Գուլբաաթ Ռցխիլաձե.Վրաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ, անշուշտ, ի հայտ են եկել այնպիսի կարևոր ուղղություններ, որոնք չկային նախկին կառավարության օրոք
• 04-07-2013 18:49:15   | Վրաստան  |  Վերլուծություն
Վրաստանը նոր արտաքին քաղաքականություն է ձևավորում 2012թ. տարեվերջին կառավարության փոփոխությունից հետո, սակայն «նոր քաղաքականություն» եզրը չպետք է հասկանալ որպես Վրաստանի արտաքին քաղաքական գերակայությունների արմատական, առավել ևս՝ լիակատար փոփոխություն։ Կարելի է նույնիսկ վիճել, թե որքանով կարելի է երկրի ներկայիս արտաքին քաղաքական գիծն առհասարակ նոր անվանել։ Կարելի է նշել այդ գծի շրջանակներում առկա հակասությունները, բայց Վրաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ, անշուշտ, ի հայտ են եկել այնպիսի կարևոր ուղղություններ, որոնք չկային նախկին կառավարության օրոք։
Բ.Իվանիշվիլու կառավարությունը ցանկություն է ցուցաբերում շարունակելու ՆԱՏՕ-ին և եվրոպական կառույցներին ինտեգրվելու նախկին գիծը, ինչպես նաև ռազմավարական գործընկերությունը ԱՄՆ-ի հետ, որը սահմանված է 2009թ. հունվարի համապատասխան խարտիայով։ Բայց այս ամենը հռետորաբանության մակարդակում է մնում, քանի որ Վրաստանը ոչ մի հնարավորություն չունի ինքն իրենով ինտեգրվելու ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին. նրան այնտեղ պետք է հրավիրեն, իսկ նման հեռանկար առայժմ չի երևում։ Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերությանը, նոր, ավելի ուժեղ շարժ այդ ուղղությամբ նույնպես չի կանխատեսվում։
Ուժի մեջ է մնում նախկին ղեկավարության՝ ԱՊՀ-ից Վրաստանի դուրս գալու մասին որոշումը։ Հավանաբար, Վրաստանը ծանրակշիռ չէր թվա, եթե ցանկություն հայտներ կրկին վերադառնալ այդ կազմակերպություն, թեև ինչ-որ բան կորցնում է այնտեղ իր տեղը կորցնելով (օրինակ, անվճար տեղերը վրացի ուսանողների համար ԱՊՀ երկրների բուհերում և զանազան այլ «մանրուքներ»)։ Փոխարենն անսասան է մնում, և դա զարմանալի չէ, անջատված վրացական տարածքների՝ Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի հանրապետությունների չճանաչման գիծը։ Վրաստանն անհաշտ վերաբերմունք է ցուցաբերել երրորդ երկրների կողմից այդ հանրապետությունների ճանաչմանը, ինչն, անշուշտ, խանգարում է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը։
Այնուամենայնիվ, նոր կառավարությունը, հիանալի հասկանալով, որ դա վրաց ժողովրդի սոցիալական պատվերն է, հայտարարել է, որ ցանկանում է կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկել այդ կարգավորման համար։ Մեր ինստիտուտն անցյալ տարի, ընտրությունների նախօրեին, սոցիոլոգիական հարցախույզ է անցկացրել ողջ Վրաստանում, հարցման է ենթարկվել ավելի քան 3 հազար մարդ։ Բ.Իվանիշվիլու կողմնակիցների, իսկ նրանք ակնհայտ մեծամասնություն են կազմում, ավելի քան 80%-ը տրամադրված է եղել ո՛չ հօգուտ արևմտյան, ՆԱՏՕ-ական վեկտորի։ Դա, պայմանականորեն ասած, «ռուսամետ» ընտրազանգվածն է։ Կա դրական արձագանք Մոսկվայի կողմից, և երկխոսությունը տարբեր ուղղություններով, ներառյալ դիվանագիտականը, արդեն ընթանում է։ Փոխըմբռնման և բանակցությունների հետագա հաջողության համար հիանալի հիմք ստեղծեց Վրաց Ուղղափառ եկեղեցու պատրիարք Իլյա Երկրորդի այցելությունը Մոսկվա սույն