25 մլն դրամ՝ «Ռոբոտներն առօրյայում» փառատոնի համար
Հոկտեմբերի 3-5-ը «ԴիջիԹեք» 2014 միջազգային տեխնոլոգիական ցուցահանդեսում կայացել է «Ռոբոտներն առօրյայում» փառատոնը, որին մասնակցել են դպրոցներում ստեղծված ինժեներական խմբակների սաներ: Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) նախաձեռնությամբ 2012-ից դպրոցներում բացվել են ռոբոտաշինության խմբակներ, որոնց տրամադրվել են հատուկ այդ նպատակով նախագծված ռոբոտ-կոնստրուկտորներ։ Ռոբոտ-կոնստրուկտորի ստեղծման և, ընդհանրապես, Հայաստանում ռոբոտատեխնիկայի զարգացման և աջակցման ծրագրի կյանքի կոչման նպատակով` Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հատկացրել է ավելի քան 73 մլն դրամ։
Ռոբոտատեխնիկայի խմբակներն արդեն գործում են թվով 60 դպրոցում: Դրանցից 50-ը ստեղծվել են մարզերում: «Ռոբոտներն առօրյայում» փառատոնի ընթացքում ցուցադրվել են ինժեներական խմբակների սաների պատրաստած`տարբեր առաջադրանքներ կատարող ռոբոտները։ Այս տարի, ի թիվս այլ միջոցառումների, անցկացվել է նաև էկոռոբոտների մրցույթ, որի նպատակը բնապահպանական քարոզչությունն է և թափոնների վերամշակման խնդրի վրա հանրային ուշադրությունը սևեռելը։ Ցուցահանդեսում ցուցադրվել են նաև անօդաչու թռչող սարքեր։
«Ռոբոտներն առօրյայում» փառատոնն իր երիտասարդ այցելուներին օգնում է մասնագիտական կողմնորոշման հարցում։ Ինչպես այս փառատոնը, ռոբոտաշինության բազմաթիվ այլ մրցույթներ ևս կյանքի են կոչվել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ։ Կրթական ծրագրերին նոր որակ հաղորդելու ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ձգտումն արդարացված է և շոշափելի արդյունք ունի. ԻՏՁՄ ուսումնասիրությունների արդյունքներով՝ ռոբոտաշինության խմբակները զգալիորեն նպաստում են ռոբոտատեխնիկայով զբաղվող աշակերտների առաջադիմությանը։ Դպրոցական տարիքում ստացած գիտելիքները հատկապես մնայուն են:
«Ռոբոտաշինությունը մեր երկրի մրցունակության ամրապնդման հիմնական ուղղություններից մեկն է: Հայաստանն ունի մտավոր հսկայական ներուժ, որն անհրաժեշտ է օգտագործել երկրի հեռանկարային զարգացման գործում: Այս փառատոնը ռոբոտաշինությամբ հետաքրքրված սովորողների շրջանում խթանում է բացահայտելու և նորը ստեղծելու ձգտումը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

• 06-10-2014 17:55:01   | Armenia  |  Science and Technology
The “DigiTech” 2014 International Technological Exhibition held from October 3-5 hosted the “Robots in Everyday Life” festival, the participants of which are schoolchildren attending engineering groups. Starting from 2012 robotics groups have been established in schools upon the initiative of the Union of the Information Technology Enterprises (UITE), which are equipped with specially designed robot-constructors. The leading telecommunications operator of Armenia has allocated AMD 73 million for the creation of the robot-constructors and for supporting the implementation of the program aimed at the development of robotic technics in Armenia, in general.
Robotics groups have been opened in 60 schools, 50 of them in the regions. The multifunctional robots created in these groups were presented during the festival. This year, among other events, also a competition of eco-robots was held, which aimed at propagating for environmental protection and drawing public attention to waste recycling. Besides, drones (unmanned aerial vehicles) were demonstrated at the exhibition.
The “Robots in Everyday Life” festival helps its young visitors in choosing the future profession. The festival as well as a number of other robotics competitions is implemented owing to VivaCell-MTS support. VivaCell-MTS commitment to adding new quality to educational programs has another important effect: according to the research done by the UITE, the robotics groups considerably benefit to the academic standing of the children attending the groups. The knowledge acquired during school years is especially durable.
“Robotics is one of the main spheres of boosting the competitive edge of our country. Armenia has enormous intellectual potential which should be put to use for the long-term development of our country. This festival helps to increase the enthusiasm for discovering and creating the new among the children interested in robotics,” commented VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.