Հարութ Սասունյան. Ադրբեջանը մեղադրում է Թուրքիայի նախագահին Սերժ Սարգսյանին շնորհավորելու համար
Մինչ Հայաստանը փորձում է հաղթահարել փետրվարի 18-ին կայացած նախագահական ընտրությունների հետևանքները  և պատշաճ լուծում գտնել ավելի աշխուժացած ընդդիմության հետ, հարևան Ադրբեջանն ու Թուրքիան խճճվել են փոխադարձ մեղադրանքների մեջ հայկական ընտրությունների շուրջ:
Մեկ տարի առաջ, «Ո՞վ է իշխում Թուրքիայում՝ Էրդողանը, թե՞ Ալիևը» վերնագրով իմ խմբագրականում զարմանքս էի արտահայտել, որ Թուրքիան թույլ է տալիս Ադրբեջանին շարունակաբար խառնվել իր ինքնիշխան քաղաքականությանը, ինչպես Հայ-թուրքական արձանագրությունների դեպքում: Այժմ երկու թարմ օրինակներ կան թուրքական որոշումների կայացման գործում Ադրբեջանի անթույլատրելի միջամտության մասին:
«Թուրքական ավիաուղիները» հազիվ էր հայտարարել, որ «Ակոս» երկլեզու՝ հայերեն և թուրքերեն շաբաթաթերթը կտրամադրի իր միջազգային չվերթներից օգտվող ուղևորներին, երբ ադրբեջանցի պրոֆեսոր և քաղաքական մեկնաբան Ֆիքրեթ Սադիխովը բողոքեց դրա տարածման դեմ՝ այն անվանելով «բացարձակ անհեթեթ և անպատասխանատու քայլ»:
Սադիխովը նաև բողոքեց, որ Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլը շնորհավորական ուղերձ է հղել Սերժ Սարգսյանին նախագահ վերընտրվելու կապակցությամբ: «Նման քայլերը կարող են մեծ ցավ պատճառել թե Թուրքիային, թե Ադրբեջանին», ասել էր Սադիխովը ադրբեջանական «Թրենդ» լրատվական գործակալությանը: Պրոֆ. Սադիխովի բողոքը մաս է կազմում ադրբեջանցի ղեկավարների կազմակերպած այն մեծ արշավի, որով նրանք մեղադրում են Թուրքիային՝ Արցախի հարցում տարածքային զիջումներ կատարելու համար Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու իրենց ջանքերը խափանելու մեջ:
Ահա ադրբեջանցի ղեկավար պաշտոնատարների կողմից նախագահ Գյուլին ուղղված որոշ առարկությունները.
- «Թուրքիան պետք է պարզաբանի Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլի կողմից իր հայ գործընկեր Սերժ Սարգսյանին շնորհավորական ուղերձ հղելու հարցը», հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքականության հարցերով ղեկավար Նովրուզ Մամեդովը:
- «Դա մեզ ցավ է պատճառում…. Պետք է ուշադրություն դարձնել այն հանգամանքին, որ Հայաստանին արված քաղաքավարության բոլոր նշանները նրա կողմից օգտագործվում են այլ նպատակներով», հայտարարել է Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակ Օքտայ Ասադովը:
- «Դա մեզ համար անսպասելի էր…. Ցավալի է, որ Ադրբեջանի ռազմավարական գործընկեր Թուրքիայի նախագահը հապշտապ շնորհավորել է Սարգսյանին, որն ընտրվել է խախտումների հետևանքով», հայտարարել է Խորհրդարանի պատգամավոր և  «Նոր Ադրբեջան» իշխող կուսակցության գործադիր քարտուղարի տեղակալ Մուբարիզ Ղուրբանլին:
- «Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլի շնորհավորական ուղերձ հղելը նախքան արդյունքների պաշտոնական հրապարակումը սխալ քայլ է: Սա Թուրքիայի՝ «զրո խնդիրներ հարևանների հետ» քաղաքականության շարունակությունն է: Սակայն, ըստ էության, այդ քաղաքականությունը ձախողվել է: Այդ քաղաքականության պատճառով Թուրքիայի հարաբերությունները տարածաշրջանի պետությունների մեծ մասի հետ լարված են: Բացի այդ, Թուրքիայի նախագահի շնորհավորանքը Սարգսյանին հակասում է Ադրբեջանի շահերին: Այն դեպքում, երբ միջազգային հանրությունը կարծիք է հայտնում, որ Հայաստանում գոյություն ունի ոչ լեգիտիմ իշխանություն, թուրքական կառավարությունը Հայաստանի ղեկավարության լեգիտիմությունն է հաստատում: Դա սխալ է և ցավալի», հայտարարել է Ադրբեջանի «Մուսավաթ» կուսակցության կենտրոնական գործադիր վարչության անդամ Արիֆ Հաջիլին:
- «Եթե որևէ մեկը կարծում է, որ այս քայլերի շնորհիվ Հայաստանը կամ հայերը հրաժարվելու են այսպես կոչված ցեղասպանությունից և տարածքային պահանջներից, ապա սխալվում են», հայտարարել է «Միացյալ Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ» կուսակցության նախագահ Գուդրաթ Հասանգուլիևը:
- «Նախագահ Գյուլի շնորհավորանքը Սերժ Սարգսյանին հապճեպ որոշում էր», հայտարարել է Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր և Ադրբեջան-Թուրքիա միջխորհրդարանական կապերի աշխատանքային խմբի ղեկավար Նիզամի Ջաֆարովը:
- «Թուրքիան իր այս քայլով չի արժանանա միջազգային հանրության դրական գնահատականին: Դրանում Թուրքիան կարող է վստահ լինել: Սերժ Սարգսյանին շնորհավորելը հապճեպ քայլ էր: Այն չի բխում ոչ Թուրքիայի, ոչ էլ Ադրբեջանի ազգային շահերից», հայտարարել է Խորհրդարանի պատգամավոր Ֆազաիլ Աղամալին:
- «Սերժ Սարգսյանը Թուրքիայի թշնամին է: Նա Թուրքիային մեղադրում է այսպես կոչված Հայոց ցեղասպանության համար և տարածքային պահանջներ ներկայացնում: Անհասկանալի է, թե ինչու է Աբդուլա Գյուլն առաջիններից մեկը շնորհավորել Սարգսյանին նախագահ վերընտրվելու կապակցությամբ: Սա անընդունելի է», հայտարարել է Ադրբեջանի նախկին նախագահի արտաքին քաղաքական հարցերով խորհրդական Վաֆա Գուլուզադեն:
Թուրքիայի արտգործնախարարությունը, Թուրքիայի որոշումներում Ադրբեջանի անտեղի միջամտությունը սանձելու փոխարեն, երկչոտաբար պարզաբանել է, որ նախագահ Գյուլի շնորհավորական ուղերձը նախագահ Սարգսյանին եղել է «դիվանագիտական քաղաքավարության և բարի կամքի դրսևորում»: Գյուլը Սերժ Սարգսյանին շնորհավորել էր նաև 2008 թվականի նախագահի առաջին ընտրությունների ժամանակ:
Դեռ ինչքա՞ն ժամանակ է պետք ամենազոր թուրքական կառավարությանը, որն իր քաղաքական, տնտեսական և ռազմական ազդեցությունն է տարածում ամենուրեք, հանդուրժելու Ադրբեջանի հաճախակի միջամտությանը Թուրքիայի քաղաքականության մեջ: Ե՞րբ պետք է Անկարան համարձակվի Բաքվին ասել, որ նա զբաղվի իր գործով և պարզաբանի, որ Թուրքիան իր ազգային շահերը չի ստորադասի Ադրբեջանի եսակենտրոն ցանկություններին:
Հայաստանի բախտը բերել է, որ մինչ նա քննարկում է նախագահական ընտրությունների հետևանքների հարցը, նրա թշնամի հարևաններ Ադրբեջանն ու Թուրքիան զբաղված են միմյանց մեղադրելով:

• 27-02-2013 01:33:23   | Armenia  |  Articles and Analyses
While Armenia is grappling with the fallout from the February 18 presidential voting and trying to accommodate a newly energized opposition, its two hostile neighbors, Azerbaijan and Turkey, are entangled in a feud with each other over the Armenian election.
