Կկրկնի՞ արդյոք Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը կարդինալ Բերգոլիոյի խոսքերը Հայոց ցեղասպանության մասին
Կարդինալ Խորխե Մարիո Բերգոլիոյի՝ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապ դառնալուց շատ չանցած, հայկական և թուրքական լրատվամիջոցները շտապեցին իրենց լսարաններին տեղեկացնել, որ արգենտինացի արքեպիսկոպոսը մի շարք առիթներով ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Երբ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը 2004 թվականի ապրիլի 23-ին այցելեց Բուենոս Այրես, կարդինալ Բերգոլիոն միացավ նրան էկումենիկ պատարագում և խոսեց Հայոց ցեղասպանության նահատակների ոգեկոչման արարողության ժամանակ: Կարդինալն ասաց. «Մենք միասնական ենք ցեղասպանության՝ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության վշտի մեջ.  ցեղասպանություն, որը հզոր կայսրությունները ձգտում են լռության մատնել և քողարկել բոլոր հնարավոր միջոցներով»:
Անցյալ շաբաթ Գարեգին Բ կաթողիկոսը Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին հղած իր շնորհավորական ուղերձում «քաղցրությամբ հիշեցրեց» Արգենտինայում իրենց ունեցած հանդիպումների և միասնական աղոթքների մասին, և Կաթոլիկ քահանայապետին գովաբանեց որպես «քաջ, իմաստուն և արդարամիտ հովվի»: Կաթողիկոսը անդրադարձավ կարդինալ Բերգոլիոյի՝ «հայ ժողավրդի հանդեպ ցուցաբերած անկեղծ սիրուն», հավելելով՝ «Ուրախությամբ ենք հաստատում, որ մեր Եկեղեցիների պատմական հարաբերությունները հատկանշված են եղբայրական ջերմությամբ: Մեծապես կարևորում ենք այն առաջընթացը, որ արձանագրել են մեր Եկեղեցիները մեր և մեր նախորդների շրջանում՝ փոխադարձ այցերով, կրթական և բարեսիրական բազում ծրագրերով»:
2006 թվականի ապրիլի 22-ին Բուենոս Այրեսում Հայոց ցեղասպանության 91-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման միջոցառումների ժամանակ, կարդինալ Բերգոլիոն կոչ արեց Թուրքիային անվերապահորեն ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը որպես «հայ ժողովրդի և ամբողջ մարդկության դեմ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված ծանրագույն ոճրագործություն»:
Վերջերս՝ 2011 թվականին, այն բանից հետո, երբ Արգենտինայի դաշնային դատարանը, ի պատասխան վերապրող Գրիգոր Հայրապետյանի հայցի, Թուրքիային մեղավոր ճանաչեց հայերի դեմ գործած Ցեղասպանություն համար, կարդինալ Բերգոլիոն հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ դատապարտելով «ցեղասպանության նողկալի ոճիրը, որը թուրքական պետությունն իրականացրել է հայ ժողովրդի դեմ 1915-1923 թվականներին»:
Այժմ հայերին ու թուրքերին հետաքրքրում է՝ կկրկնի՞ արդյոք Ֆրանցիսկոս պապն իր նոր պաշտոնում այն խոսքերը, որոնք նա արտասանել է որպես կարդինալ Բերգոլիո: Հայերը շատ էին ուրախացել, որ իրենց արգենտինահայ համայնքի մտերիմ բարեկամն ընտրվել է կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդ: Մինչդեռ թուրքական մամուլը մեծ մտահոգություն էր արտահայտնել, որ «նորընտիր Պապը կարող է [հայկական] լոբբիստական խմբերի ազդեցության տակ ընկնել»:
Այժմ նա բարձրացել է Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու ամենաբարձր աստիճանին, և ոչ ոք չգիտի, թե Ֆրանցիսկոս պապն ինչ դիրք կգրավի Հայկական հարցի վերաբերյալ: Պետք է հիշել, որ Հռոմի պապը ունի երկու տարբեր առաքելություններ՝ որպես Կաթոլիկ եկեղեցու և Վատիկանի ինքնիշխան քաղաք-պետության առաջնորդ: Այլ կերպ ասած, նա թե հոգևոր առաջնորդ է, թե պետության ղեկավար: Հետևաբար, խնդրի բնույթից կախված, միշտ չէ, որ նա կարող է արտահայտել կարդինալ Բերգոլիոյի տեսակետները: Ժամանակ առ ժամանակ, քաղաքական դրդապատճառներից ելնելով, նա կարող է այնպիսի դիրք գրավել, որը կշեղվի նրա անձանական տեսակետներից և կհամընկնի Վատիկանի ավելի աշխարհիկ շահերի hետ: Հռոմի պապը որպես Վատիկանի պետության ղեկավար, հնարավոր է ստիպված լինի գործել որպես ցանկացած այլ քաղաքական գործիչ, ինչպես նախագահ Օբաման, որն ընտրություններից առաջ ասաց մի բան, իսկ հետո՝ փոխեց այն: Սակայն, որպես կաթոլիկ եկեղեցու հոգևոր առաջնորդ և բարձր բարոյական արժեքներ կրող անձնավորություն, Հռոմի պապը չի կարող պարզապես անտեսել իր խորապես արմատավորված համոզմունքները կամ հակասել դրանց:
Գիտակցելով, որ Հռոմի բոլոր պապերն իրար նման չեն, հետաքրքիր է վերանայել վերջին պապերի հայտարարությունները Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Հովհաննես Պողոս 2-րդ պապը երկու առիթով օգտագործել է Հայոց ցեղասպանություն եզրը՝ 2000 թվականի նոյեմբերի 9-ին և 2001 թվականի սեպտեմբերի 27-ին: Սակայն, իր տարբերություն իր նախորդի, Բենեդիկտոս 16-րդը հրաժարվել է օգտագործել այդ եզրը՝ նախընտրելով Հայոց ցեղասպանությունը որակել որպես «նահատակություն» և «անասելի տառապանք»:
Ֆրանցիսկոս պապի դեպքում հայերը կարիք չունեն պնդելու, որ նա օգտագործի Հայոց ցեղասպանություն եզրը, քանի որ Վատիկանը երկու անգամ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Ուստի, իմաստ չունի պահանջել յուրաքանչյուր նորընտիր Պապից նորից ու նորից վերահաստատել Հայոց ցեղասպանության իրողությունը: Կարևորն այն է, որ Ֆրանցիսկոս պապը չնահանջի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իր ավելի վաղ դիրքորոշումից. փոխարինող բառերն ու մեղմասությունները պատշաճ չեն լինի:
Հաշվի առնելով Վատիկանի դրական դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ, ավելի լավ կլինի դուրս գալ այս հարցի շրջանակներից և փնտրել այլ ոլորտներ, որտեղ Հռոմի պապը կարող է նեցուկ լինել, ինչպես՝ անվտանգության երաշխիքներ պահանջել սիրիահայերի և այլ քրիստոնյաների համար: Նաև պետք է ջանքեր գործադրվեն ամրապնդելու համար Հայ Առաքելական և կաթոլիկ եկեղեցիների միջև առկա բարեկամական կապերը, և Վատիկանի պետության ու Հայաստանի Հանրապետության միջև ջերմ հարաբերությունները:

Will Pope Francis Repeat Cardinal Bergoglio’s Words on the Genocide?
Shortly after Cardinal Jorge Mario Bergoglio became Pope Francis I, Armenian and Turkish media outlets rushed to inform their audiences that the Argentinean Archbishop had acknowledged the Armenian Genocide on a number of occasions.
When Catholicos Karekin II visited Buenos Aires on April 23, 2004, Cardinal Bergoglio joined him in an ecumenical liturgy and spoke during the commemoration of the victims of the Armenian Genocide. The Cardinal stated: "We are united in grief over a genocide -- the first of the 20th century -- a genocide that powerful empires seek to silence and cover up by all means."
Last week, in his congratulatory letter to Pope Francis I, Karekin II "fondly remembered" their joint meetings and prayers in Argentina, and praised the Catholic Pontiff "as a courageous, wise, and righteous shepherd." The Catholicos recalled Cardinal Bergoglio’s "sincere affection toward the Armenian people," adding: "We gladly confirm that the historical relationship between our churches is marked by fraternal warmth. We greatly value the progress registered by our churches as a result of collaborative efforts undertaken during the pontificates of ourselves and our predecessors. This has been manifested during mutual visits and elaborated through a multitude of educational and charitable programs."
On April 22, 2006, during a program commemorating the 91st anniversary of the Armenian Genocide in Buenos Aires, Cardinal Bergoglio urged Turkey to unconditionally recognize the Armenian Genocide as the "gravest crime of Ottoman Turkey against the Armenian people and the entire humanity."
More recently, in 2011, after an Argentinean Federal Court found Turkey guilty of committing genocide against Armenians in response to a lawsuit filed by survivor Krikor Hairabedian, Cardinal Bergoglio issued a statement condemning "the abominable crime of genocide that the Turkish state committed against the Armenian people between 1915 and 1923."
Both Armenians and Turks are now wondering if in his new capacity Pope Francis I will repeat the words he uttered as Cardinal Bergoglio. Armenians are delighted that a close friend of their community in Argentina has been elected to lead the Catholic Church. Meanwhile, the Turkish press has expressed great concern that "the new Pope could be influenced by [Armenian] lobbying groups."
Now that he has ascended to the highest office of the Roman Church, no one really knows what position Pope Francis would take on Armenian issues. One must remember that the Pontiff has two distinct functions as head of the Catholic Church and the sovereign city-state of Vatican. In other words, he is both a spiritual leader and head of state. Hence, depending on the issue, he may not necessarily express the views he held as Cardinal Bergoglio. At times, he may assume positions on political matters that diverge from his personal views and coincide with Vatican’s more worldly interests. As head of the Vatican state, the Pope may be forced to act as any other politician, such as Pres. Obama, who said one thing before the election and changed his tune afterward. However, as the spiritual leader of the Catholic Church and a man of strong moral values, the Pope cannot simply ignore or contradict his deeply held convictions.
Realizing that all Popes are not alike, it may be useful to review recent papal pronouncements on the Armenian Genocide. Pope John Paul II, on two occasions, used the term Armenian Genocide -- on November 9, 2000 and September 27, 2001. However, unlike his predecessor, Pope Benedict XVI refrained from using that term, preferring to qualify the Genocide as "martyrdom" and "unspeakable suffering."
In the case of Pope Francis I, there is no need for Armenians to insist that he use the term Armenian Genocide; as the Vatican has twice acknowledged the Armenian Genocide. Thus, no purpose is served by demanding that every new Pope reaffirm the facts of the Armenian Genocide all over again. It is important, however, that Pope Francis I not retreat from his earlier position on the Armenian Genocide; substitutes and euphemisms would not be appropriate.
Given the Vatican’s positive record on the Armenian Genocide, it would be best to go beyond this issue and look for other areas in which the Pontiff could be supportive, such as pressing for the security of Armenians and other Christians in Syria. Efforts should also be made to strengthen the existing amicable ties between the Armenian Apostolic and Catholic churches, and friendly relations between the Vatican State and the Republic of Armenia.