ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ՇԱՀԵՐԸ ԵՎՐԱՍԻԱԿԱՆ (ԵՎՐԱԶԷՍ) ԵՎ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԻՆՏԵԳՐՄԱՆ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ
Արդի աշխարհում ինտեգրացիոն գործընթացներում ներգրավված լինելը նշանակում է օգտվել ընդհանուր որոշումների կայացմանը և նախագծերին մասնակցելու արտոնություններից, կապված լինել ընդհանուր պարտավորություններով, երկրի քաղաքացիներն, իրենց հերթին, կունենան տեղաշարժի, իրավահավասար համագործակցության և բարեկեցության ազատություն։ Ինտեգրացիոն գործընթացները, որոնք համապատասխանում են պետության ազգային շահերին և կառուցված են առաջադեմ միջազգային հանրության շրջանակներում իրավահավասարության և ինքնիշխանության հարգման հիման վրա, գերակայություն են ցանկացած ժողովրդավարական երկրի համար։
Հայաստանի ազգային շահերը պահանջում են ավելի սերտ ինտեգրացիա Եվրասիական և Եվրոպական տարածքներում, քանի որ Հայաստանն ունի փակ սահմանների խնդիր երկու անմիջական հարևանների հետ, և տարածաշրջանային համագործակցությունը Հարավային Կովկասի շրջանակում նույնպես հեռանկարներ չունի, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունը և հարևան Ադրբեջանի ու Վրաստանի հանրապետությունները վերջին տարիներին, ըստ էության, գլոբալ ուժերի կողմից չեն դիտարկվել (դե-ֆակտո) որպես միասնական տարածաշրջան։ Կովկասյան տարածաշրջանում բախվում են ՌԴ, ԱՄՆ և ԵՄ ոչ միայն քաղաքական, այլև տնտեսական շահերը։ Համաշխարհային գլոբալ ուժերի միջև մրցակցության հետևանքով տարածաշրջանում ի հայտ են գալիս նոր բաժանարար գծեր։ Որպես մեկ միասնական ամբողջություն Հարավային Կովկասի ընկալումը նույնպես փոփոխություն է կրել, և դրանում կարևոր դեր են խաղում տարածաշրջանի երկրների արտաքին քաղաքական նախասիրությունները։
Տարածաշրջանի անկումը (դե-յուրե) իրավական տեսակետից իրականություն դարձավ 2008թ. օգոստոսին Վրաստանի և Հարավային Օսիայի հակամարտությունից հետո, երբ ի հայտ եկան երկու նոր ճանաչված հանրապետություններ (Հարավային Օսիան և Աբխազիան), ինչն ըստ էության հաստատեց այն փաստը, որ տարածաշրջանի երկրները բաժանվել են ազդեցության ոլորտների...
Անդրադառնալով Հարավկովկասյան տարածաշրջանի երկրների համագործակցության հարցին՝ հարկ է նշել, որ մերձեցման գործոն կարող է ծառայել ընդհանուր մոտեցումների մշակումն արտաքին քաղաքական և ինտեգրացիոն նախասիրությունների ոլորտում։
Եվ քանի որ այդ որոշումները Հայաստանի որոշ հարևանների կողմից ընկալվում են հուզական, այլ ոչ թե գործնական մակարդակում, ապա Հայաստանը կրկնակի է շահագրգռված, որ տարածաշրջանային համագործակցության «վնասները» կոմպենսացվեն Եվրասիական և Եվրոպական ընկերակցություններին ավելի սերտ ինտեգրմամբ։
Գլխավոր խոչընդոտն այդ ճանապարհին եվրոպական որոշ քաղաքական գործիչների, ավելի ճիշտ՝ նրանց ուղղորդող անդրօվկիանոսյան ուժերի հակազդեցությունն է, որոնք Եվրասիական ինտեգրմանը հակադրում են Եվրոպականը։
Բավական է հիշել ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հայտարարությունը, թե ԱՄՆ-ը Եվրասիական ինտեգրման մեջ ԽՍՀՄ վերականգնման ուղղակի սպառնալիք և փորձեր է տեսնում և ամեն կերպ հակազդելու է դրան։
