ԵՄ խորհրդատվական խումբը ներկայացնում է կասկածյալների հարցաքննման լավագույն փորձը և մեթոդները
2014թ. ապրիլի 10-ին և 11-ին ԵՄ խորհրդատվական խմբի և ՀՀ ոստիկանության միջև սերտ համագործակցության արդյունքում կազմակերպվել է միջազգային սեմինար կասկածյալների հարցաքննության լավագույն փորձի, մոդելների և մեթոդների վերաբերյալ: Սեմինարը տեղի է ունեցել Առնո Բաբաջանյանի անվան ֆիլհարմոնիկ փոքր դահլիճում, որտեղ հավաքվել են միջազգային փորձագետները և Հայաստանի համապատասխան մասնագետները քննչական հարցաքննության թեման քննարկելու համար:
Վերջին 30 տարիների ընթացքում կատարվել են մեծ աշխատանքներ հարցաքննությունների կազմակերպման և դրանց ապացուցողական արժեքը առավելագույնի հասցնելու, ինչպես նաև ամենաճշգրիտ փաստերի և ապացույցների ձեռքբերման ուղղությամբ: Չնայած ճշմարտությունը և տեսական ընդհանուր հիմքերը բացահայտելու նպատակին, տարբեր յուրիսդիկցիաների պրակտիկայում առկա են էական տարբերություններ, որոնց օժանդակում են տարբեր ազգային օրենսդրություններ:
ԵՄ խորհրդատվական խմբի իրավապահ մարմինների հարցերի խորհրդատու Սթիվեն Դեյվիդ Բրաունն ասել է. «Կասկածյալների հարցաքննությունը հաճախ այն առանցքն է, որի շուրջ պտտվում է քրեական գործը: Լավ հարցաքննության արդյունքում կարելի է  արդարացնել անմեղին, սակայն հնարավոր է նաև ավելի սերտորեն կապել մեղավոր կասկածյալին հանցագործությանը` միևնույն ժամանակ ապահովելով կասկածյալի բոլոր մարդկային և օրենքով վերապահված իրավունքները: Այս սեմինարն ունի տեղեկացված քննարկումներ իրականացնելու նպատակ քննչական հարցաքննության հիմնական միջազգային մոդելների, լավագույն փորձի և զարգացող հետազոտությունների վերաբերյալ:»
Սեմինարը նախատեսված է եղել սահմանափակ թվով ավագ պաշտոնյաների համար, ովքեր աշխատում են քրեական արդարադատության համակարգում, և ովքեր վերահսկում և իրականցնում են կասկածյալների հարցաքննություններ և/կամ պատասխանատու են այս ոլորտի քաղաքականութան զարգացման համար: Մասնակիցները ներկայացրել են իրենց կարծիքը և փորձը տարբեր մասնագիտական և ազգային տեսանկյունից: Տարբեր մոտեցումների մասին ակտիվ քննարկումների և դեբատների արդյունքում նախատեսվում էր սեմինարի ընթացքում սահմանել տեխնիկաների ցանկը և լավագույն փորը, որը ՀՀ ոստիկանությունը կարող է որդեգրել և կիրառել կասկածյալների հարցաքննության իր սեփական մոտեցումների և մոդելների մշակման և զարգացման նպատակով:

• 10-04-2014 17:02:52   | Armenia  |  Human Rights
On 10 and 11 April 2014, the international seminar on Interviewing Suspects: best practice, models and methods was organized as a result of close collaboration between RA Police and the EU Advisory Group. The seminar took place in Arno Babajanayan Philharmonic Small Concert Hall and brought together international experts in the science of investigative interviewing with national Armenian interviewing practitioners.
Much work has been done for the past 30 years on how to structure interviews to maximise their evidential value and to ensure the most accurate factual account is obtained. However, despite the shared aim of discovering the truth and common ground in terms of theory, there are still significant differences in the practice adopted in different jurisdictions and supported by different national legislation.
The EU Advisory Group advisor on law enforcement Steven David Brown said, “The suspect interview is often the pivot around which a criminal case turns. A well-crafted interview can exculpate the innocent, but can also link a guilty suspect even closer the crime whilst supporting all the suspect’s human and legal rights. This seminar is designed to generate informed debate on the key international models, best practice and developing research on investigative interviewing.”
The seminar was open to a limited number of senior professionals working in the criminal justice system who supervise and conduct suspect interviews and/or are responsible for overseeing policy development in this skill area. They shared their insights and experience from their different professional and national perspectives. Through active debate and discussion of these different approaches it was intended that the seminar would arrive at a menu of techniques and best practice that could be adapted and adopted by the RA Police and used to develop further its own approach and model for conducting suspect interviews.