տալիս Orange-ի բաժանորդներից յուրաքանչյուրին աջակցություն ցուցաբերել այն հայ մանուկներին, ում ընտանիքները ֆինանսական դժվարությունների պատճառով իրենց երեխաներին հանձնում են պետական հաստատությունների հոգածությանը:
Հոկտեմբեր և նոյեմբեր ամիսներին Orange-ի բաժանորդները նվիրաբերել են` համապատասխանաբար 175 300 ՀՀ դրամ և 298 900 ՀՀ դրամ: Ինչպես և նախորդ ամսիներին, Orange Հիմնադրամն այս գումարը կրկնապատկում է` Վորլդ Վիժն Հայաստանին փոխանցելով հոկտեմբեր ամսվա համար 350 600 ՀՀ դրամ և նոյեմբեր ամսվա համար  597,800 ՀՀ դրամ: Հոկտեմբեր ամսվա  հանգանակված գումարը Վորլդ Վիժն Հայաստանը կօգտագործի Երևանում բնակվող մի ընտանիքի օգնելու համար: Ընտանիքը բաղկացած է երիտասարդ մորից և չորս երեխաներից: Մայրը` Անահիտը, բարդ սոցիալական պայմաններից դրդված՝ 15 և 13-ամյա որդիներին ստիպված է եղել հանձնել խնամքի հաստատության հոգածությանը: Հանգանակված գումարով հնարավոր կլինի ձեռք բերել տնային պայմաններում արագ սննդի պատրաստման համար անհրաժեշտ խոհարարական գործիքներ, ինչը թույլ կտա Անահիտին գումար վաստակել և երեխաներին ինքնուրույն մեծացնել տանը:
Նոյեմբեր ամսին հանգանակված գումարով Վորլդ Վիժն Հայաստանը կօգնի ևս մեկ ընտանիքի, որ բանակվում է Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքում: Ընտանիքի հայրը՝ Սասունն առողջական լուրջ խնդիրներ ունի. տառապում է  տուբերկուլյոզով, իսկ մայրը՝ Աիդան, ով ընտանիքի հիմնական հոգացողն է, մշտական աշխատանք չունի և պարբերաբար գումար է վաստակում մասնավոր բնակարաններում մաքրություն անելով: Սասունն ու Աիդաննույնպես, բարդ սոցիալական պայմաններից դրդված` 15-ամյա որդուն ստիպված են եղել հանձնել խնամքի հաստատության հոգածությանը: Orange Հիմնադրամի և Վորլդ Վիժն Հայաստանի համատեղ բարեգործական ծրագրի շրջանակներում նոյեմբեր ամսին հանգանակված գումարով ընտանիքը կկարողանա ձեռք բերել ոչխարներ, ինչպես նաեւ՝ կեր սկզբնական շրջանի համար, ինչը հնարավորություն կտա նրանց հոգալու իրենց առօրյա ապրուստը և որդուն վերադարձնել ընտանիք:
«Նախագծի մեկնարկից ի վեր ավելի քան 5900 բաժանորդ է նվիրատվություն կատարել, իսկ շատերը մի քանի անգամ են գումար նվիրաբերել: Շնորհակալություն ենք հայտնում այս նախաձեռնությանը մասնակցած մեր բոլոր բաժանորդներին: Orange Հիմնադրամը կրկնապատկել է նրանցից յուրաքանչյուրի ներդրումը: Կոչ ենք անում մեր բաժանորդներին կրկին նվիրաբերել 100 կամ 500 դրամ, քանի որ դեկտեմբեր ամսվա հանգանակության արդյունքում կրկին մեկ հայ երեխա կվերադառնա ընտանիք»,- ասաց Հայաստանում Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
«Orange-ի բաժանորդների հանգանակության և Orange Հիմնադրամի շնորհիվ մենք արդեն կարողացել ենք ընտանիք վերադարձնել 9 երեխայի` ստեղծելով եկամուտի աղբյուր նրանց ծնողների համար: Նախագծի նպատակն է ապահովել ընտանիքների կայուն զարգացումը, այլ ոչ թե տրամադրել ուղղակի դրամական աջակցություն.չէ որ փոքրիկ հանգանակությունների արդյունքում հնարավորություն է ստեղծվում տնտեսական կայունություն հաստատել ընտանիքներում», - ասաց Վորլդ Վիժն Հայաստանի տնօրեն Գրահամ Սթրոնգը:
Կարիքի մեջ գտնվող ընտանիքներին Orange-ի բաժանորդները կարող են օգնել` ուղարկելով SMS 1234 կարճ համարին և հանգանակելով 100, իսկ 5678 համարին` 500 դրամ:
«Պահենք երեխաներին ընտանիքում» SMS բարեգործական նախագիծը կտևի մինչև 2013թ. հունիս ամիսը: Այս ընթացքում Orange Հիմնադրամը պարբերաբար կտեղեկացնի հանգանակված գումարի, ինչպես նաև այն երեխաների և ընտանիքների մասին, ովքեր ընդգրկվել են նախագծում:
Անձնական տվյալների գաղտնիության պահպանման նկատառումներով նախագծում ընդգրկված ընտանիքի անդամների ազգանունը և երեխաների անունները նշված չեն:

The Orange Foundation and World Vision Armenia finilize the October and November results of the joint SMS charity project “Let’s Keep Children Home”