թվականի սկզբին։ Այս ամենն էապես տարբերվում է Սաակաշվիլու վարչակարգի նախկին սադրիչ գծից և Վրաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ նոր բաղադրիչ է հանդիսանում։ Նոր գծի գլխավոր կանխադրույթն այն ձևակերպումն է, որն ամրագրված է երկրի արտաքին քաղաքականության մասին հատուկ փաստաթղթում, որն էլ նախօրեին արժանացել էր խորհրդարանի հավանությանը։ Երկրի ղեկավարությունը, մասնավորապես, կարծում է, որ Վրաստանը չպետք է դիմակայության պատճառ հանդիսանա Արևմուտքի և Ռուսաստանի միջև հարաբերություններում։ Թերևս, ավելորդ է ապացուցել, որ նման մոտեցումը խիստ կարևոր է Վրաստանի համար։
Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և համագործակցության շարժիչ ուժը, ծանրագույն՝ տարածքային խնդրի առկայության պայմաններում, կարող է լինել միայն իրական տնտեսական շահագրգռվածությունը Վրաստանի և ռազմավարական շահը Ռուսաստանի կողմից։ Այս համատեքստում հրատապ է դառնում նաև վրաց-հայկական հարաբերությունների խորացումը։ Բանն այն է, որ, ինչպես հայտնի է, Հայաստանը դաշնակցային հարաբերություններ ունի Մոսկվայի հետ և ՌԴ-ի հետ ընդհանուր սահման չունենալու պատճառով որոշակիորեն կախված է այն գործընթացներից, որոնք տեղի են ունենում Վրաստանում։ Հետևաբար, Հայաստանը կարող էր հավելյալ ամրացնել ռուս-վրացական երկխոսության դրական պատկերը։ Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին, թերևս, հասկանում է սա, և պատահական չէ, որ այս տարվա հունվարին այցելեց Երևան։ Ավելին, տեղական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում նա խոսել է հայկական արտաքին քաղաքական փորձի մասին, երբ լավ հարաբերություններ են հաստատվում ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Արևմուտքի հետ։
Ըստ Բ.Իվանիշվիլու, Վրաստանը նույնպես պետք է կարողանա այնպես անել, որ վերականգնի բարեկամական հարաբերությունները Ռուսաստանի և միաժամանակ լավ հարաբերություններ պահպանի ՆԱՏՕ-ի հետ, ձգտի դեպի ՆԱՏՕ և լինի ԱՄՆ-ի ու ՆԱՏՕ մյուս երկրների ռազմավարական գործընկերը։
Ներկայիս վարչապետի այս հայտարարությունն անառողջ իրարանցում առաջացրեց Ազգային շարժման «մնացուկների» մեջ։ Դրա ներկայացուցիչները տագնապ բարձրացրին, թե նման հայտարարությունները նշանակում են Վրաստանի արտաքին քաղաքականության արմատական շրջադարձ և նոր գերակայությունների ձևավորում։ Ազգային շարժման ներկայացուցիչներից մեկը, որ պատգամավոր է, հայտարարեց, թե քանի որ Հայաստանը երբեք ցանկություն չի հայտնել մտնելու ՆԱՏՕ և այլընտրանքային՝ ՀԱՊԿ ռազմական դաշինքի անդամ է, դրա համար էլ, իբր, սպասվում է Վրաստանի արտաքին քաղաքական գծի արմատական փոփոխություն։ Սակայն պատգամավորը մոռանում է, որ ոչ միայն Հայաստանը, այլ նաև հետխորհրդային տարածքի ուրիշ ոչ մի երկիր ՆԱՏՕ մտնելու ցանկություն չի հայտնել։ Ինչ վերաբերում է Բալթյան երկրներին, որոնք արդեն այդ դաշինքում են, նրանց փորձը ցույց է տալիս, որ ՆԱՏՕ անդամ լինելն անվտանգության երաշխիք չի տալիս, քանի որ այդ երկրները ցայսօր գտնվում են մշտական վախի և սթրեսային իրավիճակում՝ երկյուղելով արևելյան հարևանից։
