Հարութ Սասունյան. Լրտեսներ, մատնիչներ և կրկնակի գործակալներ Բոստոնի մարաթոնի պայթյուններում
Բոստոնի մարաթոնի պայթյունների տարօրինակ հանգամանքներն ու կասկածելի անուններն առաջ են բերել բազմաթիվ հարցեր, որոնք դեռ սպասում են իրենց պատասխանին կառավարության պաշտոնյաների և լրագրողների կողմից:
Առավել առեղծվածային անձնավորությունը «Միշան» է, ում Բոստոնի պայթյունների հեղինակների հորեղբայր Ռուսլան Ցարնին ներկայացրել է որպես իսլամացած մի հայ, որն իբր «լվացել» է կասկածյալ Ցարնաև եղբայրներից ավագի՝ Թամերլանի ուղեղը և նրան դարձրել արմատական: Ռուսլանը «Միշային» բնութագրել է որպես խոշոր կազմվածքով, ճաղատ և երկար շիկամորուսով մի դիվահալած:
Սկզբում ոչ ոք չէր կարողանում գտնել «Միշային»: Մինչ Թամերլանի հետ նրա ենթադրյալ կապն ու հայկական ծագումը բազմիցս հայտնվեցին ու հիշատակվեցին լրատվամիջոցներում, իշխանություններից տասն օր պահանջվեց հայտարարելու համար, որ իրենք գիտեն, թե ով է «Միշան», և նա կապ չունի ահաբեկչական գործողությունների հետ:
Անցյալ կիրակի «Նյու Յորք Ռիվյու oֆ Բուքս» երկշաբաթաթերթի լրագրող Քրիստիան Քերիլին վերջապես հաջողվեց գտնել և հարցազրույց ունենալ աներևութացած «Միշայի» հետ, Ռոդ Այլենդում գտնվող նրա տանը: Անգամ այն բանից հետո, երբ Քերիլը բացահայտեց, որ «Միշան» Բաքվից է, հայ հոր և ուկրաինացի մոր զավակ, և նրա ազգանունը Ալախվերդով է, լրատվամիջոցները շարունակում են ներկայացնել նրան միայն որպես «հայ»: Հատկանշական է, որ ոչ Քերիլը, ոչ էլ մեկ ուրիշը չի նշել, որ քրիստոնեական «Միշա» կամ «Միքայել» անունը չի կարող մահմեդականի անուն լինել: Բացի այդ, Խորհրդային Միության փլուզումից հետո, բազմաթիվ մահմեդական ադրբեջանցիներ Եվրոպայում և Միացյալ Նահանգներում դիմել են ապաստանի հայցով՝ իրենց ներկայացնելով որպես հալածված հայ քրիստոնյաներ: Շատ տարօրինակ է, որ ենթադրյալ քրիստոնյա «Միշան» փախչելով Բաքվի իսլամական հետապնդումներից, Ամերիկայում կրոնափոխ է եղել:
Հետաքրքիր է, Քերիլը հաղորդում է, որ «Միշան» ոչ մի կապ չունի Բոստոնի պայթյունների հետ, այսինքն հենց այն, ինչն ավելի վաղ հայտարարել էին պետական քննիչները: Հնարավոր է, որ Միացյալ Նահանգների պաշտոնյաները Քերիլի համար կապ էին ստեղծել «Միշայի» հետ, որպեսզի հաստատեն նրա անմեղության վերաբերյալ իրենց հայտարարությունը, ինչը թույլ է տալիս որոշ վերլուծաբանների ենթադրել, որ հնարավոր է «Միշան» եղել է ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ) իրազեկիչ, որի քողարկումն այժմ եռանդուն կերպով պաշտպանվում է:
Հաջորդ կասկածյալը հորեղբայր Ռուսլանն է, որը մեղադրում է «հայազգի Միշային» Թամերլանի վրա ունեցած հզոր ազդեցության համար: Ռուսլանն ունեցել է շատ խայտաբղետ անցյալ՝ աշխատել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման բաժնում
և Կասպից ծովի մի շարք էներգետիկ ընկերություններում, այդ ընթացքում ամուսնացած լինելով ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ) բարձրաստիճան պաշտոնյա Գրահամ Ֆուլերի դստեր՝ Սամանտա Անկարա Ֆուլերի հետ: Հաշվի առնելով Ռուսլանի ազգակցական կապը պայթյունների հեղինակների ընտանիքի հետ, նրա աշխատանքը Կենտրոնական Ասիայի նավթային ընկերություններում, ներառյալ Halliburton-ում, ինչպես նաև ԱՄՆ ԿՀՎ բարձրաստիճան պաշտոնյայի դստեր հետ ամուսնացած լինելու հանգամանքը, որոշ վերլուծաբաններ ենթադրում են, որ առեղծվածային հորեղբորը պետք է ավելի մոտիկից հետաքննել:
Անցյալ շաբաթ հայտնի ամերիկահայ փաստաբան Մարկ Կիրակոսը CNN գործակալության եթերում խստորեն քննադատեց Ռուսլան Ցարնիին, առաջարկելով, որ «մեկը պետք է ստուգման ենթարկի այս հորեղբոր սթափությունը, քանզի, ես կարծում եմ, որ այս մարդը ինչ-որ բանի ազդեցության տակ է»: Կիրակոսը ցասման մեջ էր, որովհետև Ռուսլանը Բոստոնի պայթյունները կապել էր «հայազգի Միշայի» հետ այն ժամանակ, երբ աշխարհասփյուռ հայությունը ոգեկոչում էր Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցը: Այնուհետև Ռուսլանը փորձել էր հեռախոսով կապվել Կիրակոսի հետ, ցանկանալով «հստակեցնել» իր ավելի վաղ արած հայտարարությունը, սակայն Կիրակոսը մերժել էր ընդունել նրա զանգը:
Որոշ վերլուծաբաններ ենթադրում են, որ հնարավոր է Թամերլանը հավաքագրված է եղել ռուսական գաղտնի ծառայությունների կողմից՝ չեչեն ծայրահեղականներին լրտեսելու համար, անցյալ տարի Չեչնիայում և Դաղստանում նրա անցկացրած վեց ամիսների ընթացքում: Հնարավոր է, որ ռուսական գաղտնի ծառայությունները, ՀԴԲ-ին և ԿՀՎ-ին տեղեկացնելով իսլամիստական խմբերի հետ Թամերլանի ունեցած կապերի մասին և բավարար պատասխան չստանալով Միացյալ Նահանգների պաշտոնյաներից, գործը վերցրել են իրենց ձեռքը և հավաքագրել գործազուրկ ու կարիքավոր չեչեն երիտասարդին Ռուսաստանում նրա երկարատև
այցելության ընթացքում:
Այլ վերլուծաբաններ ենթադրում են, որ հնարավոր է Թամերլանը եղել է Միացյալ Նահանգների կառավարության իրազեկիչը: Նման ենթադրությունն ավելի արժանահավատ է, քան թե այն, որ ՀԴԲ-ը և ԿՀՎ-ն ի զորու չեն եղել կամ շատ զբաղված են եղել Թամերլանի անցյալի մանրակրկիտ հետաքննությունն անցկացնելու համար, երբ ռուսական գաղտնի ծառայությունները նրանց ուշադրությունը հրավիրել են Թամերլանի անվան վրա: Հնարավոր է, որ Միացյալ Նահանգների պաշտոնյաները շատ լավ գիտեին Թամերլանին և հնարավոր է նույնիսկ խրախուսել են նրա այցը Ռուսաստան՝ որպես իրենց լրտես ջիհադական շրջանակներում:
Վերջապես, կան նաև այնպիսի վերլուծաբաններ, որոնք կարծում են, թե ամեն ինչ ավարտվեց նրանով, որ Թամերլանը դավաճանեց թե՛ ռուսական, թե՛ ամերիկյան հետախուզական ծառայություններին, փոխարենը որոշելով աջակցել արմատական իսլամիստական խմբավորումներին՝ «Իրաքում և Աֆղանստանում Միացյալ Նահանգների պատերազմների նկատմամբ զայրույթից դրդված»՝ ըստ նրա կրտսեր եղբայր Ջոխարի՝ բանտում արած խոստովանության:
Իհարկե, տարբեր վերլուծաբանների կողմից առաջ քաշված այս ենթադրությունները՝ հիմնված նախնական տեղեկատվության վրա, ակնկալում են համակողմանի հետաքննություն Կոնգրեսում՝ իրական փաստերը բացահայտելու համար: Բոստոնի պայթյուններից սպանված և խեղված ամերիկացիներն արժանի են անկեղծ պատասխանի:

Harut Sassounian. Moles, Informants and Double Agents In Boston Marathon Bombings
The bizarre circumstances and dubious names in the Boston Marathon bombings have raised many questions that have yet to be answered by government officials and journalists.
