Հարութ Սասունյան, Ծագող արևի երկիրը. պարարտ հող հայերի համար
Տոկիոյի «Նարիտա» օդանավակայանում ոտքս դնելուն պես, կարծես թե հայտնվեցի մի սյուրռեալիստական երկրում. այնքան լավն էր, որ աչքերիս չէի հավատում…
Առաջին բանը, որ նկատում ես, ճապոնացիների ծայրաստիճան քաղաքավարությունն է: Հյուրերի առջև շարունակ խոնարհվելով նրանց ողջույնն անհամեմատ ավելի հարգալից է, քան մեր սովորական ձեռքսեղմումը: Ես զարմացա, երբ պարզեցի, որ նրանք բոլորին միևնույն հիանալի ծառայությունն են մատուցում առանց լրացուցիչ վճարի: Ոչ ոք թեյավճար չի ստանում, այդ թվում` մատուցողներն ու ավտոկայանատեղիների սպասարկողները:
Ճապոնիան անբասիր մաքրության երկիր է: Ոչ մի տեղ չես կարող աղբ գտնել: Որևէ տեղ կեղտի կուտակումներ չկան: Փողոցում աչքովդ չի ընկնի անգամ մի ծռմռված կամ փոշոտ մեքենա: Նույնիսկ շինանյութեր տեղափոխող բեռնատարները ծածկված են ցանցով և բեռնման հրապարակից դուրս գալուց առաջ դրանք լվանում են, որպեսզի կեղտը շաղ չտան քաղաքի փողոցներում: Զարմանալի է, որ Տոկիոյին փոթորիկի հասցրած ուղղակի հարվածից հետո անգամ փողոցներում աղբի մնացորդներ չկային:
Ի լրումն այս ամենի` Ճապոնիայում հանցագործության ցուցանիշը շատ ցածր է` շնորհիվ բնակչության հանգիստ պահվածքի և զենքի բացակայության: Չնայած Տոկիոյի մայթերը շատ մարդաշատ են, սակայն ամեն մեկն իր գործին է գնում` առանց մյուսներին հրելու կամ հրմշտելու, վիճելու կամ ձայնը բարձրացնելու: Վարորդները հարգում են երթևեկության կանոնները և իրենց մեքենաները վարում են սահմանված կարգով` առանց մյուսների առաջը կտրելու կամ ձայնային ազդանշան տալու:
Փողոցներում շատ մարդկանց կարելի է տեսնել բժշկական դիմակներով: Թվում է, թե նրանք այդ կերպ իրենց պաշտպանում են անցորդներից՝ գրիպով կամ այլ հիվանդությամբ չվարակվելու համար: Սակայն պարզվում է, որ հենց դիմակով մարդիկ են հիվանդ գրիպով: Նրանք անչափ ուշադիր լինելով, չեն ցանկանում, որ իրենց մանրէները փոխանցվեն մյուսներին…
Բացի ճապոնական սրբավայրեր և հինավուրց պալատներ այցելելուց, այս հեռավոր հողում ես հնարավորություն ունեցա մասնակցելու հայությանը վերաբերող միջոցառումների: Ուրախությամբ իմացա, որ Հայաստանի Հանրապետությունը դեսպանատուն ուներ Տոկիոյում: Դեսպան Հրանտ Պողոսյանը և կցորդ Մոնիկա Սիմոնյանը սիրալիր ընդունեցին ինձ և համառոտ ներկայացրեցին իրենց անխոնջ ջանքերն ուղղված երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը: Մենք քննարկեցինք Միացյալ Նահանգների հայ համայնքի և Ճապոնիայում Հայաստանի դեսպանատան միջև համագործակցության հնարավորությունները, հատկապես Հայոց ցեղասպանության Հարյուրամյակի օրերին:
Բավականին հաճելի անակնկալ էր Հայաստանի դեսպանատան կազմակերպած համերգը՝ նվիրված Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 110-ամյակին: Երեք անվանի երաժիշտներ` դաշնակահարներ Արմեն Բաբախանյանը և Ջուլիետա Վարդանյանը և թավջութակահար Արամ Թալալյանը հատուկ ժամանել էին Հայաստանից այդ եզակի երեկույթի համար: Ճապոնական լսարանը, օտարերկրյա դիվանագետները, ինչպես նաև մի քանի հայ ուսանողներ ու գործարարներ մեծապես տպավորված էին Արամ Խաչատրյանի երաժշտությամբ և երաժիշտների վարպետ կատարմամբ: Անգամ  հանդիպեցի մի ճապոնացի գիտնականի, որը վարժ խոսում էր հայերեն: Առաջին անգամ էի լսում ճապոնական առոգանությամբ հայերեն:
Իմ ճապոնացի հյուրընկալողները կազմակերպել էին իմ հանդիպումները Տոկիոյի և Կիոտոյի մի քանի խոշոր ընկերությունների գլխավոր տնօրենների հետ, որոնց հետ քննարկեցի ճապոնական ներդրումների հնարավորությունները Հայաստանում: Շատ տպավորիչ էր Կիոտոյի համալսարանի ցողունային բջիջների աճեցման ժամանակակից գիտահետազոտական լաբորատորիան:
Այդ նույն օրը բացառիկ հնարավորություն ունեցա դասախոսություն կարդալ մի խումբ փայլուն ուսանողների և նրանց դասախոսների առջև: Նրանք բավականին լավ անգլերեն գիտեին և բազմաթիվ հարցեր տվեցին, չնայած ինձ ասել էին, որ ճապոնացի ուսանողները սովորաբար հարցեր չեն տալիս: Իմ ելույթում ես լուսաբանեցի Հայոց ցեղասպանությունը, արցախյան հակամարտությունը, Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմը, արաբական գարունը, «մխիթարության կանանց» վիճահարույց հարցը և հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Տոկիո վերադառնալուց հետո հյուրընկալողներն ինձ զարմացրեցին՝ ներկայացնելով The Japan Times թերթի 1998 թվականի հոկտեմբերի 4-ի համարի պատճենը, որտեղ կես էջանոց հոդված էր հրապարակված Հայաստանի համար իմ՝ որպես Միացյալ հայկական հիմնադրամի նախագահ կատարած մարդասիրական աշխատանքների մասին:
Իմ վերջին հանդիպումը կայացավ ճապոնացի պետական բարձրաստիճան երեք պաշտոնյաների հետ, որոնց հետ մանրամասն քննարկեցի Ճապոնիայի հարաբերությունները Հայաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Չինաստանի, Ռուսաստանի և Հարավային Կորեայի հետ:
Ճապոնիայի համալսարանի ուսանողների և կառավարության ղեկավարների հետ  ունեցած զրույցներից հասկացա, որ հայ ժողովուրդը սովորություն է դարձրել իր քաղաքական բոլոր ջանքերը կենտրոնացնել Մերձավոր Արևելքում, Եվրոպայում, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայում` բոլորովին անտեսելով ռազմավարական բազմաթիվ կարևոր երկրներ Ասիայում:
Միգուցե քաղաքական և տնտեսական տեսանկյունից ավելի արդյունավետ կլինի ընդլայնել մեր գործունեության դաշտը` ուշադրությունը սևեռելով այն երկրների վրա, որոնց քաղաքացիները գրեթե ոչինչ չգիտեն Հայաստանի և հայ ժողովրդի մասին:

Арут Сасунян. Страна восходящего солнца: благодатная почва для армян
В прошлом месяце я впервые посетил восхитительную страну – Японию. Как только я приземлился в токийском аэропорту «Нарита», сразу же оказался в какой-то сюрреалистичной стране: она была настолько хороша, что я не верил своим глазам…
Первое, что замечаешь, эта чрезвычайная вежливость японцев. Их приветствие с беспрерывными поклонами гостям несоизмеримо уважительнее нашего привычного рукопожатия. Я удивился, когда выяснил, что, вместе с тем, они прекрасно обслуживают всех без дополнительной платы. Никто не получает чаевых, в том числе – официантки и служащие автостоянок.