Եվրոպական միությունը, որը միավորում է 27 պետություններ, կարողացավ իրականություն դարձնել միավորված, բարգավաճ և իրավահավասար Եվրոպայի մասին եվրոպացի մտածողների երազանքները։ Բայց եվրոպական այդ ընտանիքում տարաձայնություններ և հակասություններ հաճախ են լինում, այն էլ՝ կարևոր հարցերի շուրջ, ինչը պառակտում է եվրոպական ընկերակցությունը։ Օրինակ, Արևելյան Եվրոպայի երկրների (Լեհաստան, Չեխիա) համաձայնությունն իրենց երկրների տարածքում ամերիկյան հակահրթիռային ազգային համակարգի տեղակայմանը արժանացավ արևմտաեվրոպական պետությունների (Գերմանիա, Ֆրանսիա և այլն) կշտամբանքին, որոնք չեն ուզում վատթարացնել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։ Լեհաստանի և Չեխիայի դիրքորոշումները միակողմանի բնույթ են կրում և հակասում են ԵՄ քաղաքականության հիմնական սկզբունքներին միասնական արտաքին քաղաքականության և անվտանգության ոլորտում։
ԵՄ-ը ամենահրապուրիչ և ազդեցիկ ինտեգրացիոն գոտին է գլոբալ աշխարհում, նրա տնտեսական պոտենցիալը, որոշ հաշվարկներով, գերազանցում է ամերիկյանը, իսկ $10 տրլն ՀՆԱ-ն, իր հեթին, կազմում է համաշխարհայինի 20%-ը1։
Եթե քաղաքական և տնտեսական առումներով ԵՄ գրավչությունն ակնհայտ է, ապա անվտանգության և գլոբալ պաշտպանության վերաբերյալ կարելի է ասել, որ դա չկա, քանի որ կառույցն ամբողջովին կախված է ԱՄՆ-ից, որն առայսօր պահպանել է իր ռազմական ներկայությունը եվրոպական երկրներում և չի պատրաստվում զիջել Եվրոպայում ունեցած դիրքերը։
Պենտագոնի պաշտոնական տվյալներով՝ 2009թ. մարտին ամերիկյան զինվորականների թվաքանակը եվրոպական որոշ երկրներում կազմում է 80.000 (Գերմանիա՝ 54.000, Մեծ Բրիտանիա և Իտալիա՝ 9000, Բելգիա և Հոլանդիա՝ 17.000 զինվոր)2։ Ռազմական ներկայությունը և ԱՄՆ-ի կողմից ԵՄ գլոբալ անվտանգության ապահովումը նույնպես եվրոպացիների վրա ազդեցության գործոն են համարվում։
Ի՞նչ հեռանկարներ և ակնկալիքներ (քաղաքական և տնտեսական) ունի Հայաստանը եվրոպական ինտեգրացիոն գործընթացում, ԵՄ «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի շրջանակներում։
Քաղաքական առումով Հայաստանը խնդիր չի դնում մտնել ԵՄ, Եվրոպան ինքն էլ չի ձգտում հետագա ընդլայնման։ ԵՄ «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրում վեց երկրներից (Վրաստան, Ուկրաինա, Ադրբեջան, Մոլդովա, Բելառուս, Հայաստան) առաջին չորսը ՎՈւԱՄ երկրներն են (որը ներկայանում է որպես ԱՊՀ այլընտրանք), իսկ ԵՄ ծրագրի նորությունն այն է, որ անհատական մոտեցում է ցուցաբերվում մասնակից երկրներին։ Առաջադրված պայմաններն իրագործելիս ԵՄ-ը կարող է երկրի հետ հատուկ համաձայնագիր կնքել որոշ հիմնական ուղղություններով. վիզային ռեժիմի պարզեցում, Ազատ առևտրի եվրոպական գոտուն և մաքսային միությանն անդամակցության մասին պայմանագիր։
Կարևոր քայլ է վիզային ռեժիմի պարզեցումը, որից կախված է մյուս ուղղությունների հաջողությունը։ Բայց ինչո՞ւ են եվրոպական որոշ քաղաքական գործիչներ դա կապում Հայաստանի ընտրության հետ՝ հակադրելով ԵՄ-ն ու ԵվրԱզԷս-ը։
ԵՄ-ի հետ վերոնշյալ շատ ուղղություններով դինամիկ զարգացող հարաբերություններ ունեցող ՌԴ-ն արդեն ունի և ամրապնդում է այդ կարգավիճակը, որին ջանում է հասնել Հայաստանը (և մյուս երկրները) «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի շրջանակներում։ Մասնավորապես, ՌԴ որոշակի խումբ քաղաքացիներ օգտվում են ԵՄ երկրների հետ պարզեցված վիզային ռեժիմի իրավունքից։ Ռուսաստանն այս ուղղությամբ հաջողության է հասել դեռ 2002թ. օգոստոսից, երբ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ուղերձ էր հղել Եվրահանձնաժողով և ԵՄ անդամ պետությունների ղեկավարներին Կալինինգրադի մարզի կենսապահովման խնդիրների վերաբերյալ՝ ԵՄ ընդլայնման համատեքստում, ինչն էլ Ռուսաստանի և Եվրամիության երկրների քաղաքացիների անվիզա ուղևորությունների հարցի շուրջ բանակցությունների պաշտոնական սկիզբը հանդիսացավ։
«Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի շատ բաղադրիչներ եվրոպացիները փոխառել էին ԵՄ-ի հետ ՌԴ փոխգործակցության փորձից։ Հայաստանը ևս ՌԴ օրինակով հայտարարել է, որ 2013թ. հունվարից միակողմանի կարգով հանում է վիզաները ԵՄ երկրների քաղաքացիների համար՝ ի նշան բարի կամքի դրսևորման (Ռուսաստանը նույն քայլն արել է մի քանի տարի առաջ)։
Ինչպես և Հայաստանի պարագայում, գլխավոր խոչընդոտը ՌԴ-ի և ԵՄ-ի միջև անվիզա ռեժիմի հաստատման ճանապարհին Արևելյան Եվրոպայի և Մերձբալթիկայի երկրներն են։
Այս առումով հատկանշական է Իտալիայի վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնիի արտահայտած միտքը (2010թ. հուլիսի 23) ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի Իտալիա կատարած այցելության ժամանակ, որով նա մատնանշում էր վիզային ռեժիմը հանելու հետ կապված դժվարությունները՝ դա բացատրելով Արևելյան Եվրոպայի երկրների հակազդեցությամբ3։
2012թ. մայիսին եվրոպական վեց արդյունաբերական միավորումներ, որոնք ներկայացնում են ավելի քան միլիոն ձեռնարկություն ողջ Եվրոպայում, կոչ են արել հանել վիզային պատնեշները Ռուսաստանի հետ, որոնք արգելակում են գործնական շփումներն ու հանգեցնում անօգուտ ծախսերի։ Գերմանական տնտեսության արևելյան կոմիտեն կոչ է արել ստեղծել միասնական տնտեսական տարածք Լիսաբոնից մինչև Վլադիվոստոկ4։
Եվրոպական ինտեգրման ակունքների մոտ կանգնած, ԵՄ կորիզը կազմող երկրները (Գերմանիա, Ֆրանսիա, Իտալիա, հարավային և հյուսիսային Եվրոպաների երկրները) ավելի լիբերալ են ՌԴ և ԵվրԱզԷս շրջանակներում ինտեգրացիոն գործընթացների հանդեպ՝ մեկը մյուսին չհակադրելով։ Այդ թվում նաև Հայաստանի հանդեպ։ Նման դիրքորոշման կողմնակից են նաև ԵվրԱզԷս երկրները (մասնավորապես՝ ՌԴ-ն), ինչն ավելի ընդունելի է ժողովրդավարական սկզբունքների դիրքերից ելնելով, որոնք նախատեսում են ընտրության ազատություն և համագործակցության հնարավորություն առանց նախապայմանների։
ԵվրԱզԷս-ի և ԵՄ-ի՝ դեպի Հայաստանի կողմն արված բարի կամքի քայլ կարող են դառնալ վիզային ռեժիմի շուտափույթ պարզեցումն ու բարելավումը, ինչը նախադրյալ կհանդիսանա այլ նախաձեռնությունների և փոխշահավետ համագործակցության հաստատման համար՝ ընդհանոր Եվրասիական տարածքի շրջանակներում։ Հետագայում չպետք է բացառել երկու, ըստ էության՝ փոխլրացնող ինտեգրացիոն գոտիների՝ Եվրոպականի և Եվրասիականի ավելի սերտ ինտեգրացիայի հնարավորությունը։
Հայաստանն, իր հերթին, կարող է հուսալի գործընկեր դառնալ ԵվրԱզԷս-ի և ԵՄ-ի միջև Կովկասյան տարածաշրջանում, ինչպես ապրանքների, ծառայությունների, էներգակիրների տարանցման (Ղազախստան, Իրան, Հայաստան, Թուրքիա-ԵՄ երկրներ), այնպես էլ քաղաքական, մշակութային և հասարակական առումներով։

НАЦИОНАЛЬНЫЕ ИНТЕРЕСЫ АРМЕНИИ В РАМКАХ ЕВРАЗИЙСКОЙ /ЕВРАЗЭС/ И ЕВРОПЕЙСКОЙ ИНТЕГРАЦИИ
В современном мире быть вовлеченным в интеграционные процессы означает пользоваться привилегиями участия в общих решениях и проектах, быть связанными общими обязательствами, а для граждан страны – пользоваться свободой передвижения, равноправного сотрудничества и благополучия. Интеграционные процессы, которые соответствуют национальным интересам государства и построены на основе равноправия и уважения суверенитета в рамках прогрессивного международного сообщества, – приоритет для любой демократической страны.
