ԵՄ Բյուջետային օժանդակություն՝ վճարվել է 4.8 մլն. եվրո
2010 թվականի բյուջետային օժանդակության գործառույթների շրջանակներում, 2013 թվականի համար նախատեսված 6մլն. եվրո ընդհանուր փոփոխական հատկացման հիմա վրա, Եվրոպական միությունը փոխանցում է  Հայաստանի կառավարությանը  4.8մլն. եվրո  դրամական հատուցում Եվրոպական հարևանության քաղաքականության Գործողությունների ծրագրում ամրագրված  բարեփոխումների  դիմաց, որոնք իրականացվել են պետական ֆինանսների կառավարման, հանրային հատվածի թափանցիկության բարձրացման, և Եվրոպական միության և միջազգային առևտային չափանիշների հետ իրավական ներդաշնակեցման ուղղություններով:
2013 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Բազմակողմանի ոլորտային բյուջետային գործառույթների շրջանակներում Եվրոպական միությունը  վճարել է 4.8 մլն եվրո Եվրոպական հարևանության քաղաքականության Գործողությունների ծրագրում ամրագրված  Պետական ֆինանսների կառավարման, հանրային հատվածի թափանցիկության բարձրացման, և Եվրոպական միության և միջազգային առևտային չափանիշների հետ ներդաշնակեցման ուղղությամբ իրականցվող բարեփոխումների դիմաց: Այն հանդիսանում է Եվրոպական միության և Հայաստանի կառավարության միջև 2010 թվականին համաձայնեցված Բյուջետային օժանդակության գործառույթների մի մասը: Բյուջետային օժանդակության ֆինանսավորումը իրականացվում է Հայաստանի կառավարության գանձապետարանի միջոցով:
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 21 մլն եվրո, որից 20 մլն եվրոն հանդիսանում է բյուջետային օժանդակություն: Վերոնշյալ՝ 4.8 մլն եվրո վճարումը հետևում է 2011 թվականի դեկտեմբերին կատարված 8 մլն. եվրո վճարմանը կազմելով ընդհանուր առմամբ 12.8 մլն. եվրո: 1 մլն. եվրոն տրամադրվում է որպես տեխնիկական աջակցություն ՀՀ պետական մարմիններին և նշյալ ոլորտներում ակտիվ ոչ պետական հաստատություններին: Գործառույթների առաջընթացի գնահատումն իրականացվում է ԵՄ-ն և ԵՄ գործակալութունների, Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինների, միջազգային զարգացման գործընկերների և բոլոր ոչ-պետական դերակատարների կողմից համատեղ:
Հատկապես Պետական ֆինանսների կառավարման ոլորտի առնչությամբ, այս հատկացման շրջանակներում իրականցվող ծրագրի օժանդակությամբ ստեղծվել և  e-gov.am կայք էջում տեղադրվել է գրանցամատյան՝ արտաքին աուդիտի թափանցիկությունը բարձրացնելու նպատակով:  Ֆինանսների նախարարությունում ծրագրի շրջանակներում ստեղծել է Կենտրոնական ներդաշնակեցման վարչություն, որը պատասխանատու է պետական գնումների և պետական ֆինանսների ներքին հսկողության բարեփոխումների ուղղորդման համար: Ծրագիրը օժանդակել է Պետական գնումների բողոքարկումների խորհրդի ստեղծմանը, որը զբաղվում է պետական գնումների հետ առնչվող բողոքներով: Առևտրին առնչվող ոլորտում ծրագրի օժանդակությամբ կառավարության կողմից ընդունվել է Որակի ենթակառուցվածքի բարեփոխումների ռազմավարությունը, ընդունվել և հրապարակվել է գրանցամատյան մտավոր սեփականությանն առնչվող օրենսդրություն և ենթա-օրենդրական ակտեր, դատական կանոնակարգեր և միջազգային   պայմանագրեր:
Վճարման ծավալի նվազումը նշյալ տրանշով հաստատված 6մլն. եվրո ֆինանսավորման համեմատ պայմանավորված է այն փաստով, որ չեն բավարարվել  երկու պայմաններ, որոնք կապված են  նորաստեղծ Պետական գնումների բողոքարկումների խորհրդի գործառնական կարողությունների հետ և արտաքին աուդիտի ոլորտում առաջարկությունների իրականացման մանրամասների հրապարակմամբ:

• 18-12-2013 17:39:14   | Armenia  |  Press release
Within the 2010 Budget Support Operation, on the basis of a total variable commitment of € 6 million for 2013, the European Union makes a 4.8 million disbursement in reward to the Government of Armenia's implementation of reforms enshrined in the European Neighbourhood Policy Action Plan in the areas of public financial management, improvement of public sector transparency, and regulatory approximation with EU and international trade-related standards.
On 14 December 2013, within the Multi Sector Budget Support Operation, the European Union provided an instalment € 4.8 million in support to the implementation of the European Neighbourhood Policy Action Plan in the areas of public financial management, improvement of public sector transparency, and regulatory approximation with EU and international trade-related standards. The tranche is part of a Budget Support Operation that was agreed between the European Union and the Government of Armenia in 2010. Budget Support funds are channelled directly into the Treasury of the Government of Armenia.
The overall programme amounts to € 21 million of which 20 million consists of budget support. The current disbursement of € 4.8 million follows a previous disbursement in December 2011 of € 8 million for a total amount of €12.8 million. € 1 million is set aside to provide Technical Assistance to the Government's institutions and Non State Actors that are active in the areas as well to assess the progress of the operation. The progress of the operations is assessed jointly by the European Union and its services, the Republic of Armenia institutions, international development partners and local Non State Actors.
Specifically to the current disbursement, in the public finance management area, the programme has encouraged the creation of a register in the e-gov.am website to enhance the transparency of the external audit process; furthermore, in the Ministry of Finance it has set up a Central Harmonisation Unit in charge of guiding reforms in public procurement and public financial internal controls. The Programme has supported the set up of the public procurement Appeals Board that is responsible to deal with public procurement complaints. In the trade-related area, the programme supported the government's adoption of the Strategy on the reforms of quality infrastructure, and to adopt and to publish a register for intellectual property-related legislation and sub-legislation acts, court rulings and international treaties.
The final disbursement was inferior to the total available under this tranche, i.e. € 6 million, owing to two unmet targets regarding the operational capacity of the newly set-up public procurement appeals board; and the disclosure regarding the follow-up of the implementation of the recommendations in the field of external audit.