ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը և գործընկերները նշում են ՄԱԿ-ի 68-րդ տարեդարձը
Երեվան, 24 հոկտեմբերի, 2013 թ․ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը, իր ռազմավարական գործընկերների՝ կառավարական պաշտոնյաների, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների, միջազգային կազմակերպությունների, մասնավոր հատվածի, քաղաքացիական հասարակության, կրթական հաստատությունների և լրատվամիջոցների հետ միասին այսօր տոնում է ՄԱԿ-ի 68-րդ տարեդարձը:
Հոկտեմբեր ամսվա ընթացքում ՄԱԿ-ը կազմակերպել է  զանազան իրազեկման   միջոցառումներ ամբողջ երկրում. Գյումրու կենտրոնական  գրադարանում ՄԱԿ-ի նոր անկյան բացում,  ՄԱԿ-ի նյութերի բաշխում շրջիկ գրադարան-ավտոբուսով, բազմաթիվ քննարկումներ երիտասարդների հետ, ուսումնակրթական միջոցառումներ տարբեր համալսարաններում և ՄԱԿ-ի մոդել խորհրդաժողովի հրավիրում:
Տոնակատարության գագաթնակետը ՄԱԿ-ի Լրագրողական մրցանակաբաշխության արարողությունն էր, որտեղ երկու լավագույն լրագրողներ մրցանակներ ստացան Հայաստանում ՄԱԿ-ի աշխատանքին վերաբերող հարցերի մասնագիտական լուսաբանման համար: «Հայաստանում ՄԱԿ-ի աշխատանքի ընդհանուր լուսաբանում» անվանակարգում հաղթել է Մարթա Հախնազարյանը՝  «Գոլոս Արմենիի» օրաթերթից, ով ստացել է պլանշետ և հատուկ վկայական: «Հայաստանի մարզերում ՄԱԿ-ի աշխատանքի լուսաբանում» անվանակարգում  հաղթող է ճանաչվել Լիա Խոջոյանը՝ Panorama.am և WomenNet.am լրատվակայքերից, ով նույնպես ստացավ պլանշետ և վկայական:  Մրցույթի առավել աչքի ընկած  մասնակիցները նույնպես ստացան վկայականներ ու նվերներ, որոնք օգտակար կլինեն նրանց մասնագիտական աշխատանքում: ՄԱԿ-ի փորձագիտական ֊ժյուրին հաղթողներին ընտրել էր հենվելով լուսաբանման խորության, լրագրողների պրոֆեսիոնալիզմի, ՄԱԿ-ի մանդատի մասին գիտելիքների, հայաստանյան համատեքստում հարցի կարևորության և տեսլականի վրա:
ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող՝ Բրեդլի Բուզետտոն ասաց. «Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի ստեղծումից ի վեր, ՄԱԿ-ի ընտանիքի տարբեր գործակալությունների համատեղ ջանքերի շնորհիվ, մենք համեստորեն կարող ենք խոսել երկրի առաջխաղացման գործընթացում  ՄԱԿ-ի շոշափելի ներդրման մասին, որն իհարկե կշարունակվի: Մեր գործունեության ոլորտը բազմազան ծրագրերի միջոցով բավական ընդարձակ է, հատկապես ուղղված  խոցելի խմբերին: Ինչևէ, մեկ բառով մենք վճռականորեն կարող ենք ասել, որ Հայաստանում ՄԱԿ-ի համակարգի աշխատանքի հիմնական նպատակը ժողովուրդն է և, հատկապես, նրա խոցելի հատվածները»:
Այլ գործընկերներ ևս խոսեցին ՄԱԿ-ի ունեցած կարևոր դերի մասին՝աջակցելու երկրի ջանքերին առաջ մղելու կայուն մարդկային զարգացումը, ինչպես նաև հասնելու Հազարամյակի զարգացման տեղայնացված նպատակներին:
Բրեդլի Բուզետտոն շնորհակալություն հայտնեց ՄԱԿ-ի բոլոր գործընկերներին, այդ թվում կառավարությանը, քաղաքացիական հասարակությանն ու ԶԼՄ-ներին, ՄԱԿ-ի տարբեր կառույցների հետ իրենց համագործակցության և օժանդակության համար:
1945 թ. հոկտեմբերի 24-ին՝ 68 տարի առաջ, ուժի մեջ մտավ ՄԱԿ-ի հիմնադիր կանոնադրությունը: Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակը բացվել է 1992 թ. դեկտեմբերին, նույն թվականի մարտին Հայաստանի՝ ՄԱԿ-ին անդամակցությունից հետո:

United Nations in Armenia and Partners mark 68th anniversary of UN
Yerevan, 24 October 2013 - The UN in Armenia, together with its strategic partners - government officials, representatives of the diplomatic corps, international organizations, private sector, civil society, educational institutions and media, celebrates the 68th anniversary of the UN today.
During the month, the UN organized various outreach events around the country: from the opening of a new UN Corner in the Gyumri Central Library, UN materials distribution through Bibliobus, numerous debates with youth, education outreach in different universities and organization of the Model UN Conference.
The celebration culminated with the UN Journalism Awards Ceremony, where two best journalists received awards for their professional coverage of issues related to the UN work in Armenia. The winner of category “coverage of UN Armenia work in general” was Martha Hahknazaryan from Golos Armenii, who received a tablet and a special certificate. Within category “coverage of UN work in the regions of Armenia” the winner was Lia Khojoyan from Panorama.am and WomenNet.am who also received a tablet and certificate. All other top candidates received certificates and other gifts, which will be useful for their professional work. The UN expert jury selected the winners based on their in-depth coverage, professionalism, knowledge of the UN mandate, importance of the issue in Armenian context and vision.
The UN Resident Coordinator Bradley Busetto said: “Since the establishment of the UN Office in Armenia to present day, due to the combined efforts of many agencies of the UN family, we can humbly point out that the UN had its tangible input in the advancement of the country and, certainly, is going to have in the coming future. The areas of application of our efforts through diverse programs are pretty much broad, encompassing mostly those in need. Nevertheless, we can express in one word the resolute objective for the entire UN system activities in Armenia – people, with particular focus on the vulnerable segments of the population”.
Other partners, also spoke about the important role the UN has in supporting the country’s efforts to advance sustainable human development and achieve the nationalized Millennium Development Goals.
Bradley Busetto thanked all UN partners, including the government, civil society and media for their cooperation and assistance in the work of different UN institutions operating in Armenia.
On 24 October 1945, sixty-eight years ago, the founding Charter of the UN entered into force. The UN Office in Armenia was opened in December 1992, after Armenia became a member of the United Nations in March 1992.