ՄԱԿ-ի գրասենյակում բացվել է Անապատների և անապատացման դեմ պայքարի տասնամյակին նվիրված ցուցահանդես
Այսօր ՄԱԿ-ի գրասենյակում բացվեց Անապատների և անապատացման դեմ պայքարի տասնամյակին (2010 - 2020) նվիրված ցուցահանդես: Բացման հանդիսավոր արարողությանը հայ նկարիչ Պետո Պողոսյանի ավելի քան 25 արվեստի գործեր ներկայացվեցին ՄԱԿ-ի աշխատակցիներին և արվեստասեր հանրությանը:
Ցուցահանդեսում, որը կրում է «Քաղաքային բազմազանություն» վերնագիրը, ցուցադրվեցին Երևանը, Գյումրին և Փարիզը պատկերող ջրաներկ աշխատանքներ: Պետո Պողոսյանի արվեստը գրավեց երիտասարդության, արվեստագետների, միջազգային հանրության, քաղաքացիական ակտիվիստների, մամուլի և լայն հանրության ուշադրությունը:
Արմինե Հալաջյանը` ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչության տեղեկատվության հարցերով պատասխանատուն, ասաց. «Հայ արվեստի և դրա հարուստ ավանդույթների միջոցով մենք ցանկանում ենք հասարակության ուշադրությունը հրավիրել ՄԱԿ-ի համաշխարհային օրակարգում առկա հարցերին: Անապատների և անապատացման դեմ պայքարի ՄԱԿ-ի տասնամյակին նվիրված այս ցուցահանդեսով մենք լրացնում ենք երկրի ջանքներն և հասարակության պահանջները՝ Հայաստանում հաջորդ սերունդների համար կառուցելու և պահպանելու  բնապահպանական առումով կայուն քաղաքներ և՜ որպես քաղաքային միջավայր, և՜ որպես առողջ հաբիտատ»:
Նկարիչ Պետո Պողոսյանը նշեց. «Ես բարձր եմ գնահատում իմ արվեստը հանրության ուշադրությանը ներկայացնելու այս հնարավորությունը: Ես կարևորում եմ այն վճռորոշ դերը, որ մենք՝ արվեստագետներս, խաղում ենք մեր հասարակության զարգացման գործում»:
Ցուցահանդեսը բաց կլինի այցելուների համար մինչև 2013 թ. հուլիսի 30–ը (ամեն օր բացի շաբաթ և կիրակի օրերից), ժամը՝ 15:00 -17:00:
ՄԱԿ-ի գրասենյակի դռները ավանդաբար բաց են հայ այն արվեստագետների առջև, ովքեր օգտագործում են իրենց ստեղծագործ միտքն ու տաղանդը՝ տարածելու ՄԱԿ-ի արժեքները՝ խաղաղությունը, կայուն զարգացումը, առողջ ապրելակերպը, հարգանքը մարդու իրավունքների նկատմամբ և ձգտումը Հազարամյակի զարգացման նպատակներին:

Art Exhibition dedicated to the UN Decade for Deserts and Fight against Desertification was opened in UN House
10-07-2013 14:00:59 | Armenia | Social
Yerevan, 10 July, 2013 - An art exhibition, which commemorates the UN Decade for Deserts and Fight against Desertification, was inaugurated today at the UN House. More than 25 artworks of an Armenian artist Peto Poghosyan were presented to the UN staff and the art community at the opening ceremony.
The exhibition, entitled “City Variety” features watercolor paintings of Yerevan, Gyumri and Paris. Peto Poghosyan’s art attracted youth, artists, the international community, civil society activists, the media and the general public.
Armineh Haladjian, the Information Officer of the UN Department of Public Information in Armenia said: “Through Armenian art and its rich traditions we wish to attract public attraction to the issues in the UN global agenda. With this exhibition dedicated to the UN Decade for Deserts and Fight against Desertification, we are complementing the country’s efforts and the society’s demands to build and maintain environmentally sustainable cities in Armenia both as an urban setting and as a healthy habitat for generations to live in.”
Peto Poghosyan, the artist, commented: “I appreciate this opportunity to share my art with the public and to emphasize the crucial role which we, artists, play in the development of our society.”
The exhibition will be open to the public until 30 July, 2013 (except weekends) from 15:00 till 17:00.
The UN House doors are traditionally open to Armenian artists who use their creativity and talent to promote UN values: peace, sustainable development, healthy life style and protection of environment, respect to human rights and achievement of the Millennium Development Goals.