Միակ բացառությունն Ուկրաինան էր Յուշչենկոյի և Տիմոշենկոյի օրոք, որը ՆԱՏՕ մտնելու հայտ էր ներկայացրել։ Բայց այս երկրում ևս ձախողվեց այսպես կոչված նարնջագույն հեղափոխությունը, որ ոգեշնչվել էր Վրաստանի «վարդերի հեղափոխությունից»։ Ուկրաինայի ներկայիս իշխանությունը հրաժարվեց դեպի ՆԱՏՕ ձգտումից և հայտարարեց չեզոքության քաղաքականության մասին։ Իհարկե, շարունակվում է Եվրամիությանն Ուկրաինայի միանալու խոսակցությունը, բայց դա փոքր-ինչ այլ թեմա է։ Չի կարելի ՆԱՏՕ-ն և Եվրամիությունը նույն փաթեթում դիտարկել։ Թեև, արժե դիտարկել ԵՄ-ի կամ մեկ այլ միավորման նպատակահարմարությունը Վրաստանի համար։
Բոլոր դեպքերում, Վրաստանը միայնակ է մնում հետխորհրդային տարածքում, երբ փորձում է մտնել ՆԱՏՕ, և դրանով իսկ մեկուսացման մեջ է գտնվում։ Այդ իրավիճակը նորմալ չէ, իսկ մեր արտաքին քաղաքականությունն անհամարժեք է, երբ փորձում ենք ապացուցել հյուսիսատլանտյան դաշինքին միանալու մեր ցանկությունը։ Որոշ ուժեր, սրա հետ կապված, հենվում են պլեբիսցիտի վրա, որը զուգահեռաբար անցկացվել էր 2008թ. հունվարի 5-ի կեղծված ընտրությունների հետ, և հայտարարում են, թե, իբր, վրաց ժողովուրդը համարյա թե միաձայն ցանկություն է հայտնել միանալ ՆԱՏՕ-ին։
Հայաստանի օրինակն իրականում հետաքրքիր է նաև նրանով, որ Հայաստանը երբեք չի խոսել ՆԱՏՕ-ին միանալու իր մտադրության մասին։ Չնայած դրան, այն լավ հարաբերություններ ունի Արևմուտքի երկրների հետ։ Հայաստանի հարաբերությունները հիանալի են նաև Ռուսաստանի, Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ։ Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի հետ հարաբերություններին, ապա դրանք սառեցված են Ղարաբաղի պատերազմի պատճառով, պաշտոնական շփումներն ընդհատված են նաև Թուրքիայի հետ, թեև դրանք կայուն են։ Մի խոսքով՝ Հայաստանն ամենևին էլ չի գտնվում միջազգային մեկուսացման կամ նման մի վիճակի մեջ։
Հետևաբար, Բիձինա Իվանիշվիլու դիրքորոշումն այս փուլում միանգամայն ճիշտ և ընդունելի է։ Նրա հայտարարությունը կարող է չնշանակել, թե Վրաստանի արտաքին քաղաքականությունն արմատապես փոխվելու է։ Բայց այն կարող է դառնալ դեպի ավելի հավասարակշռված և իրատեսական քաղաքականության շրջադարձի սկիզբը և հրաժարում արմատականությունից, ինչը չէինք կարող ասել նախկին իշխանության արտաքին քաղաքականության մասին, որը լիովին կտրված էր իրականությունից։ Իսկ նոր իրավիճակում Հայաստանն անխուսափելիորեն դառնում է ավելի մեծ ուշադրության առարկա վրացական դիվանագիտությունում։
Որոշ հայ վերլուծաբաններ կարծում են, թե ցանկալի կլիներ, եթե Հայաստանի գործընկերներն ազդեին Իրանի վրա Հայաստանն Իրանի հետ կապող երկաթուղու կառուցման հարցում, ինչպես նաև Թուրքիայի վրա՝ այլ հարցերում։ Իսկ ես գտնում եմ, որ Հայաստանը կարող էր ինքն ազդել որոշ գործընթացների վրա, այդ թվում և Իրանի հետ երկաթուղու կառուցման հարցում։ Հարավային հարևանի հետ Հայաստանը կապող ավտոմայրուղին ևս վերակառուցման կարիք ունի։ Հայաստան-Իրան հարաբերությունները շատ կարևոր են, բայց կարևոր են նաև Հայաստանի հարաբերությունները Վրաստանի հետ, դրա համար էլ հայկական դիվանագիտությունը պետք է աշխուժանա այս ուղղությամբ։ Հայաստանը և Վրաստանը պետք է համագործակցեն միմյանց հետ։ Դա պետք է լինի համագործակցություն «հանուն» որոշակի դրական նպատակների, այլ ոչ թե «դեմ» ինչ-որ մեկին։ Հայաստանն, իմ կարծիքով, ինքնուրույնության (ինքնիշխանության) ավելի բարձր մակարդակ ունի, քան Վրաստանը, քանի որ Հայաստանի գործերում երրորդ կողմի ակնհայտ միջամտություն չի նկատվում, ինչը տեսնում ենք Վրաստանի պարագայում (միայն Քութայիսում Վրաստանի խորհրդարանի շենքում ԱՄՆ դեսպանի ներկայությունն ինչ ասես արժեր, երբ քվեարկվում էին կարևորագույն սահմանադրական փոփոխությունները. ես ինքս նախկին դիվանագետ եմ և շատ լավ գիտեմ, որ նման փաստն այլ կերպ, քան կոպիտ միջամտություն ինքնիշխան պետության ներքին գործերին, չի կարող գնահատվել), ուստի ձեր երկիրը կարող է և պետք է ավելի աշխույժ քաղաքականություն վարի, այսօրվա դրությամբ հայկական դիվանագիտությունն այնքան էլ ակտիվ չէ։
Մասնավորապես, Հայաստանը կարող էր ազդել Աբխազիայի տարածքով Ռուսաստան-Վրաստան-Հայաստան երկաթուղային հաղորդակցության վերաբացման հարցում։ Աբխազական կողմը քաղաքական բնույթի առարկություններ ունի, իսկ նախագիծը զուտ տնտեսական է, խիստ շահավետ ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ Հայաստանի ու հենց Աբխազիայի համար։ Բնականաբար, Ռուսաստանը Հայաստանի, իսկ հետագայում նաև Իրանի, այսինքն՝ նաև Հնդկական օվկիանոսի հետ կապող երկաթուղին ռազմավարական առումով պակաս կարևոր չէ նաև Ռուսաստանի համար։ Բայց հավանաբար որոշակի խթան է հարկավոր այս ուղղությամբ։ Բ.Իվանիշվիլու կառավարությունն արդեն նշաններ ցուցաբերել է, թե պատրաստ է դիտարկել այս հարցը։ Առարկություններն, առաջին հերթին, հնչեցին Սուխումից։ Հետևաբար, Հայաստանը, որն իր կապերն ունի Աբխազիայում՝ գոնե հանձին հայ սփյուռքի, պետք է բացատրական աշխատանք տանի Աբխազիայի ներսում, գուցեև Ռուսաստանում։ Արժե համոզել գործընկերներին, որ երկաթուղին հարձակողական սպառազինություն չէ և ինքնին ոչ մի վտանգ չի ներկայացնում։ Երկաթուղին հաղորդակցության տեսակ է, որն առևտրային կապեր է ապահովում, տնտեսության աճ։ Աբխազական կողմի երկյուղներն իզուր են, իսկ շահը բոլորի համար՝ ակնհայտ է։ Վրացական կառավարության վրա բոլոր կողմերից ճնշում են գործադրում, ներառյալ նախկին իշխանությունը, որպեսզի հավանություն չտա երկաթուղային հաղորդակցության վերսկսմանը (եթե անգամ աբխազները համաձայնեն), ուստի Թբիլիսիի համար այնքան կարևոր է Երևանի աջակցությունը։
Կարծում եմ, որ Հայաստանն իսկապես շահագրգռված է ռուս-վրացական հարաբերությունների կարգավորմամբ։ Նրա նշանակությունը Ռուսաստանի համար դրանով չի նվազի, այլ հակառակը, կմեծանա. Հայաստանը դուրս կգա իր ներկայիս անկլավային վիճակից և կդառնա լիարժեք դերակատար Կովկասյան տարածաշրջանում։ Վրաստանի նոր կառավարությունը երկկողմանի հարաբերությունների և գործընկերության խորացման հնարավորություն է, իսկ հեռացող նախագահ Սաակաշվիլին, որին, ի դեպ, մեկ անգամ չէ, որ «մեղադրել» են հայկական ծագում ունենալու մեջ, ոչինչ չի արել այդ ուղղությամբ։ Ավելին, վերջին ժամանակներս անգամ վնասել է մեր հարաբերություններին։ «Իմեդի» հեռուստաալիքին մարտի 22-ին տված հարցազրույցում, օրինակ, նա կտրականապես դեմ է արտահայտվել Աբխազիայի տարածքով անցնող երկաթուղու բացմանը՝ իր դիրքորոշումը պատճառաբանելով նրանով, որ երկաթուղին «կփակի» Ադրբեջանը։ Միևնույն ժամանակ, նա գովաբանել է Կարս-Ախալքալաք-Բաքու նախագիծն ու կողմ է եղել դրա իրագործմանը։ Սաակաշվիլու ելույթի սադրիչ բնույթն ակնհայտ է։
