Բաց կառավարման գործընկերություն-Հայաստան ծրագրի զարգացումների մասին
Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը, մարտի 31-ից ապրիլի 8-ը ընկած ժամանակահատվածում երեք հասարակական քննարկումներ իրականացնելով Գյումրի, Վանաձոր եւ Երեւան քաղաքներում, ավարտեց Բաց կառավարման գործընկերություն ծրագրին (Open Government Partnership) Հայաստանի մասնակցության մասին հանրային իրազեկման առաջին փուլը:
Այդ քննարկումների մասնակիցներին ներկայացվեցին Հայաստանի ԲԿԳ 2012-2013 թթ. գործողությունների ծրագիրը, այդ անկախ գնահատողի մեկնաբանությունները, կառավարության մշակած 2014-2016 թթ. գործողությունների ծրագրի երկրորդ նախագիծը եւ այլն: Քննարկումներին մասնակցեց ընդհանուր առմամբ 80-ից ավելի մարդ` հասարակական գործիչներ, լրագրողներ, տեղական եւ միջազգային կազմակերպությունների ու հիմնադրամների ներկայացուցիչներ, դիվանագիտական առաքելությունների եւ կառավարության ներկայացուցիչներ: ԲԿԳ ծրագրի մեկնաբանություններով հանդես եկան փորձագետներ Վարուժան Հոտկանյանը (Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն), Լիանա Դոյդոյանը (Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն) եւ Արտակ Քյուրումյանը (անկախ գնահատող):
Քննարկումների ընթացքում տեղեկացվեց, որ քաղաքացիական հասարակությունը հնարավորություն ունի կառավարության իրականացնելիք Բաց կառավարության գործընկերության (ԲԿԳ) շրջանակներում 2014-2016 թթ. գործողությունների ծրագրի նախագծի կատարելագործման եւ լրացման համար իր առաջարկությունները ներկայացնելու ինչպես մասնագիտացած կազմակերպություններին (մինչեւ ապրիլի 20-ը), այնպես էլ` ուղիղ ՀՀ կառավարությանը (մինչեւ ապրիլի 30-ը):
Ապրլի 9-ին Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբից բաց նամակով իրազեկում եւ հրավեր հղվեց քաղաքացիներին, ԶԼՄ-ներին եւ հասարակական կազմակերպություններին, կոչելով նրանց առաջարկություններ ներկայացնել ԲԿԳ-Հայաստանի 2014-2016թթ. գործողությունների ծրագրի լրացումների եւ կատարելագործման համար:
__________________________
Քննարկումների շարքն իրականացրեց Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը «Հանրային իրազեկում եւ մասնակցություն Բաց կառավարման գործընկերության (OGP) հայաստանյան ծրագրին» ծրագրի շրջանակներում (Քաունթերփարթ ինթերնեյշնլ-Հայաստան/ԱՄՆ ՄԶԳ օժանդակությամբ):
Օգտակար աղբյուրներ եւ հրապարակումներ.
Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի իրազեկման ծրագրի մասին »»»
«Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնություն »»»
«Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնություն, Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի դարպասը »»»
Open  Government Partnership »»»
ՀՀ ԲԿԳ 2014-2016թթ. գործողությունների ծրագրի երկրորդ (առկա) նախագիծը` Կառավարությունից (մարտ 2014) »»» PDF
ՀՀ ԲԿԳ 2014-2016թթ. գործողությունների ծրագրի առաջին (ուժը կորցրած) նախագիծը` Կառավարությունից (օգոստոս 2013) »»» PDF
Հայաստանի Բաց կառավարման 2014-2016 թթ. գործողությունների ծրագրի առաջին նախագծին (օգոստոս, 2013) առաջին առաջարկները Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբից եւ պատասխանները իշխանությունից »»»
ՀՀ ԲԿԳ 2012-2013թթ. գործողությունների ծրագիրը »»» PDF
Բաց կառավարման գործընկերություն, անկախ հետազոտական մեխանիզմ Հայաստան` 2012-13 թթ. հաշվետվություն »»» PDF
Հայաստանը «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնության շրջանակներում Բրազիլիայում ներկայացրեց ՀՀ գործողությունների ծրագիրը »»»

• 11-04-2014 15:25:25   | Armenia  |  Press release
Journalists’ Club “Asparez” (Arena) held 3 public discussions in Gyumri, Vanadzor and Yerevan from March 31 to April 8, thus finishing the first stage of public awareness rising about Armenia’s participation in the Open Government Partnership program.
OGP-Armenia 2012-2013 Action Plan, commentaries and recommendations of the independent evaluator, the second draft of 2014-2016 Action Plan developed by the Government and much more were presented to the participants of the discussions. In general, more than 80 people participated in the discussions; among them were civil society representatives, public figures, journalists, representatives from local and international organizations and foundations. Commentaries about OGP project were made by experts as Varuzhan Hoktanyan (Transparency International Anti-Corruption Center), Liana Doydoyan, (Information Freedom Center) and Artak Kyurumyan (independent evaluator).
During the discussions it was informed that the civil society has the opportunity to present their recommendations for improving and completing the 2014-2016 Action Plan Draft developed by the Government in the frames of the Open Government Partnership, both to the specialized organizations (until April 20, 2014) and directly to the RA Government (until April 30, 2014).
On April 9, Journalists’ Club ''Asparez'' addressed an open letter-call with respective informational content and invitation to citizens, Mass Media and Non-Governmental Organizations, exhorting them to present their recommendations for the improvement and complement of the Armenia's OGP 2014-2016 Action Plan Draft.
________________________________________
“Public awareness and participation in the Armenian program of Open Government Partnership (OGP)” project containing components as raising public awareness; discussions; collecting, processing and presenting recommendations to the government, is implemented by the Journalists’ Club “Asparez” with the support of Counterpart International-Armenia/USAID
Useful Sources and Articles:
About Journalists' Club “Asparez” awareness project »»»
“Open Government Partnership” Initiativ »»»
“Open Government Partnership” Initiation, the gate for the Information Freedom Center »»»
“Open Government Partnership” »»»
RA OGP 2014-2016 Action Plan second (current) draft of the Government (March, 2014) »»» PDF
RA OGP 2014-2016 Action Plan first (revoked) draft of the Government (August, 2013) »»» PDF
Journalists’ Club “Asparez” first recommendations to the first draft of RA OGP 2014-2016 Action Plan (August, 2013) and the responses from the Government »»»