Национальные интересы Армении требуют более тесной интеграции в Евразийское и Европейское пространства, поскольку у Армении заблокированы границы со стороны двух непосредственных соседей, и региональное сотрудничество в рамках Южного Кавказа тоже не имеет перспектив, так как Республика Армения и соседние с ней Азербайджанская и Грузинская республики в последние годы, по сути, не рассматривались (де-факто) глобальными силами в качестве единого региона. В Кавказском регионе сталкиваются не только политические, но и экономические интересы РФ, США и ЕС. В регионе появляются новые разделительные линии в результате конкуренции между глобальными мировыми силами. Восприятие Южного Кавказа как единого целого тоже претерпело изменения, и в этом немаловажную роль играют внешнеполитические предпочтения стран региона.
Распад региона (де-юре) с правовой точки зрения стал реальностью в августе 2008г., после конфликта между Грузией и Южной Осетией, когда появились две новопризнанные республики (Южная Осетия и Абхазия), что, по сути, подтвердило факт раздела стран региона на сферы влияния...
Обращаясь к вопросу сотрудничества стран Южно-Кавказского региона, следует отметить, что фактором сближения может явиться выработка общих подходов в сфере внешнеполитических и интеграционных предпочтений.
А поскольку эти решения воспринимаются некоторыми соседями Армении в эмоциональном, а не продуктивном русле, то Армения вдвойне заинтересована компенсировать издержки регионального сотрудничества более тесной интеграцией в Евразийское и Европейское сообщества.
Главным препятствием на этом пути является противодействие некоторых европейских политиков, а точнее направляющих их заокеанских сил, которые противопоставляют Евразийскую интеграцию Европейской.
Достаточно вспомнить последние высказывания госсекретаря США Хиллари Клинтон, которая прямо заявила, что в Евразийской интеграции США видят прямую угрозу и попытки восстановления СССР и будут всячески противодействовать этому.
Европейский союз, который объединяет 27 государств в одно сообщество, смог воплотить в жизнь мечты европейских мыслителей об объединенной, процветающей и равноправной Европе. Но в этой европейской семье разногласия и противоречия встречаются часто и по важным вопросам, раскалывающим европейское сообщество. Например, согласие стран Восточной Европы (Польши и Чехии) разместить на своей территории американскую национальную систему противоракетной обороны вызвало упреки со стороны западноевропейских (Германия, Франция и др.) государств, которые не хотят ухудшения отношений с Россией. Позиции Польши и Чехии односторонни и противоречат основным принципам политики ЕС в области единой внешней политики и безопасности.
ЕС является самой привлекательной и влиятельной интеграционной зоной в глобальном мире, экономический потенциал которой по некоторым подсчетам превышает американский, а ВВП в $10 трлн. в свою очередь составляет 20% от мирового1.
Если в политическом и экономическом аспектах привлекательность ЕС очевидна, то в вопросах безопасности и глобальной обороны она отсутствует, поскольку полностью зависит от США, которые до сих пор сохранили свое военное присутствие в европейских странах и не собираются уступать свои позиции в Европе.