The most mysterious character is ‘Misha’ whom Ruslan Tsarni, uncle of the Boston bombers, described as an Armenian convert to Islam who had supposedly brainwashed and radicalized Tamerlan, the elder of the suspected Tsarnaev brothers. Ruslan described ‘Misha’ as a heavy-set bald exorcist with a long reddish beard!
Initially, no one could find ‘Misha.’ While his alleged affiliation with Tamerlan and Armenian origin was prominently and repeatedly mentioned in the media, it took the authorities 10 days to announce that they knew who ‘Misha’ was and that he had no connection to the terrorist acts!
Last Sunday, Christian Caryl of the New York Review of Books, was finally able to locate and interview the elusive ‘Misha’ in his Rhode Island home. Even though Caryl disclosed that ‘Misha,’ a native of Baku, Azerbaijan, is the son of an Armenian father and a Ukrainian mother, and that his last name is Allakhverdov, the media continues to refer to him as an ‘Armenian.’ Notably, neither Caryl nor anyone else mentions the fact that ‘Misha’ or ‘Mikayel’ -- a common Christian name -- cannot be the name of a Muslim! Moreover, after the break up of the Soviet Union, many Muslim Azerbaijanis applied for asylum in Europe and the United States, under the pretext that they were persecuted Christian Armenians! It is odd that ‘Misha,’ supposedly a Christian, would flee from Islamic persecution in Baku, only to convert to Islam in America!
Interestingly, Caryl reports that ‘Misha’ had nothing to do with the Boston bombings, which is exactly what government investigators had earlier announced. Could it be that US officials had put Caryl in contact with ‘Misha’ in order to confirm their declaration of his innocence, leading some analysts to speculate that ‘Misha’ may have been an FBI informant whose cover is now being meticulously protected!
The next suspicious character is Uncle Ruslan who has accused ‘Misha the Armenian’ of having a powerful influence over Tamerlan. Ruslan himself has had a checkered past, having worked for USAID and several Caspian Sea energy companies, while married to Samantha Ankara Fuller, daughter of Graham Fuller, a retired top CIA official. Because of Ruslan’s close relationship to the bombers’ family, his employment with Central Asian oil companies including Halliburton, and marriage to the daughter of a high-ranking CIA official, some analysts have suggested that the enigmatic uncle warrants a closer look.
Last week, prominent Armenian-American attorney Mark Geragos blasted Ruslan Tsarni on CNN, suggesting that "somebody needs to give this uncle a field sobriety test, because I think this guy is under the influence of something." Geragos was furious that Ruslan had linked the Boston bombers to the ‘Armenian Misha,’ while Armenians worldwide were commemorating the 98th Anniversary of the Armenian Genocide! Ruslan then tried to reach Geragos by telephone, seeking "to clarify" his earlier statement. Geragos refused to take his call.
Some analysts suggest that Tamerlan may have been recruited by the Russian secret services (FSB) to spy on Chechen extremists during his six-month stay in Chechnya and Dagestan last year. Having informed the FBI and CIA of Tamerlan’s links to radical Islamist groups, and not receiving a satisfactory response from US officials, it could be that the FSB took matters into its own hands and recruited the unemployed and penniless young Chechen during his lengthy stay in Russia.
Other analysts speculate that Tamerlan may have been an informant for the US government. Such a supposition is much more credible than assuming that the FBI and CIA were too incompetent or too busy to conduct a thorough investigation of Tamerlan’s background after the Russian FSB brought his name to their attention. It could be that US authorities knew Tamerlan only too well and may have even encouraged him to travel to Russia as their mole in Jihadist circles.
Finally, there are those who believe that Tamerlan ended up betraying both the Russian and American intelligence services, deciding instead to support radical Islamic groups, "out of anger over US wars in Iraq and Afghanistan," according to his younger brother Dzhokhar’s jailhouse confession.
Of course, these speculations are advanced by various analysts based on preliminary information, pending a thorough Congressional investigation to uncover the true facts. Americans killed and maimed in the Boston bombings deserve an honest answer!