Կլոր սեղան Թաֆթսի համալսարանում
Ապրիլի 28-ին ԱՄՆ-ում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը մասնակցել է ԱՄՆ Թաֆթս համալսարանի Ֆլետչերի իրավունքի և դիվանագիտության դպրոցում տեղի ունեցած կլոր սեղանին՝ նվիրված ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը, որը կազմակերպել էր համալսարանի Թավիթյան կրթաթոշակային ծրագրի 2014 թ. խումբը:
«Խաղաղության հետքերով» (In Pursuit of Peace) վերնագրով միջոցառմանը մասնակցել են պրոֆեսորներ Մայքլ Գլենոնը, Ալան Հենրիքսոնը, Ռուբեն Շուգարյանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային փորձագետներ և Ֆլետչերի դպրոցի ու այլ համալսարանների ուսանողներ: Միջոցառումը նվիրված էր Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև զինադադարի ստորագրման 20-ամյակին:
Մասնակիցները կարծիքներ են փոխանակել Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև հակամարտության քաղաքական, իրավական ու մարդասիրական ասպեկտների, ինչպես նաև տարածաշրջանային ու աշխարհաքաղաքական զարգացումների վերաբերյալ:
Իր խոսքում Ռոբերտ Ավետիսյանը ընդգծել է համապարփակ և կառուցողական բանակցային գործընթացի, բանակցություններին ԼՂՀ-ի լիիրավ մասնակցության վերականգնման և հակամարտող կողմերի միջև վստահության բարձրացման միջոցառումների իրականացման կարևորությունը:
Ռ.Ավետիսյանը նաև ներկայացրել է զինադադարի ռեժիմի պահպանման ու Ադրբեջանի հետ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար արդյունավետ բանակցությունների ակտիվացմանը վերաբերվող գաղափարներ:

• 02-05-2014 13:13:40   |   |  Press release
On April 28, Nagorno Karabakh Republic Permanent Representative to the USA Robert Avetisyan participated in the roundtable discussion on Azerbaijan-Karabakh conflict, which took place at US Tufts University’s Fletcher School of Law and Diplomacy, organized by students of the university’s Tavitian Scholars Program Class of 2014.
Prof. Michael Glennon, Prof. Alan Henrikson, Prof. Ruben Shugaryan, as well as regional experts and students from the Fletcher School and other universities attended the event called «In Pursuit of Peace». The event was dedicated to the 20th anniversary of signing ceasefire between Nagorno Karabakh, Azerbaijan and Armenia.
Meeting participants exchanged opinion on political, legal and humanitarian aspects of the conflict between Azerbaijan and Nagorno Karabakh, as well as various geopolitical regional developments.
In his comments, Robert Avetisyan stressed the importance of a comprehensive and constructive negotiation process, restoration of NKR’s full participation, and implementation of confidence-building measures between the conflicting sides.
R.Avetisyan also offered ideas on reinforcement of the ceasefire regime, and intensification of effective negotiations towards peaceful resolution of the conflict with Azerbaijan.