Թբիլիսիում կայացավ ջահերով երթ
Ապրիլի 23-ին Թբիլիսիում կայացավ ջահերով երթ՝ նվիրված Հայ ժողովրդի Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Ջահերով երթը սկսվեց Վակե այգու մոտ և ավարտվեց Վրաստանում Թուրքիայի դեսպանատան մոտ: Երթի ժամանակ մասնակիցները վանկարկում էին «Ճանաչում-Դատապարտում-Հատուցում», «Պայքար», «Թուրքիա-հանցագործ» կարգախոսները, ինչպես նաև երգում էին հայրենասիրական երգեր: Ջահերով երթի ավարտին այն երկրի դեսպանատան առջև, որը հանցագործություն է իրականացրել մարդկության դեմ՝ ցեզասպանություն, և պատիժ չի կրել իրականացրած հանցագործության համար, ավելին՝ շարունակում է Արևմտյան Հայաստանի բռնագրավումը, կայացավ բողոքի ցույց: Թուրքիայի դեսպանատան առջև անցկացված ցույցի ժամանակ ավելի քան հարյուր մասնակից արտահայտեցին իրենց բողոքը 1915-23թթ. Հայ ժողովրդի ցեղասպանության ժխտման քաղաքականության դեմ և պահանջում էին, որպեսզի Թուրքիան ամբողջ մարդկության առջև և միջազգային նորմերի համաձայն պատասխանատվության ենթարկվի կատարած հանցագործության համար:
«Այսօր այստեղ հավաքվել են 100-ից ավելի երիտասարդներ, որոնք ոչ միայն գիտեն և հիշում են 99 տարի առաջ կատարված ցեղասպանության մասին, բայց և պատրաստ են ամեն օրյա պայքար մղել հանուն արդարադատության վերականգնման: Այստեղ հավաքվել է Թբիլիսահայության  հույսը: Հենց դուք պետք է շարունակեք պայքարը, որն անպայման ավարտվելու է մեր հաղթանակով: 99 տարի առաջ Պոլսում թուրք պետությունը գլխատեց մեր ժողովրդին: Անցել է 99 տարի, և մեր ժողովուրդը նորից ծնեց վերնախավի մի ամբողջ սերունդներ: Մեր ազգը, որը վերապրեց այն, ինչ չէր վերապրի մեկ ուրիշը, ոչ միայն գոյատևեց, այլև կարողացավ հավաքել իր ուժերը և Սարդարապատի ու Բաշ-Ապարանի հերոսների արյամբ վերականգնել իր անկախությունը Արևելյան Հայաստանի փոքր հատվածի վրա: 1915-23թթ. Ցեղասպանությունը հանդուրժած, 1.500.000 միլիոն որդիներ ու դուստրեր կորցրած ժողովուրդը ծնել է հերոսների սերունդ, որն ազատագրել է Արցախը: Մեր ազգը հերոսների ազգ է: Եվ այսօր, երբ նայում եմ ձեզ, ես պատկերացնում եմ, որ վաղ թե ուշ Դուք և Ձեր երեխաները կհասնեք արդարության, կհասնեք հանցագործի դատապարտմանը և հատուցմանը: Պայքարի դրոշը, որը կրում էին մեր նախնիները, այսօր ձեր ձեռքերում է, և միմիայն ձեզնից է կախված կհասցնե՞նք արդյոք մենք այդ դրոշը մինչ Արարատ, թե՞ ոչ» ,-դիմելով հավաքվածներին՝ հայտարարեց «Վրաստանի  Հայ  Համայնքի» նախագահ Սամվել Մկրտչյանը:
«Վրաստանի Հայ Համայնք»-ի Երիտասարդական և Ուսանողական Միությունների կազմակերպած ջահերով երթին նաև միացան «Թբիլիսահայերի Վեհաժողովի» ներկայացուցիչները, ինչպես նաև քահանա տեր Մանուկ Զեյնալյանը:
Հիշեցնում ենք, որ ապրիլի 24-ին ժամը 14:00-ին Վրաստանում Թուրքիայի դեսպանատան մոտ կկայանա բողոքի ցույց Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման պահանջով:

В Тбилиси состоялось факельное шествие посвященное памяти жертв Геноцида Армянского Народа
23 апреля в Тбилиси состоялось факельное шествие посвященное памяти жертв Геноцида Армянского Народа. Факельное шествие началось у парка «Ваке» и завершилось  перед зданием посольства Турции в Грузии. Во время шествия по центральному проспекту участники скандировали лозунги «Признание-Осуждение-Возмещение», «Борьба», «Турция-криминал», а так же пели патриотические песни. По окончанию факельного шествия перед зданием посольства страны, которая совершила преступление перед человечеством –Геноцид, и не понесла наказание за совершенное преступление, более того- продолжает оккупацию Западной Армении, состоялась короткая протестная акция. Во время акции, проведенной перед посольством турции, более ста участника шествия выразили свой протест против политики непризнания Геноцида Армянского Народа 1915-23гг. и требовали, чтобы турция, пред лицом всего человечества и согласно нормам международного права, понесла ответственность за совершенное преступление.
«Сегодня здесь собралось больше ста молодых людей, которые не просто знают и помнят о совершенном 99 лет назад Геноциде, но и готовы ежедневно вести борьбу за восстановление справедливости! Здесь собрался цвет армянства Тбилиси! Именно Вы, должны продолжать борьбу, которая непременно завершится нашей победой! 99 лет назад в Полисе турецкое государство обезглавило наш народ! Прошло 99 лет, и Наш народ вновь родил целые поколения элиты! Наш народ, который пережил то, что не смогли бы пережить другие народы, не просто выжил, наш народ смог собрать свои силы и кровью героев Сарбарапата и Баш-Апарана восстановить Независимось на маленькой части Восточной Армении! Народ, переживший Геноцид 1915-23гг. и потерявший более 1.500.000 сыновей и дочерей, родил поколение героев, которые освободили Арцах! Наш народ- народ героев! И сегодня, когда я смотрю на вас, я представляю, что рано или поздно Вы и Ваши дети добьетесь справедливости, добьетесь Осуждения преступника и добьетесь Возмещения! Флаг борьбы, который несли наши предки сегодня в Ваших руках и только от Вас зависит донесем ли мы этот флаг до Арарата или нет!», обращаясь к собравшимся заявил президент «Общины Армян Грузии» Самвел Мкртчян.
К факельному шествию организованному Молодежным и Студенческим Союзами «Общины Армян Грузии» так же присоединились представители «Ассамблеи Тбилисских Армян», а так же священник тер Манук Зейналян.
Напоминаем что 24 апреля в 14:00 у посольства Турции в Грузии состоится манифестация протеста с требованием признания Геноцида Армян.