Կուզենայի ընդգծել, որ Վրաստանի և Հայաստանի միջև խորքային հակասություններ գոյություն չունեն։ Որոշ խնդրահարույց պահեր, ինչպես, օրինակ, եկեղեցական գույքի հարցը, պետք է լուծեն շահագրգիռ կողմերը, սույն պարագայում՝ հայ և վրաց եկեղեցիները, առանց խնդրի ավելորդ քաղաքականացման և հուզականացման։ Ոչ ճիշտ մոտեցումն այս հարցին նախանցած տարի հանգեցրեց այնպիսի իրավիճակի, որը չնպաստեց երկկողմանի հարաբերությունների բարելավմանը և մեր կապերի զարգացմանը։
Ամփոփելով, կարելի է նշել հետևյալ հիմնական պահերը.
1. Վրաստանի նոր արտաքին քաղաքականությունը, բացի այն, որ փորձում է ինտեգրվել արևմտյան քաղաքական կառույցներին՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի հետ հարաբերություների կարգավորման անհրաժեշտությունը, բնականաբար, աշխուժացնում է գործընկերությունը Հայաստանի հետ, որը դաշնակցային հարաբերություններ ունի Ռուսաստանի հետ;
2. Ապակառուցողական ուժերի կողմից Աբխազիայի տարածքով անցնող Ռուսաստան-Վրաստան-Հայաստան երկաթուղային հաղորդակցության վերաբացման գաղափարին ակտիվորեն դիմակայելու համատեքստում անհրաժեշտ է աշխուժացնել հայկական դիվանագիտությունն ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի հանդեպ;
3. Ռուսաստանի հետ Վրաստանի երկաթուղային հաղորդակցության բացումն անհրաժեշտ և շահավետ է ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ Հայաստանի համար։ Երկարաժամկետ հեռանկարում այդ հնարավորությունը շահավետ է նաև Ռուսաստանին և Իրանին։ Շահավետությունն ակնհայտ է նաև աբխազական կողմի համար, որի հետ պետք է վարել համատեղ բացատրական աշխատանք, համոզել, որ խոսքը զուտ տնտեսական նախագծի մասին է;
4. Ռուսաստանի և Վրաստանի մերձեցումը որևէ կերպ չի վերացնում Հայաստանի՝ որպես դաշնակցի, նշանակալիությունը Ռուսաստանի համար, ընդհակառակը, բարձրացնում է նրա աշխարհաքաղաքական դերը, երկիրը դուրս բերում անկլավային վիճակից և դարձնում լիարժեք դերակատար տարածաշրջանում;
5. Աբխազիայի տարածքով անցնող երկաթուղու վերաբացման հետևանքով Ադրբեջանը որևէ կերպ չի հայտնվում մեկուսացման մեջ, ի հակակշիռ այն բանի, ինչ վերջերս «Իմեդի» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարեց Միխայիլ Սաակաշվիլին։ Իրականում Ադրբեջանը պահպանում է դեպի Փոթի և Բաթում նավահանգիստներ, ինչպես նաև դեպի Թուրքիայի ցամաքային սահմաններ ունեցած ելքը, բացի այդ, լրիվ թափով ընթանում է Կարս-Ախալքալաք-Բաքու երկաթուղու շինարարությունը, որը Վրացական երկաթուղու և վրացական նավահանգիստների մրցակիցն է;
6. Հայաստանը պետք է մեծ ուշադրություն հատկացնի ենթակառուցվածքային նախագծերին, նրա շահերից են բխում, ի թիվս այլ բաների, երկաթուղային հաղորդակցության կարգավորումն ու հուսալի ավտոճանապարհն Իրանի հետ։

Руководитель Института Евразии (Грузия),
Грузия формирует новую внешнюю политику после смены правительства в конце 2012г., однако термин «новая политика» не стоит понимать как радикальную и, тем более, полную смену внешнеполитических приоритетов Грузии. Можно даже спорить, насколько вообще можно назвать нынешний внешнеполитический курс страны новым. Можно указать на противоречия, имеющиеся в рамках этого курса, однако во внешней политике Грузии, бесспорно, появились такие важные направления, которых не было при прежнем правительстве.
