Սենատը միաձայն հաստատել է Ջոն Բասի թեկնածությունը որպես Թուրքիայում Միացյալ Նահանգների հաջորդ դեսպան
• 18-09-2014 16:10:18   | ԱՄՆ  |  Քաղաքական
Վաշինգտոն- Երեկ, Սենատը 98 կողմ, 0 դեմ ձայների համամասնությամբ հաստատեց Ջոն Բասի թեկնածությունը որպես Թուրքիայի Հանրապետությունում Միացյալ Նահանգների հաջորդ դեսպան,- հաղորդում է Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար): Ինչպես հաղորդվել է նախկինում, Բասի թեկնածությունը դարձել էր թեժ քննարկման առարկա Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսի, սենատորներ Բարբարա Բոքսերի, Մարք Քըրքի և մինչ իր հաստատումը Էդ Մարքիի կողմից` ամերիկահայերի մտահոգությունների վերաբերյալ:
«Մենք ողջունում ենք սենատորներ Մենենդեսին, Բոքսերին և Մարքիին Թուրքիայի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ժխտման, Հայաստանի թուրք-ադրբեջանական շրջափակման և տարածաշրջանի վրա ազդող մյուս կարևոր խնդիրների վերաբերյալ իրենց դիրքորոշման համար»,- հայտարարեց Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին` հավելելով. «Գնալով Օսմանյան կայսրությունում Միացյալ Նահանգների դեսպան Հենրի Մորգենթաուի հետքերով, ով 1915թ. աշխարհին նախազգուշացրեց Հայոց Ցեղասպանության մասին, կարևոր է, որ մեր Արտաքին ծառայության աշխատակիցները այնպիսի արտաքին քաղաքականություն իրականացնեն, որն արտացոլում է Ամերիկայի արժեքները»:
Ի հավելում Սենատի` Բասի թեկնածության քվեարկությանը, երեկ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը լսումներ է անցկացրել Ռիչարդ Միլսի և Ռոբերտ Ցեկուտայի` համապատասխանաբար Հայաստանում և Ադրբեջանում որպես Միացյալ Նահանգների դեսպաններ նշանակելու թեկնածության հարցը:
Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ժամանակ Եվրոպայի հարցերով զբաղվող ենթահանձնաժողովի նախագահ Քրիս Մըրֆին և ենթահանձնաժողովի բարձրաստիճան անդամ Ռոն Ջոնսոնը քննարկեցին Հայաստանում և Ադրբեջանում Միացյալ Նահանգների դեսպանի թեկնածուների հարցը:
Ենթահանձնաժողովի նախագահ Քրիս Մըրֆին նշեց, որ երբեմն Ռուսաստանը կառուցողական դեր է խաղում Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացում, մինչդեռ մյուս դեպքերում` ոչ: Նա հարցրեց թեկնածուներին, թե ինչպես են նրանք դիտարկում Ռուսաստանին այս հարցի առնչությամբ: Եվ Միլս, և Ցեկուտան նշեցին, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ԱՄՆ-ի դեսպան Ջեյմս Ուորլիքը աշխատանքային լավ հարաբերությունների մեջ է իր ռուս գործընկերոջ հետ: Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան հանդես են գալիս որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներ:
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը «մնում է լավագույն գործընթացը» Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հասնելու հարցում,- ասել է Միլսը: Մինչդեռ Ցեկուտան հայտարարեց, որ Մինսկի խմբի գործընթացը վայելում է բոլոր կողմերի վստահությունը և ընդգծեց, որ. «Ռազմական լուծում չկա այս հակամարտությանը»: Միլսը վերահաստատեց, որ. «Ցանկացած կարգավորում կպահանջի հարգանք միջազգային իրավունքի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի  հիմնարար սկզբունքների նկատմամբ, և այս երեք սկզբունքները առանցքային կլինեն ցանկացած կարգավորման հարցում` ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն, և  ժողովուրդների ինքնորոշում»:
Սենատոր Մըրֆին մտահոգություն հայտնեց Ադրբեջանում ձերբակալված անձանց թվի աճի մասին, որ կարծես քաղաքական դրդապատճառներ է ունեցել: Մըրֆին նշեց, որ վերջերս նա սենատորներ Դարբինի և Կարդինի հետ համատեղ նամակ են հղել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ հայտնելով իրենց մտահոգությունները: Համագումարն, իր հերթին, նույնպես մատնանշել է Ադրբեջանի հետ կապված իր մտահոգությունը նախագահ Մենենդեսին ուղղված նամակում:
Ավելի ուշ, լսումների ժամանակ սենատոր Ջոնսոնը արտահայտեց իր հիասթափությունը Թուրքիայի հետ կապված մի քանի հարցերով, այդ թվում, Թուրքիայում Միացյալ Նահանգների ավիաբազա ունենալու թույլատվության մերժումը, որն օգտագործվելու էր օգնել պայքարել իսլամական պետության նկատմամբ աճող սպառնալիքի դեմ, ինչպես նաև այն, որ Թուրքիան գնում է դեպի  իսլամական, ավտորիտար կառավարման մոդել:
