Հովիկ Աբրահամյանն այցելել է ԵՊՀ՝ միասնական քննության անցկացման ընթացակարգին ծանոթանալու նպատակով
Այսօր մեկնարկել են 2014 թվականի միասնական ընդունելության քննությունները: Այդ կապակցությամբ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Մանուկ Մկրտչյանի ուղեկցությամբ այցելել է Երևանի պետական համալսարան՝ հանդիպելու «Կենսաբանություն» առարկայից միասնական քննություն հանձնող դիմորդներին և ծանոթանալու քննության անցկացման ընթացակարգին:
Երկրի վարչապետը հաջողություն է մաղթել երեխաներին և ընդգծել, որ արվելու է ամեն ինչ՝ արդարություն ապահովելու համար: «Մեր նպատակն է արդար մրցակցություն ապահովել: Մենք վերահսկելու ենք, որ ամեն ինչ լինի օրենքի շրջանակում: Ով գիտելիք ունի, մեզ մոտ բարձր գնահատական ունի: Մաղթում եմ, որ ձեր գիտելիքներն ազատ, համարձակ ցուցաբերեք և հաջողության հասնեք», - նշել է կառավարության ղեկավարը:
Այնուհետև Հովիկ Աբրահամյանի ներկայությամբ և ուսանողների մասնակցությամբ բացվել են 2014 թ. «Կենսաբանություն» առարկայի միասնական քննության թեստերի փակ ծրարները: Մոտենալով քննական շենքի բակում հավաքված ծնողներին՝ վարչապետը համբերություն է մաղթել նրանց և հորդորել ցանկացած մտահոգության, անարդարության պարագայում անհապաղ հայտնել իրեն: Գործադիրի ղեկավարը շեշտել է, որ այդպիսի դեպքերի արձանագրման ժամանակ մեղավորները պատասխանատվության կենթարկվեն:
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում Հովիկ Աբրահամյանը կարևորել է պետության կողմից քննական գործընթացում արդարության ու թափանցիկության ապահովումը, ինչը թույլ կտա ազնիվ և արդար մրցակցության պայմաններ ստեղծել: Պետության նպատակն է, որպեսզի յուրաքանչյուր ուսանող կրթություն ստանալու հնարավորություն ունենա՝ անկախ սոցիալական պայմաններից:

Премьер-министр пожелал успехов абитуриентам, сдающим единые приемные экзамены
Сегодня стартовали единые приемные экзамены 2014 года. В этой связи Премьер-министр Овик Абраамян в сопровождении заместителя Министра образования и науки РА Манука Мкртчяна посетил Ереванский государственный университет, чтобы встретиться с абитуриентами, сдающими единый экзамен по предмету «Биология» и ознакомиться с процедурой сдачи экзамена.
Премьер-министр страны пожелал абитуриентам успехов и подчеркнул, что будет сделано все для обеспечения справедливости. «Наша цель – обеспечить справедливую конкуренцию. Мы будем контролировать, чтобы все было в рамках закона. У кого есть знания, имеет у нас высокую оценку. Желаю, чтобы вы свободно, смело продемонстрировали свои знания и достигли успеха», - отметил Глава Правительства.
Затем в присутствии Овика Абраамяна и при участии абитуриентов были вскрыты закрытые конверты экзаменационных тестов единого экзамена «Биология» 2014 года. Подойдя к родителям, собравшимся во дворе здания, в котором проводился экзамен, Премьер-министр пожелал им терпения и призвал в случае любой озабоченности, несправедливости немедленно сообщить об этом ему. Премьер-министр акцентировал, если такие случаи будут зафиксированы, то виновные будут привлечены к ответственности.
На брифинге с журналистами Овик Абраамян отметил важность обеспечения государством справедливости и прозрачности в экзаменационном процессе, что позволит создать условия для честной и справедливой конкуренции. Цель государства заключается в том, чтобы каждый студент имел возможность получения образования, независимо от социальных условий.