Правительство Б.Иванишвили декларирует желание продолжить прежний курс на интеграцию в НАТО и европейские структуры, а также стратегическое партнерство с США, определенное соответствующей хартией от января 2009 года. Но все это остается на уровне риторики, так как у Грузии нет никакой возможности самой интегрироваться в ЕС и НАТО – ее туда должны пригласить, а такой перспективы пока не видно. Что же касается стратегического партнерства с США, то новой, более сильной динамики в данном направлении тоже не предвидится.
В силе остается решение прежнего руководства о выходе Грузии из СНГ. Наверное, Грузия выглядела бы несолидно, изъявив желание вновь вернуться в эту организацию, хотя она кое-что теряет от потери места в ней (например, бесплатные квоты для грузинских студентов в вузах государств СНГ и прочие «мелочи»). Зато незыблемым остается, и это неудивительно, курс непризнания отколовшихся грузинских территорий в виде республик Абхазия и Южная Осетия. Грузия декларировала непримиримое отношение к признанию этих республик со стороны третьих государств, что, безусловно, мешает урегулированию взаимоотношений с Россией.
Тем не менее новое правительство, прекрасно осознавая, что это социальный заказ грузинского народа, объявило о желании и конкретных мерах, предусматривающих такое урегулирование (наш институт в прошлом году накануне выборов провел социологический опрос по всей Грузии, было опрошено свыше 3 тыс. респондентов. Из числа сторонников Б.Иванишвили – а это явное большинство, более 80% были настроены не в пользу западного, натовского вектора. Это, условно говоря, «прорусский» электорат). Есть позитивная реакция со стороны Москвы, и уже идет диалог по разным каналам, включая дипломатические. Отличный фон для взаимопонимания и дальнейшего успеха переговоров создал визит главы Грузинской Православной церкви Ильи Второго в Москву в начале нынешнего года. Все это существенно отличается от прежнего провокационного курса режима Саакашвили и представляет собой новую составляющую внешней политики Грузии. Главным постулатом нового курса является формулировка, зафиксированная в специальном документе о внешней политике страны, одобренном парламентом накануне. В частности, руководство страны считает, что Грузия не должна играть роль раздражителя и быть причиной противостояния в отношениях между Западом и Россией. Наверное, излишне доказывать, что такой подход существен и важен для Грузии.
Движущей силой урегулирования и сотрудничества с Россией в условиях наличия тяжелейшей проблемы – территориальной, может быть лишь реальная экономическая заинтересованность со стороны Грузии и стратегический интерес со стороны России. В этом контексте приобретает актуальность и углубление грузино-армянских отношений. Дело в том, что, как известно, у Армении союзнические отношения с Москвой и ввиду неимения общих границ с РФ она в определенной степени зависит от процессов, происходящих в Грузии. Поэтому Армения могла бы дополнительно усилить позитивный фон русско-грузинского диалога. Видимо, премьер Грузии Бидзина Иванишвили понимает это, и он неслучайно нанес визит в Ереван в январе этого года. Более того, в интервью местным СМИ он заговорил об армянском внешнеполитическом опыте, предусматривающем хорошие отношения как с Россией, так и с Западом.
По словам Иванишвили, Грузия также должна суметь восстановить дружеские отношения с Россией и одновременно сохранить хорошие отношения с НАТО, стремиться к нему и быть стратегическим партнером США и других стран НАТО.