По официальным данным Пентагона, на март 2009г. численность американских военнослужащих в некоторых европейских странах составляет 80.000 (Германия 54.000 солдат, Великобритания и Италия 9000 солдат, Бельгия и Голландия 17.000 солдат)2. Военное присутствие и обеспечение глобальной безопасности ЕС со стороны США также является фактором влияния на европейцев.
Какие политические и экономические перспективы и ожидания у Армении в европейском интеграционном процессе в рамках программы ЕС «Восточное сотрудничество»?
В политическом плане Армения не ставит перед собой задачу войти в состав ЕС, да и Европа не стремится к дальнейшему расширению. Из шести стран в программе ЕС «Восточное сотрудничество» (Грузия, Украина, Азербайджан, Молдова, Беларусь, Армения) первые четыре входят в ГУАМ – объединение, которое позиционирует себя как альтернативу СНГ, а новшество программы ЕС заключается в индивидуальном подходе к странам-участникам. При выполнении поставленных условий ЕС может заключить со страной специальное соглашение по некоторым основным направлениям: упрощение визового режима, договор о членстве в Европейской зоне свободной торговли и Таможенном союзе.
Важным шагом является упрощение визового режима, от которого зависит успех других направлений. Но почему некоторые европейские политики связывают это с выбором для Армении, противопоставляя ЕС и ЕврАзЭС?
РФ, у которой с ЕС динамично развивающиеся отношения по многим вышеуказанным направлениям, уже имеет и углубляет этот статус, которого стремится достичь Армения и другие страны в рамках программы «Восточное сотрудничество». В частности, определенные группы граждан РФ пользуются правом упрощенного визового режима со странами ЕС. Россия достигла успехов в этом направлении еще с августа 2002г., когда президент России Владимир Путин направил послание Европейской комиссии и главам государств-членов ЕС по проблематике жизнеобеспечения Калининградской области в свете расширения ЕС, что и явилось официальным началом переговоров по вопросу безвизовых поездок граждан России и стран Европейского союза.
Многие компоненты программы «Восточное сотрудничество» европейцы взяли из опыта взаимодействия РФ с ЕС. В том числе и Армения, которая на примере РФ заявила, что с января 2013г. в одностороннем порядке отменяет визы для граждан стран ЕС в знак доброй воли (Россия сделала этот шаг несколькими годами раньше).
Как и в случае с Арменией, главным препятствием на пути установления безвизового режима между РФ и ЕС выступают страны Восточной Европы и Прибалтики.
В этом плане примечательно высказывание премьер-министра Италии Сильвио Берлускони, сделанное 23 июля 2010 года, во время визита президента РФ Дмитрия Медведева в Италию, когда итальянский премьер обозначил трудности с отменой визового режима, объясняя это сопротивлением со стороны стран Восточной Европы3.
В мае 2012г. шесть европейских промышленных объединений, представляющих более миллиона предприятий по всей Европе, выступили с призывом отменить визовые барьеры с Россией, которые тормозят деловые контакты и приводят к ненужным расходам. Восточный комитет немецкой экономики призвал к созданию единого экономического пространства от Лиссабона до Владивостока4.
Костяк стран ЕС, стоящий у истоков европейской интеграции (Германия, Франция, Италия, страны южной и северной Европы), более либерален в отношениях с РФ и интеграционных процессах в рамках ЕврАзЭС, в том числе и в плане Армении, не противопоставляя одно другому. Такой позиции придерживаются и страны ЕврАзЭС, в частности РФ, что более приемлемо с позиции демократических принципов, которые предусматривают свободу выбора и возможность сотрудничества без предварительных условий.
Шагом доброй воли со стороны стран ЕврАзЭС и ЕС в сторону Армении могут стать скорейшее упрощение и улучшения визового режима, что станет предпосылкой для других начинаний и установления взаимовыгодного сотрудничества в рамках общего Евразийского пространства. В перспективе не нужно исключать возможность более тесной интеграции двух, по сути дела, взаимодополняющих интеграционных зон – Европейской и Евразийской.
Со своей стороны Армения может стать надежным партнером в Кавказском регионе между странами ЕврАзЭС и ЕС, как в области транзита товаров, услуг, энергоносителей (Казахстан, Иран, Армения, Турция – страны ЕС), так и в политическом, культурном и общественном плане.