Սերժ Սարգսյան.«Առանց կարդալու՝ անհնար է դառնալ լայնախոհ անհատականություն»
ՀՀ Նախագահ, «Լույս» հիմնադրամի համահիմնադիր Սերժ Սարգսյանն այսօր Նախագահի նստավայրում ընդունել է հիմնադրամի 2013-2014 ուսումնական տարվա կրթաթոշակառուներին: Հանդիպմանը ներկա է գտնվել ՀՀ վարչապետ, «Լույս» հիմնադրամի համահիմնադիր Տիգրան Սարգսյանը: Մասնակցել են նաև աշխարհի լավագույն բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում «Լույսի» աջակցությամբ սովորող ուսանողներ և շրջանավարտներ:
Հիմնադրամի կրթաթոշակառուներն ու շրջանավարտները Նախագահին ներկայացրել են «Լույսի» «Զարգացնենք Հայաստանը» ծրագրի շրջանակում իրենց կողմից իրականացվող աշխատանքները՝ աշխարհի լավագույն բուհերում ստացած գիտելիքները, փորձառությունն ու կապերն ի բարօրություն Հայաստանի օգտագործելու ուղղությամբ ձեռնարկումներն ու առաջին ոգևորիչ հաջողությունները:
Հանրապետության Նախագահը, ավանդույթի համաձայն, նոր ընդունված ուսանողներին հանձնել է «Լույս» հիմնադրամի կրթաթոշակին արժանանալու հավաստագրերը: Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է նրանց, նոր հաջողություններ մաղթել ուսումնառության մեջ և հետագա ծրագրերի իրականացման գործում: «Նախ ուզում եմ շնորհավորել բոլոր այն երիտասարդներին, ովքեր այս տարի ընդունվել են բուհեր և դարձել «Լույս» հիմնադրամի կրթաթոշակառուներ: Տարեց-տարի ավելանում է հայ երիտասարդների ներկայությունը աշխարհի լավագույն բուհերում: Եվ այսօր այդ ներկայությունը բավականաչափ սոլիդ է: Ես ուրախ եմ, որ այսպիսի հանդիպումներն արդեն դարձել են ավանդական: Ինձ համար չափազանց կարևոր է տեսնել ձեզ, անձամբ ծանոթանալ և զրուցել: Աշխարհի լավագույն բուհերում սովորելը, իմ կարծիքով, և՛ իրավունք է, և՛ հնարավորություններ: Իրավունքը վաստակում է երիտասարդն իր գիտելիքով, իր աշխատանքով, իսկ հնարավորություններ պետք է ստեղծեն ձեր մերձավորները, ձեզ շրջապատող մարդիկ, հասարակությունը, որտեղ դուք ապրում եք, պետությունը, իշխանությունները և բոլոր նրանք, ովքեր ցանկանում են ձեզ օժանդակել: Եվ այս պարագայում, այդ հնարավորությունները ձեզ համար ստեղծում է «Լույս» հիմնադրամը: Մենք հավատում ենք ձեզ: Հավատում ենք, որ դուք, ուսանելով լավագույն բուհերում, նոր գիտելիքներ եք ձեռք բերելու: Հավատում ենք, որ դառնալու եք լավ մասնագետներ, լավ մարդիկ, լավ հայեր, լավ քաղաքացիներ: Ինչպես գիտեք, հայերը մշտապես ձգտում էին գնալ աշխարհի գիտական և կրթական կենտրոններ, բայց վստահ եմ, որ նաև գիտեք, որ այդ գործընթացը միանշանակորեն չի գնահատվել և այսօր էլ, թերևս, կան նման մոտեցումներ: Օրինակ, մեր մեծ մտածողներից Ռաֆայել Պատկանյանը մտահոգություն էր հայտնում, որ դրսում գիտելիք ստացած երիտասարդները շատ դեպքերում հեռանում են մայր ժողովրդից և արագ ուծանում: Կարծում եմ, որ նա գտնում էր, որ աշխարհի լավագույն կենտրոններում գիտելիք ստացած մարդկանց համար ավելի հեշտ է ինտեգրվել օտար հասարակությանը, և շատ դեպքերում այդպես էլ տեղի էր ունենում:
Այս դահլիճում ներկա են նաև այն երիտասարդները, ովքեր «Լույս» հիմնադրամի օժանդակությամբ գիտելիք են ձեռք բերել լավագույն բուհերում, վերադարձել են Հայաստան և այստեղ նրանք աշխատում են, ապրում են լիարժեք կյանքով: Վստահ եմ, որ նրանց օրինակը շատ ավելի գրավիչ է: Այսօր մեր հասարակությունը դժվար օրեր է ապրում: Դրսում լավ աշխատանք և ավելի լավ պայմաններ փնտրելու խնդիրը շատ ցավոտ է ընկալվում մեր հասարակության կողմից, մեր բոլորի կողմից և դրա հիմնական պատճառն այսօրվա սոցիալ-տնտեսական վիճակն է մեր հայրենիքում: Բայց ուզում եմ, որ դուք վստահ լինեք ՝ այս գործընթացը երկարատև չի լինելու: Սա այն գինն է, որ մենք պետք է վճարենք զարգացման մեր ճանապարհին: Կասկած չունենաք՝ անցնելու է ևս որոշ ժամանակ, և շատ-շատերը, ովքեր այլ տեղ են երջանկություն փնտրում, վերադառնալու են հայրենիք և այստեղ նրանց համար շատ ավելի հարմարավետ է լինելու, քան այլ տեղերում:
«Լույս» հիմնադրամի կրթաթոշակառուներն ինձ համար հետաքրքիր են նաև այլ առումով: Ես վստահ եմ, որ դուք այն մարդիկ եք, ովքեր դրսում գիտելիք ձեռք բերելով՝ վաղը համալրելու եք մեր պետական կառավարման համակարգը: Չափազանց կարևոր է, որ պետական համակարգում աշխատեն նվիրված, կոմպետենտ և իրենց ապագան լավ պատկերացնող երիտասարդներ: Յուրաքանչյուր երկրի հարստություն, առաջին հերթին, առողջ և կրթված երիտասարդներ են: Ես վստահ եմ և կրկնում եմ՝ մենք հավատում ենք ձեզ: Հավատում ենք, որ դուք գիտելիք ստանալով, ավելի եք ուժեղանալու, որովհետև մենք միշտ ասում ենք որ գիտելիքը ուժ է, և ինքներդ ուժեղանալով, ուժեղացնելու եք մեր պետությունը, մեր հասարակությունը: Եվս մի խորհուրդ ունեմ ձեզ տալու. ես ձեզ հորդորում եմ կարդալ. կարդացե՛ք որքան հնարավոր է շատ: Կարդացե՛ք մեր դասականներին, կարդացե՛ք համաշխարհային դասականներին, կարդացե՛ք ժամանակակից գրականություն: Ես կասկած չունեմ, որ ցանկացած բարձրակարգ համալսարանում դասախոսները ծրագրերի միջոցով ի վիճակի են լիարժեք գիտելիք տալու, բայց դրանով մի բավարարվեք: Այդպիսի համալսարանում կարելի է դառնալ շատ լավ իրավաբան, շատ լավ մաթեմատիկոս, շատ լավ կառավարիչ, բայց հավատացեք, առանց կարդալու՝ անհնար է դառնալ լայնախոհ անհատականություն: Իսկ առանց լայնախոհության շատ դժվար է իրերն ու իրադարձությունները գնահատել այնպես, որպեսզի օգտակար լինի և՛ ձեզ՝ կոնկրետ անձին, և՛ այն հասարակությանը, որտեղ դուք ապրում և գործում եք:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիդ: Ցանկանում եմ ձեզ հաջողություն և ուզում եմ, որպեսզի մեր հաջորդ հանդիպումների ժամանակ այս տարի ընդունվածները ևս ներկա լինեն և իրենց օրինակով ոգևորեն նրանց, ովքեր կընդունվեն 2014, 2015 թվականներին», - «Լույս» հիմնադրամի կրթաթոշակառուներին ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ վարչությունից:

President Serzh Sargsyan met with the fellows of the Luys Foundation
The President of Armenia, a Co-founder of the Luys Foundation Serzh Sargsyan today at the Presidential Palace met with the fellows of the Foundation for the academic year 2013-2014. Present at the meeting were also the Prime Minister of Armenia, a Co-founder of the Luys Foundation Tigran Sarkissian and students and graduates of the world’s best educational institutions who received their support for studies from the Luys.