Это заявление нынешнего премьер-министра вызвало нездоровый ажиотаж среди остатков Национального движения. Их представители забили тревогу, что подобные заявления означают приближение радикального поворота во внешней политике Грузии и формирование новых приоритетов. Один из депутатов-националов заявил, что поскольку Армения никогда не высказывала желания вступить в НАТО и является членом альтернативного военного блока ОДКБ, поэтому, мол, ожидается кардинальная смена внешнеполитического курса Грузии. Однако депутат забывает, что не только Армения, но и ни одна другая страна постсоветского пространства не высказывала желания вступить в НАТО. Что касается стран Балтии, которые уже в этом блоке, то их пример показывает, что членство в НАТО не дает гарантии безопасности, так как эти страны до сих пор находятся в постоянном страхе и стрессовой ситуации, опасаясь восточного соседа.
Единственным исключением была Украина под властью Ющенко и Тимошенко, которая подавала заявку на вступление в НАТО. Но и в этой стране потерпела крах т.н. оранжевая революция, вдохновленная «революцией роз» в Грузии. Нынешняя власть Украины отказалась от стремления в НАТО и объявила о политике нейтралитета. Правда, продолжается разговор о присоединении Украины к Евросоюзу, но это немного другая тема. Нельзя рассматривать НАТО и Евросоюз в одном пакете. Хотя подлежит рассмотрению и целесообразность вступления в ЕС или какое-либо другое объединение для Грузии.
В любом случае, на постсоветском пространстве Грузия одинока в своих попытках вступить в НАТО и, таким образом, находится в изоляции. Эта ситуация ненормальна, а наша внешняя политика неадекватна, когда мы до хрипоты пытаемся доказывать свое желание присоединиться к Североатлантическому блоку. Некоторые силы при этом опираются на плебисцит, проведенный параллельно с фальсифицированными выборами 5 января 2008 года, и заявляют, что якобы грузинский народ чуть ли не единогласно выразил свое желание присоединиться к НАТО.
Пример Армении на самом деле интересен и тем, что Армения никогда не говорила о своем намерении присоединиться к НАТО. Несмотря на это, она имеет хорошие отношения со странами Запада. Также замечательны отношения Армении с Россией и Исламской Республикой Иран. Что касается отношений с Азербайджаном, они заморожены из-за войны в Карабахе, также прерваны официальные контакты с Турцией, хотя они и стабильны. В целом, Армения вовсе не находится в международной изоляции или в чем-то подобном.
Соответственно, позиция Б.Иванишвили на данном этапе абсолютно правильная и приемлемая. Его заявление может не означать радикального изменения внешней политики Грузии. Но оно может стать предвестником поворота к более сбалансированной и учитывающей реальность политике и отказа от радикализма. Этого нельзя было сказать о внешней политике предыдущей власти, которая была полностью оторвана от реальности. В новой же ситуации Армения неминуемо становится объектом большего внимания в грузинской дипломатии.
Тут господин Бекарян заявил о том, что было бы желательно, если бы партнеры Армении повлияли на Иран в вопросе о строительстве соединяющей Армению с Ираном железнодорожной ветки, а также на Турцию по другим вопросам. Я же считаю, что Армения могла бы сама влиять на некоторые процессы, в том числе и по вопросу железной дороги с Ираном. Также автомобильная трасса, связывающая Армению с ее южным соседом, нуждается в реабилитации. Отношения Армении с Ираном очень важны, но также важны ее отношения с Грузией, поэтому армянская дипломатия должна активизироваться в этом направлении. Армения и Грузия должны сотрудничать друг с другом. Это должно быть сотрудничество «за», вокруг определенных позитивных целей, а не против кого-либо. Армения, на мой взгляд, имеет более высокий уровень самостоятельности (суверенитета), нежели Грузия, так как в дела Армении не наблюдается явное вмешательство третьей стороны, что мы видим в случае с Грузией (чего стоит одно только присутствие посла США в здании парламента Грузии в Кутаиси, когда шло голосование по важнейшим конституционным изменениям; я сам бывший дипломат и прекрасно знаю, что иначе как грубое вмешательство во внутренние дела суверенного государства такой факт расцениваться не может), поэтому она может и должна проводить более активную политику – на сегодняшний день армянская дипломатия недостаточно активна!
