Ազգային փոքրամասնությունների համար ԵԱՀԿ աջակցությամբ երիտասարդական ճամբարի բացում Հայաստանում
ԾԱՂԿԱՁՈՐ, Կոտայքի մարզ, 20 հոկտեմբերի 2014թ. – Այսօր` 2014թ. հոկտեմբերի 20-ին Ծաղկաձորում` Կոտայքի մարզում տեղի ունեցավ մեկշաբաթյա ԵԱՀԿ աջակցությամբ կազմակերպված` ազգային փոքրամասնությունների համար երիտասարդական ճամբարի բացումը:
Երիտասարդական ճամբարն իրականացվում է «Համաշխարհային անկախ երիտասարդական միության» կողմից: Ճամբարին կմասնակցեն 10-19 տարեկան տարբեր էթնիկ ծագմամբ երեսունհինգ երիտասարդներ:
«Ճամբարը Հայաստանում բնակվող տարբեր ազգային փոքրամասնությունների համայնքների երիտասարդներին հնարավորություն կընձեռի սովորել մարդու իրավունքների մասին, ընդլայնել իրենց մասնակցությունը կամավորական ծրագրերում և զարգացնել գործակցության հմտություններն` ի շահ Հայաստանում բնակվող իրենց համայնքների », - ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի Մարդու իրավունքների ծրագրի ղեկավար Ռադկա Ռուբիլինան:
Մասնակիցները կուսումնասիրեն տարբեր մշակույթներ` մարդու իրավունքների պրիզմայով: Ճամբարը նաև որպես հարթակ կծառայի ` գաղափարների ու փորձի փոխանակման համար` օգտվելու համացանցից` որպես մարդու իրավունքների կրթության միջոց, ինչպես նաև ուսուցանելու, թե ինչպես իրականացնել արդյունավետ լուսաբանում լրատվամիջոցներով:
«Համաշխարհային անկախ երիտասարդական միության» հասարակական կազմակերպության Ծրագրի ղեկավար Տաթև Մարգարյանը հավելեց. «Ճամբարի կարգախոսներն են հավասարությունը, արժանապատվությունը, մարդու իրավունքները և բազմազանությունը: Այն նպաստում է միջմշակութային երկխոսությանն ու համագործակցությանը Հայաստանում բնակվող տարբեր էթնիկական, կրոնական, լեզվական, մշակութային և ազգային պատկանելության երիտասարդների շրջանում »:
Ճամբարը հիմնվում է ոչ ֆորմալ կրթության սկզբունքի և պրակտիկայի հիման վրա, և կներառի սեմինարներ, մասնակից համայնքների մշակույթներին ծանոթացում և թեմատիկ ֆիլմերի երեկոներ:

• 20-10-2014 16:22:05   | Armenia  |  Social
TSAKHKADZOR, Kotayq region of Armenia, 20 October 2014 – A one-week YouthCamp for national minorities, supported by the OSCE Office, opens today, 20 October 2014, in Tsakhkadzor, Kotayq region of Armenia.
TheYouth Campis implemented by the World Independent Youth Union. The Camp will bring together 35 young people, aged10 to 19 years old, with diverse ethnic backgrounds.
“The camp will offeryoung peoplefrom different national minority communities residing in Armenia the chance to learn about human rights,increase their participation in volunteer programs and develop networking skills for the benefit of their communities residing in Armenia”, said Radka Rubilina, Human Rights Programme Officer,OSCE Office in Yerevan.
The participants will learn about different cultures through the prism of human rights.The Camp will offer a platform for theexchange of ideas and experiences on using the internetas a tool for human rights education as well as teaching how to implement an effective media campaign.
TatevMargaryan, Project Manager at the World Independent Youth Union NGO, added: ”The camp stands for equality, dignity, human rights and diversity. It promotes intercultural dialogue and co-operation betweenyoung people which crosses ethnic, religious, linguistic, cultural and national dividesin Armenia”.
The camp is based on the principle and practice of non-formal education and will include workshops, familiarization with cultures of participant communities and thematic film evenings.