The fellows and graduates presented to Serzh Sargsyan their works implemented in the framework of the Foundation’s Let’s Develop Armenia project – achievements related to the use of knowledge acquired at the best educational institutions of the world, experience and networking for Armenia’s benefit and first inspiring success.
The President of Armenia, in line with the established tradition, handed to the students, who have been admitted to the educational institutions, certificates of the Luys Foundation Fellows. Serzh Sargsyan congratulated them and wished success in their studies and in the implementation of the future programs. “First, I would like to congratulate all those young people who have been admitted this year to the higher educational institutions and have become the Fellows of the Luys Foundation. The number of the Armenian students in the best universities of the world is growing by year and today their presence in these institutions is pretty solid. I am glad that meetings such as this one have become a good tradition. It is very important for me to see you, get acquainted personally and talk to you. In my opinion, to study in the best universities of the world is both the right and the opportunity. The right is obtained by a young person through his or her knowledge and w ork, while the opportunities should be created by your relatives, your friends, the milieu in which you live, the state, the authorities and all those who want to help you. In this case, these opportunities are created for you by the Luys Foundation. We believe in you. We believe that by studying in the best educational institutions of the world, you will acquire new knowledge. We believe that you will become good specialists, good people, good Armenians, and good citizens. As you know, Armenians have always been striving to get into the best scientific and educational centers of the world, but I am confident that you also know that that phenomenon has not been accepted univocally and today too, there are probably similar approaches. For instance, one of our great thinkers, Rafael Patkanian expressed concern that young people, who received education abroad, in many cases, distance themselves from their nation and quickly undergo assimilation. He probably thought that for the peopl e, who had received their education in the best educational centers of the world, it would be much easier to integrate into an alien society, and in many cases it was exactly like that.
Present here are also young people, who already received education through the assistance of the Luys Foundation in the best universities of the world. Now they are back to Armenia, work here and live a full life. I am confident that their example is much more inspiring.
Today, our society is going through difficult times. The issue of getting a nice job and better conditions is a painful one for our people, for all of us and the major reason for that are the social and economic conditions in our country. However I want you to be sure that the process will not go on like that for a long time. This is the price we have to pay on our way toward development. Be assured that in a while, many of those who pursue happiness elsewhere will come back to Motherland and here they will feel much more comfortable than anywhere else.
For me, the Fellows of the Luys Foundation are also interesting in other respects. I have no doubt that you are the people who after getting your knowledge abroad tomorrow will augment our state governing structure. It is extremely important that the state structure employs dedicated, competent young people who have a clear idea about their future. The asset of any country is first of all its healthy and well-educated youth. I have confidence and once again, we believe in you. We believe that getting your education, you will become stronger, because we always say that knowledge is power. Becoming stronger yourselves, you will make our state and our society stronger. Another piece of advice for you: I urge you to read, read as much as possible. Read our classics, read the world classics, read contemporary literature. I have no doubt that in any top-rating university the faculty is able to provide excellent education through the curriculum but don’t stop there. In the universities one can become a very good lawyer, or a mathematician, a very good administrator but believe me it is impossible to become a broad-minded individual without reading. And without being a broad-minded individual it is very difficult to assess oneself and all happenings in a way which will be beneficial for you and the society where you live and work.
I once again congratulate you all. I wish you success and wish that those of you who have become students this year are also present at our next meetings and with your example inspire those who will become students in 2014 or 2015,” President Serzh Sargsyan told the fellows of the Luys Foundation.