A year ago, in a column titled, "Who Rules Turkey: Erdogan or Aliyev?" I expressed my astonishment that Turkey was allowing Azerbaijan to repeatedly interfere in its sovereign policies, as in the case of the Armenia-Turkey Protocols. Now there are two fresh examples of Azerbaijan’s unwarranted interference in Turkish decision-making.
No sooner had Turkish Airlines announced that it would distribute a copy of Agos, a bilingual Armenian-Turkish weekly newspaper to its international passengers, Fikret Sadikov, an Azeri professor and political analyst, objected to its dissemination, calling it an "absolutely absurd and irresponsible gesture."
Sadikov also complained that Turkish President Abdullah Gul had sent a congratulatory letter to Pres. Serzh Sargsyan for his re-election. "Such steps would cause great sorrow both in Turkey and Azerbaijan," Sadikov told Trend, an Azeri publication. Prof. Sadikov’s objection was part of a larger campaign orchestrated by Azeri leaders, accusing Turkey of undermining their efforts to pressure Armenia into making territorial concessions regarding Artsakh (Karabagh).
Here are some of the objections leveled at Pres. Gul by leading Azeri officials:
-- "Turkey must clarify the issue of Turkish President Abdullah Gul’s sending congratulations to his Armenian counterpart Serzh Sargsyan," stated Novruz Mammadov, chief foreign policy of Azerbaijan President.
-- "This hurt us…. It is necessary to pay attention to the fact that no matter how many signs of politeness may be expressed to Armenia, it uses it for other purposes," stated Oqtay Asadov, Speaker of Azerbaijan’s Parliament.
-- "We didn’t expect this…. It is regrettable that the President of Turkey, a strategic partner of Azerbaijan, hastily congratulated Sargsyan, who was elected as a result of fraud," stated Mubariz Gurbanli, member of Parliament and Deputy Executive Secretary of the ruling New Azerbaijan Party.
-- "Turkish President Abdullah Gul’s sending of congratulations before the official announcement of the results is the wrong step. This is the continuation of Turkey’s zero-problem policy with neighboring states. But, actually this policy failed. With this policy, Turkey’s relations with most of the states in the region have become tense. Moreover, the Turkish President’s congratulations to Sargsyan contradict the interests of Azerbaijan. At a time when the international community is expressing views that an illegitimate government exists in Armenia, the Turkish government sealed the legitimacy of the Armenian leadership. This is wrong and regrettable," stated Arif Hajili, Central Executive Board Member of Azerbaijan’s Musavat Party.
-- "If someone thinks that Armenia and Armenians will give up the so-called genocide and territorial claims thanks to these steps, they are mistaken," stated Gudrat Hasanguliyev, Chairman of the United Azerbaijan Popular Front Party.
-- "Pres. Gul’s congratulations of Serzh Sargsyan was a hasty decision," stated Nizami Jafarov, Parliament member and head of the working group on inter-parliamentary relations between Azerbaijan and Turkey.
-- "This step will not gain Turkey positive assessment by the global community. Turkey can be sure of it. Congratulating Serzh Sargsyan was a hasty step. This is not in the national interest of either Azerbaijan or Turkey," stated Parliament member Fazail Aghamali.
-- "Serzh Sargsyan is Turkey’s enemy. He accuses Turkey of so-called Armenian genocide and makes territorial claims. It is not clear why Abdullah Gul decided to be one of the first to congratulate Sargsyan on his re-election. This is unacceptable," stated Vafa Guluzade, foreign policy advisor to the former president of Azerbaijan.
Rather than lashing back at the undue Azeri interference in Turkey’s decisions, the Turkish Foreign Ministry sheepishly explained that Pres. Gul’s congratulatory letter to Pres. Sargsyan was "a diplomatic courtesy and a gesture of goodwill." Gul had also congratulated Sargsyan’s first presidential election in 2008.
How long will the all-powerful Turkish government, which projects its political, economic, and military clout far and wide, tolerate Azerbaijan’s repeated interference in Turkey’s policies? When will Ankara dare to tell Baku to mind its own business and make it clear that Turkey will not subordinate its national interests to Azerbaijan’s self-centered wishes?
Armenia is fortunate that, while it is dealing with the repercussions of the presidential election, its two hostile neighbors, Azerbaijan and Turkey, are busy feuding with each other!