Япония – страна безупречной чистоты. Вы нигде не найдете мусора. Нигде нет мусорных куч. На улице вам не попадется на глаза искореженная или пыльная машина. Даже грузовики, перевозящие стройматериалы, покрыты сеткой, и при выезде с погрузочной площадки их моют, чтобы не разносить грязь по городским улицам. Удивительно, что даже после прямого удара, нанесенного Токио ураганом, на улицах не было мусора.
Вдобавок ко всему этому, показатель преступности в Японии намного ниже, благодаря спокойствию населения и отсутствию оружия. Несмотря на то, что тротуары Токио очень многолюдны, однако, каждый идет по своим делам, не толкая других, не споря и не повышая голоса. Водители соблюдают правила дорожного движения и водят машины в установленном порядке, не подрезая других и не сигналя.
На улицах можно увидеть много людей в медицинских масках. Кажется, что они тем самым защищают себя от прохожих, чтобы не заразиться гриппом или другой болезнью. Но выясняется, что именно люди в масках больны гриппом. И они, будучи чрезвычайно внимательными, не хотят заразить других.
Помимо посещения японских святынь и старинных дворцов, в этой далекой стране я имел возможность участвовать в мероприятиях, касающихся армян. С радостью узнал, что у Республики Армения есть свое посольство в Токио. Посол Грант Погосян и атташе Моника Симонян любезно приняли меня и вкратце представили те усилия, которые неустанно прилагаются ими для развития дружественных отношений между двумя странами. Мы обсудили возможности сотрудничества между армянской общиной Соединенных Штатов и посольством Армении в Японии, особенно, в дни столетия Геноцида армян.
Довольно приятным сюрпризом стал концерт, организованный посольством Армении и посвященный 110-летию со дня рождения Арама Хачатуряна. Трое именитых музыкантов – пианисты Армен Бабаханян и Джульетта Варданян и виолончелист Арам Талалян,  специально прибыли из Армении для этого единственного вечера. Японская публика, иностранные дипломаты, а также несколько армянских студентов и бизнесменов были очень впечатлены музыкой Арама Хачатуряна и мастерским исполнением музыкантов. Я даже встретил одного японского ученого, который бегло говорил по-армянски. Впервые я слышал армянскую речь с японским выговором.
Друзья, принимавшие меня у себя в гостях, организовали мне встречи с генеральными директорами нескольких крупных компаний Токио и Киото, с которыми я обсудил возможности японских инвестиций в Армении. Очень впечатлила меня современная научно-исследовательская лаборатория по выращиванию стволовых клеток в Университете Киото.
В тот же день у меня появилась уникальная возможность прочитать лекцию группе блестящих студентов и их преподавателям. Они довольно хорошо владели английским и задали мне множество вопросов, хотя до этого мне сказали, что японские студенты, как правило, не задают вопросов. В своем выступлении я рассказал о Геноциде армян, арцахском конфликте, гражданской войне в Сирии, «арабской весне», о спорном вопросе «женщин для утех» и необходимости мирного урегулирования конфликтов.
После возвращения в Токио меня ждал сюрприз: мне представили копию 4-го номера газеты «The Japan Times» за октябрь 1998г., в котором была опубликована полустраничная статья о моей гуманитарной работе для Армении в качестве президента Объединенного армянского фонда.
Моя последняя встреча состоялась с тремя японскими высокопоставленными государственными деятелями, с которыми я подробно обсудил отношения Японии с Арменией, Азербайджаном, Турцией, Китаем, Россией и Северной Кореей.
В ходе бесед с японскими студентами и руководителями правительства я понял, что армянский народ привык концентрировать все свои усилия на Ближнем Востоке, в Европе, Северной и Южной Америке, совершенно игнорируя многочисленные стратегически важные страны Азии.
Может, с политической и экономической точки зрения эффективнее расширить поле нашей деятельности, сосредоточив свое внимание на тех странах, чьи граждане почти ничего не знают об Армении и армянском народе.