В частности, Армения могла бы повлиять на продвижение возобновления железнодорожного сообщения Россия-Грузия-Армения через Абхазию. У абхазской стороны есть возражения политического характера, а проект – чисто экономический, очень выгодный как Грузии, так и Армении и самой Абхазии. Естественно, железная дорога, соединяющая Россию с Арменией, а в перспективе и с Ираном, т.е. и с Индийским океаном, стратегически немаловажна и для России. Но, видимо, нужен определенный толчок, стимул в этом направлении. Правительство Иванишвили уже сигнализировало, что оно готово рассматривать данный вопрос. Возражения в первую очередь послышались из Сухуми. Поэтому Армении, у которой есть свои связи в Абхазии, хотя бы в лице армянской диаспоры, должна бы провести разъяснительную работу внутри Абхазии, может быть, и России. Стоит убедить партнеров, что железная дорога – не наступательные вооружения, и никакой опасности она сама по себе не представляет. Железная дорога – вид коммуникации, обеспечивающий торговые связи, рост экономики. Страхи абхазской стороны напрасны, а выгода для всех – очевидна. На грузинское правительство давят со всех сторон, включая прежнюю власть, чтобы оно не дало добро на возобновление железнодорожного сообщения (если даже абхазы согласятся), поэтому для Тбилиси так важна активная поддержка со стороны Еревана.
Считаю, что Армения однозначно заинтересована в русско-грузинском урегулировании. Ее значение для России за счет этого не уменьшится, а, наоборот, увеличится: Армения выйдет из своего нынешнего анклавного положения и станет полноценным игроком в Кавказском регионе. Новое грузинское правительство – шанс для углубления двусторонних отношений и партнерства, а уходящий президент Саакашвили, которого, кстати, не раз «уличали» в армянском происхождении, ничего не сделал для этого. Более того, в последнее время он стал даже вредить нашим отношениям. Так, в интервью телеканалу «Имеди» 22 марта он выступил категорически против открытия железной дороги через Абхазию, мотивируя эту позицию тем, что железная дорога «закроет» Азербайджан. В то же время он очень похвалил проект Карс-Ахалкалаки-Баку и выступил за его скорейшую реализацию. Провокационность выступления Саакашвили очевидна.
Перед тем, как подытожить мое выступление, хотел бы подчеркнуть, что глубинных противоречий между Грузией и Арменией не существует. Некоторые проблемные моменты, такие как, например, вопрос о церковном имуществе, должны решаться заинтересованными сторонами – в данном случае иерархами ГПЦ и ААЦ, без лишней политизации и эмоционализации проблемы. Неправильный подход в данном вопросе в позапрошлом году вовсе не привел к ситуации, которая бы могла поспособствовать улучшению двухсторонних отношений и развитию наших связей друг с другом.
В качестве заключения можно отметить следующие основные моменты:
1. Новая внешняя политика Грузии, помимо стремления к интеграции в западные политические структуры, учитывающая необходимость урегулирования отношений с Россией, естественным образом требует активизации партнерства с Арменией, у которой налажены союзнические отношения с РФ;
2. На фоне активного противодействия со стороны деструктивных сил идее возобновления железнодорожного сообщения Россия-Грузия-Армения через Абхазию необходима активизация армянской дипломатии по отношению как к Грузии, так и к России;
3. Открытие железнодорожного сообщения Грузии с Россией необходимо и выгодно как Грузии, так и Армении. В долгосрочной перспективе такая возможность выгодна и самой России, равно как и Ирану. При этом выгода очевидна и для абхазской стороны, с которой надо вести совместную разъяснительную работу, заверить ее в том, что речь идет о чисто экономическом проекте;
4. Сближение Грузии с Россией ни в коем случае не отменяет значимость Армении для России в качестве союзника, а, наоборот, повышает ее геополитическую роль, выводит страну из анклавного положения и делает полноценным игроком в регионе;
5. Вследствие открытия железной дороги через Абхазию Азербайджан ни в коем случае не попадает в изоляцию – вопреки тому, что недавно в интервью телеканалу «Имеди» заявил Михаил Саакашвили. На самом деле Азербайджан сохраняет доступ к портам Поти и Батуми, а также к сухопутной границе Турции, кроме того, полным ходом идет строительство железной дороги Карс-Ахалкалаки-Баку, которая является конкурентом Грузинской железной дороги и грузинских же портов.
6. Армения должна уделять больше внимания инфраструктурным проектам, в ее интересах, помимо прочего, налаживание железнодорожного сообщения и надежная автомобильная связь с Ираном.