Բակո Սահակյան.«Ուռուցքային հիվանդությունների բուժան արդյունավետության բարձրացումը Արցախում մեծապես կախված է Հայաստանի հետ սերտ համգործակցությունից»
• 19-07-2013 17:49:25   |   |  Հասարակություն
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հուլիսի 19-ին ընդունել է ակադեմիկոս Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի տնօրեն Հայրապետ Գալստյանին եւ նրա տեղակալ Գագիկ Բազիկյանին:
Հանդիպմանը, որին մասնակցում էին ԼՂՀ առողջապահության նախարար Զոյա Լազարյանը, Ստեփանակերտի հանրապետական ուռուցքաբանական դիսպանսերի գործադիր տնօրեն Արմեն Հայրիյանը, քննարկվել են առողջապահության ոլորտին, մասնավորապես, ուռուցքաբանությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ ուռուցքային հիվանդությունները հանդիսանում են Արցախի առողջապահության առջեւ ծառացած ամենահրատապ հարցերից մեկը, եւ դրանց բուժան արդյունավետության բարձրացումը մեծապես կախված է Հայաստանի Հանրապետության հետ սերտ համգործակցությունից:
Երկուստեք նշվել է փոխգործակցության ընդլայնման պատրաստակամությունը եւ այս ուղղությամբ մի շարք նոր ծրագրերի մշակման անհրաժեշտությունը:Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:

Бако Саакян принял директора Национального центра онкологии им.академика Фанарджяна Айрапета Галстяна и его заместителя Гагика Базикяна
• 19-07-2013 17:49:25   |   |  Общество
19 июля Президент Республики Арцах  Бако Саакян принял директора Национального центра онкологии им.академика Фанарджяна Айрапета Галстяна и его заместителя Гагика Базикяна.
На встрече, в которой приняли участие министр здравоохранения НКР Зоя Лазарян и исполнительный директор Республиканского онкологического диспансера Степанакерта Армен Айриян, был обсужден ряд вопросов, касающихся сферы здравоохранения, в частности, онкологии.
Президент Саакян отметил, что онкологические заболевания являются одной из самых актуальных проблем, стоящих перед системой здравоохранения Арцаха, и  повышение эффективности их лечения во многом зависит от тесного сотрудничества с Республикой Арменией.
Обе стороны отметили готовность расширения взаимодействия и необходимость разработки ряда новых программ в этом направлении.