Լսումները եզրափակելով` սենատոր Մըրֆին նշեց, որ սեպտեմբերի 18-ին` հինգշաբթի օրը, Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը կարող է քվեարկություն անցկացնի` հաստատելու Միլսի և Ցեկուտայի թեկնածությունները:

SENATE UNANIMOUSLY CONFIRMS JOHN BASS AS THE NEXT U.S. AMBASSADOR TO TURKEY
WASHINGTON, DC - Today, the Senate voted 98-0 to confirm the nomination of John R. Bass as the next U.S. ambassador to the Republic of Turkey, reported the Armenian Assembly of America (Assembly).  As previously reported, Bass' nomination received stiff questioning on Armenian American concerns from Senate Foreign Relations Committee (SFRC) Chairman Senator Robert Menendez (D-NJ), and Senators Barbara Boxer (D-CA), Mark Kirk (R-IL), and Ed Markey (D-MA) prior to his confirmation.
"We commend Chairman Menendez, and Senators Barbara Boxer, Mark Kirk and Ed Markey for their stance on issues concerning Turkey's denial of the Armenian Genocide, the Turkish-Azerbaijani blockade of Armenia, and other critical issues affecting the region," stated Assembly Executive Director Bryan Ardouny. "Following in the footsteps of Henry Morgenthau, the U.S. ambassador to the Ottoman Empire who in 1915 alerted the world to the Armenian Genocide, it is important that our Foreign Service officers execute a foreign policy that reflects America's values."
In addition to the full Senate vote on Bass' nomination, the SFRC held a hearing today on the nomination of Richard M. Mills and Robert F. Cekuta to serve as U.S. ambassador to Armenia and Azerbaijan, respectively.
During the SFRC hearing, Subcommittee Chairman for European Affairs Senator Chris Murphy (D-CT) and Subcommittee Ranking Member Ron Johnson (R-WI) questioned the nominees for U.S. ambassador to Armenia and Azerbaijan.
http://ih.constantcontact.com/fs174/1101603782901/img/1502.jpg
Chairman Murphy noted that Russia has sometimes played a constructive role in the Nagorno Karabakh peace process, while at other times not. He asked the nominees how they see Russia in this regard. Both Mills and Cekuta indicated that the U.S. Ambassador to the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) James Warlick has a good working relationship with his Russian counterpart. The United States, Russia, and France serve as co-chairs of the OSCE Minsk Group.
The OSCE Minsk Group "remains the best process" in achieving peace in Nagorno Karabakh, Mills said, while Cekuta stated that the Minsk Group process enjoys the confidence of all parties. Cekuta emphasized that "there is no military solution to this conflict." Mills reiterated that "any settlement will require respect for basic principles contained in international law, the UN Charter, and the Helsinki Final Act, and three  principles will be key to any settlement: the non-use of force, non-threat of use of force; respect for territorial integrity; and respect for the self-determination of peoples."
Senator Murphy noted concern about the increasing number of individuals imprisoned in Azerbaijan that seem to be politically motivated. Murphy indicated that he, along with Senators Durbin and Cardin, recently sent a letter outlining their concerns to Azerbaijan's president Ilham Aliyev. The Assembly, for its part, in a letter to Chairman Menendez also outlined concerns with respect to Azerbaijan.
Later in the hearing, Senator Johnson expressed his disappointment with Turkey on several fronts, including its refusal to allow the U.S. airbase in Turkey to be used to help combat the growing ISIL threat, as well as its move toward an Islamic, autocratic government.
In concluding the hearing, Senator Murphy indicated that the SFRC may vote to approve Mills and Cekuta as early as Thursday, September 18.