• 13-12-2012 17:29:57   | Armenia  |  Сharity
Thanks to donations by Orange customers and the Orange Foundation three more children to return home
Today the Orange Foundation and World Vision Armenia announced the October and November results of the joint SMS charity project “Let’s Keep Children Home”. This project gives the chance to every Orange customer to support the Armenian children, whose families, due to financial difficulties, deliver them to the care of state institutions.
In October and November Orange customers have donated 175 300 AMD and 298 900 AMD respectively. As in case of the previous months, the Orange Foundation in its turn will double the money donated by the customers all together and transfer 350 600 AMD for October and 597 800 AMD for November to World Vision Armenia. The amount donated in October will be used by World Vision Armenia to help a family living in Yerevan. The family consists of a young mother and 4 children. Due to tough social conditions Anahit, the mother of these 4 children, has had to deliver her 15-year-old and 13-year-old sons to the care of a state institution. The donated amount will be used to buy necessary kitchen tools for making fast food at home, thus enabling Anahit to earn money and keep her children home.
The amount donated in November will be used by World Vision Armenia to help another family living in Goris town of Syunik region. Sasun, the father of the family has serious health problems, is suffering from tuberculosis, and Aida, the mother of the family, is the only one to earn this family’s living, she does not have a permanent job and is usually hired on a temporary basis to clean private houses. Due to tough social conditions Sasun and Aida as well have had to deliver their 15-year-old son to the care of a state institution. The donated amount will be provided to this family, in order to buy sheep, as well as forage to feed the sheep for the first period, thus enabling them to earn money and keep their son home.
“Since launch of this project over 5900 customers have made donations, and many of them have donated more than once. We thank all our customers, who have particiapted to this initiative. The Orange Foundation has doubled the money donated by each of them. We call on our customers to donate again 100 or 500 AMD, as thanks to the donations to be made in December one more child will return home,” said Francis Gelibter, Chairman of the Board of the Orange Foundation in Armenia.
“Thanks to the donations of Orange customers and the Orange Foundation, we were able to return 9 children to their families by creating a source of income for their parents. The aim of the project is to provide  sustainable development of a family, rather than simple money support, as thanks to small donations there is a possibility to create economic sustainability in families,” said Graham Strong, Director of World Vision Armenia.
Orange customers can help the families in need by sending SMS to 1234 and 5678 short numbers and donating 100 and 500 AMD correspondingly.
The SMS charity project “Let’s Keep Children Home” will last until June 2013 during which the Orange Foundation will regularly provide information on the donated money and the children and families who have been the beneficiaries of this project.
For privacy reasons last name of the beneficiary family members and first names of the children are not indicated.