ՀԿԵ-ում կայացել է երկաթուղային ենթակառուցվածքի առողջացմանը նվիրված խորհրդի նիստը
Մարտի 25-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ում անցել է երկաթուղային ենթակառուցվածքի առողջացման հարցերով գիտատեխնիկական խորհրդի նիստը:
- 2013 թվականի ընթացքում մենք լուծել ենք ՀԿԵ-ի առջև ծառացած մի շարք կարևոր խնդիրներ: Օրինակ, մի շարք երկաթուղային հատվածներում անց էին կացվել նորոգման աշխատանքներ, ուժեղացվել մոտ 40 կմ երկարություն ունեցող 350 հատվածներ, կամուրջներ: Համոզված եմ, որ մենք կարողացանք ամրության և հուսալիության լավ պահուստ ձևավորվել, - ասաց գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը:
Նա նաև հիշեցրեց, որ անցած տարի 56 միավորով կրճատվեց գծի բալային գնահատականը, գծի ուղեմասերում կատարելագործվել է կառավարման գործընթացը, կրճատվել ուղեմասերի ստորաբաժանումների քանակը:
2013 թվականի հիմնական ձեռքբերումներից Վիկտոր Ռեբեցը նշեց, մասնավորապես, տեխնիկական սարքերի խափանումների կրճատումը, փոխադրումների նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը խափանող գործոնների վերացումը:
Միևնույն ժամանակ գլխավոր տնօրենն ընդգծեց, որ 2014 թվականն երկաթուղու համար կլինի ոչ պակաս ակտիվ և հագեցած:
- Այս տարին լինելու է նույնպես բարդ և հագեցած: Արդեն մի քանի օրից կավարտվի երկաթուղու ամենախոշոր ստորաբաժանման՝ Ենթակառուցվածքի տնօրինության, ձևավորումը, որտեղ աշխատելու են մոտ 1,6 հազ. մարդ և որտեղ միավորվելու են 8 ձեռնարկություն, - նշեց Ընկերության ղեկավարը:
Վիկտոր Ռեբեցը տեղեկացրեց, որ 2014 թվականին կավարտվեն վերանորոգման աշխատանքները Գյումրու ուղեմասում, վերանորոգում կանցնեն Սևանի ուղեմասի մի քանի հատվածներ:
Իր զեկույցում Ենթակառուցվածքի ծառայության պետ Վալերի Գորշենինը նշեց, որ 2009 – 2013 թթ. վերանորոգվել է 355,4 կմ գիծ, փոխվել 392 հազ կոճղ:
2014 թվականին հիմնական աշխատանքները տարվելու են ենթակառուցվածքի ուժեղացման, 99 բալ մակարդակի վրա գծի ընդհանուր բալային գնահատականի ապահովման, խափանումների ընդհանուր քանակի կրճատման ուղղություններով: Ընթացիկ տարում ենթակառուցվածքի առողջացմանը ուղղվելու է 5,6 մլրդ դրամ:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են զեկույցներ տարբեր ուղեմասերում, էներգամատակարարման, ավտոմատիկայի, կապի ձեռնարկություններում ենթակառուցվածքի վիճակի վերաբերյալ, ներկայացվել է Սանահինի մեխանիզացված ուղեմասի և Մասիսի գծային մեքենացված կայարանի վերականգնման ընթացքը:

На ЮКЖД состоялось заседание научно-технического совета по инфраструктуре
Научно-технический совет по вопросам оздоровления инфраструктуры состоялся 25 марта в ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога».
«В течение прошлого года нам удалось решить ряд задач, поставленных перед ЮКЖД. Например, был проведен усиленный средний, подъемочный ремонт на отдельных участках пути, усилены 350 кривых общей протяженностью около 40 км, усилены подводы к мостам и сами мосты. Уверен, что нам удалось заложить определенный ресурс надежности и прочности на будущее», - заявил генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Виктор Ребец.
Также руководитель Компании напомнил, что на 56 единиц была улучшена балловая оценка пути, были решены задачи по совершенствованию системы управления на дистанциях пути и рациональному использованию рабочего времени, сокращено число околотков.
Среди основных достижений прошлого года Виктор Ребец, в частности, назвал сокращение числа отказов технических средств и браков в работе, устранение барьеров, сдерживавших применение новых технологий перевозочного процесса.
В то же время генеральный директор компании подчеркнул, что не менее насыщенная повестка работ стоит перед железной дорогой и в текущем году.
«Этот год будет ничуть не проще и не менее насыщенным, чем прошлый. Буквально через считанные дни завершится создание самого крупного подразделения железной дороги – Дирекции инфраструктуры, в которой будет работать около 1,6 тыс. человек и которая объединит 8 предприятий», - заметил руководитель компании.
Виктор Ребец проинформировал, что в течение 2014 года предстоит завершить ремонтные работы на Гюмрийской дистанции пути, произвести ремонт отдельных участков пути на Севанской дистанции пути, заложить дополнительный резерв прочности и надежности железной дороги.
В своем докладе начальник Службы инфраструктуры ЗАО «ЮКЖД» Валерий Горшенин отметил, что за период с 2009 – 2013 гг. различными видами ремонта было отремонтировано 355,4 км пути, заменено более 392 тыс. шпал.
В 2014 году основные работы будут направлены на усиление инфраструктуры, обеспечение общей балловой оценки пути на уровне 99 баллов, сокращение общего числа неисправностей. В текущем году в оздоровление инфраструктуры планируется инвестировать 5,6 млрд. драмов.
В рамках совещания были заслушаны доклады относительно состояния инфраструктуры на различных дистанциях пути, предприятиях электрификации и энергоснабжения, автоматики, телемеханики и связи, представлен ход восстановительных работ на механизированной дистанции пути «Санаин», ПМС (путевая машинная станция) «Масис».