Սերժ Սարգսյանը ծանոթացել է Սեւան-Մարտունի-Գետափ ճանապարհի ջրածածկ հատվածների հիմնանորոգման եւ Սեւանա լճի մաքրման աշխատանքներին
• 06-11-2010 15:30:11   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԳԵՂԱՐՔՈՒՆԻՔ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 6-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Գեղարքունիքի եւ Լոռու մարզեր: Գեղարքունիքի մարզում Նախագահը ծանոթացել է Սեւան-Լճաշեն ճանապարհի Սեւան-Մարտունի-Գետափ ջրածածկ հատվածների հիմնանորոգման աշխատանքներին: Հանրապետության ղեկավարին զեկուցվել է, որ 2010 թվականի նոյեմբերի 1-ի դրությամբ, նշված ճանապարհահատվածում պետական բյուջեի ֆինանսավորմամբ կատարվել են հիմնականում ափապաշտպան միջոցառումներ եւ հողային աշխատանքներ, 3400 մետր երկարության վրա տեղադրվել են մետաղյա արգելափակոցներ, կատարվել են նաեւ ճանապարհային պաստառի ամրացման աշխատանքներ: Նախագահի հանձնարարությամբ, ճանապարհի դիտարկվող հատվածի ասֆալտապատման համար միջոցներ կտրամադրվեն, եւ եղանակային բարենպաստ պայմանների պարագայում` արդեն 2011թ. գարնան սկզբին ճանապարհը կասֆալտապատվի: Հանձնարարվել է նաեւ մինչ այդ ապահովել ճանապարհի անցանելիությունը: Ըստ ՀՀ նախագահի Մամլո գրասենյակի հաղորդագրության, այնուհետեւ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ներկայացվել են ջրածածկ եւ ճահճացած տարածքներում Սեւանա լճի մաքրման աշխատանքներ կատարելու համար նախատեսված «Ուոթերմաստեր կլասիկ III» տիպի բազմաֆունկցիոնալ էքսկավատորի տեխ-նիկական հնարավորություններն ու մաքրման ենթակա տարածքների քարտեզները: Հանրապետության ղեկավարը հանձնարարություններ է տվել նաեւ լճի ափամերձ տարածքների մաքրման աշխատանքների հետ կապված` ընդգծելով ջրի մաքրման կարեւորությունը: Ավարտելով աշխատանքային այցը Գեղարքունիքի մարզում` Սերժ Սարգսյանը մեկնել է Լոռի:

Президент ознакомился с ходом работ по восстановлению на затопленных участках дороги Севан-Лчашен и очистке прибрежных территорий озера Севан
• 06-11-2010 15:30:11   | Армения  |  Экономика
ГЕГАРКУНИК, 6 НОЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. Президент Серж Саргсян сегодня с рабочим визитом отправился в Гегаркуникскую и Лорийскую области. В Гегаркуникской области Президент ознакомился с ходом работ по восстановлению на затопленных участках Севан-Мартуни-Гетап дороги Севан-Лчашен. Главе Республики доложили, что по состоянию на 1 ноября 2010 года на указанном участке дороги при финансировании из государственного бюджета осуществлены в основном мероприятия по защите береговой линии и земельные работы, на протяжении 3400 метров размещены металлические заслонки, проведены также работы по укреплению дорожного покрытия. По поручению Президента будут выделены средства для асфальтирования осмотренного отрезка дороги и, в случае благоприятных погодных условий, уже в начале весны 2011 года дорога будет заасфальтирована. Поручено также до этого обеспечить проходимость дороги. Затем Президенту Сержу Саргсяну были представлены технические возможности многофункционального экскаватора типа «Уотермастер классик III», предусмотренного для проведения очистных работ на затопленных и заболоченных территориях озера Севан, а также карту подлежащих очистке территорий. Глава Республики дал поручения также в связи с работами по очистке прибрежных территорий озера, подчеркнув важность очистки воды. Завершив рабочий визит в Гегаркуникскую область Серж Саргсян отправился в Лори, передает пресс-служба Президента.