Մարիո Մացցոլան հանդիպել է ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչների և ուսանողների հետ
Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ներկայացուցիչների և 2014 թվականի ՀՀ նախագահի կրթական պարգևի արժանացած ուսանողների համար «Innovations in Data Center Networking» դասախոսությամբ հանդես գալու նպատակով՝ «Cisco» ընկերության զարգացման գծով նախագահ Մարիո Մացցոլան այցելել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխամասային գրասենյակ: Նա Հայաստան է ժամանել՝ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի՝ 2014թ.-ին իրեն շնորհված հեղինակավոր մրցանակը (Համաշխարհային ՏՏ մրցանակ 2014) ստանալու համար: Մրցանակի հանձնման արարողությունը տեղի կունենա ՀՀ Նախագահի նստավայրում՝ ս.թ. նոյեմբերի 12-ին:
Մասնագիտական նեղ շրջանակների համար նախատեսված դասախոսությունից առաջ, կայացել է Մարիո Մացցոլայի համատեղ մամուլի ասուլիսը` ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի, Համաշխարհային ՏՏ ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանի և «Վիասֆեր Ինթերնեյշնլ» ընկերության նախագահ Թոնի Մորոյանի հետ:
Հայաստանի մրցակցային առավելության կարևոր ուղղություն համարելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցում է մրցունակ լուծումների մշակմանն ուղղված նախագծերին: Ընկերությունն արդեն հինգերորդ անգամ անընդմեջ ստանձնում է Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը խթանող այս կարևոր մրցանակի հովանավորությունը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ով նաև մրցանակակրի ընտրության համար պատասխանատու ընտրող հանձնաժողովի անդամ է, իր ողջույնի խոսքում նշել է. «ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի անունից ջերմորեն ողջունում եմ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրում կատարած Մարիո Մացցոլային և խորին երախտագիտություն հայտնում ՏՏ համայնքի, ուսանողների և մեր ընկերության աշխատակիցների հետ հանդիպելու պատրաստակամության համար: Հայաստանը տաղանդների երկիր է: Կյանքում չկա ավելի մեծ պարգև, քան հասնել մեր երազանքի իրականացմանը՝ Հայաստանի հզոր ներուժը տեսնել բացահայտված: Ձեզ հետ շփման հնարավորությունը մեզ թույլ կտա ավելի ճշգրիտ նախագծելու դեպի մեր երազանքը տանող ճանապարհը»:
«Անհերքելի է, որ Հայաստանի մրցակցային առավելությունները սերտորեն կապված են ՏՀՏ ոլորտի հետ, եւ այս հեղինակավոր եւ հավակնոտ մրցանակաբաշխությունը դրա վառ ապացույցն է: Աշխարհի հսկաները բարձր տեխնոլոգիաների ասպարեզում գալիս են Հայաստան՝ բարձրացնելով մեր երկրի ճանաչողությունը, որպես ինտելեկտին ապավինող երկիր»,-ասել է մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
«Պատմության մեջ, քչերն են ունեցել տեսլական, դիրք ու հնարավորություն ստեղծել այնպիսի տեխնոլոգիաներ, որոնք բերել են խոշոր պարադիգմային տեղաշարժ ՏՏ ոլորտում, և որոնք իրենց դրական հետքն են թողել մեր կյանքում: Մարիո Մացցոլան այդ համաշխարհային ճանաչում վայելող հազվագյուտ լուսավոր անձանցից մեկն է: Նա միշտ եղել է   հիմնական ուղղորդողը, ինչը հնարավորություն է տվել «Cisco» ընկերությանը շարունակական առաջատար լինել և վերափոխել համացանցային արդյունաբերությունը գլոբալ մակարդակում»,-ասել է մրցանակաբաշխության ընտրող հանձնաժողովի անդամ Թոնի Մորոյանը:
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակը հիմնվել է Նախագահի 2009թ. հուլիսի 6-ի հրամանագրով` նպատակ ունենալով խրախուսել այս ոլորտի զարգացումը: Մրցանակն ամենամյա է և շնորհվում է ՏՏ ոլորտում բացառիկ ներդրում կատարած անձանց, ում ներդրումները` տեխնոլոգիական, կրթական, կազմակերպչական, ֆինանսական կամ այլ բնույթի, նպաստում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում նշանակալի զարգացումների:
Մարիո Մացցոլան հինգերորդ մրցանակակիրն է: Հիշեցնենք, որ առաջին մրցանակը 2010թ. ստացել է «Ինտել» կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարրեթը: «Էփլ Քոմփյութեր» կորպորացիայի համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակը երկրորդն էր Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակին արժանացածների շարքում: Երրորդ մրցանակակիրը «Սինապտիկս» ընկերության պատվավոր նախագահ Ֆեդերիկո Ֆաջինն էր: Կիսահաղորդիչային արդյունաբերության ասոցիացիայի նախագահ, Կիսահաղորդիչային արդյունաբերության մասնագետների միության և «Թեքնո վիժն» ընկերության նախագահ «Hitachi Electronic Devices Group»-ի նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն և «Hitachi»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ցուգիո Մակիմոտոն եղել է չորրորդ մրցանակակիրը:
Մարիո Մացցոլա
«Cisco» ընկերության զարգացման գծով նախագահ
Մարիո Մացցոլան «Cisco» ընկերության զարգացման գծով նախագահն է: Նրա անմիջական ղեկավարությամբ աշխատող «Insieme» թիմը ստեղծում է ապագա սերնդի հաշվիչ կենտրոնի լուծումներ իր ծրագրային սահմանված ցանցային տեսլականով՝ աշխատածրագրային ենթակառուցվածքով  և պատասխանատու է «Cisco»-ի «Merchant and Merchant plus Switching» պորտֆոլիոյի, ինչպես նաև «Nexus» 3000 և 9000 պորտֆոլիոների համար: Նախկինում` մինչև 2013թ.-ի նոյեմբերը, երբ «Cisco»-ն ձեռք բերեց «Insieme»-ը, Մարիո Մացցոլան ղեկավարել և համահիմնադրել  է «Insieme Networks» կորպորացիան: Լինելով «Cisco»–ի 21 տարվա աշխատակից-վետերան` Մացցոլայի կյանքի հիմնական սկզբունքներն եղել են շփումը, վստահությունը, արդարությունը և աճի հնարավորություն ընձեռող միջավայրի ստեղծումը:
Մինչ «Insieme»-ը Մարիո Մացցոլան եղել է «Cisco» ընկերության տեխնոլոգիական խմբի ավագ փոխնախագահ. այդ տարիներին բիզնեսն աճել է՝ ծավալելով բազմամիլիարդավոր դոլարային գործունեություն և, այսպիսով, ԱՄՆ մասնաբաժինների շուկայում զբաղեցնելով առաջին, Եվրոպայում` 2-րդ տեղերը: Այդ բիզնեսը սկսել է իր իսկ հիմնադրած և որպես գլխավոր գործադիր տնօրեն ղեկավարած «Nuova Systems»-ի ձեռքբերմամբ: «Nuova Systems»-ը մասնագիտացել է հաշվիչ կենտրոնի փոխակերպումների ոլորտում՝ կառուցելով «Nexus» 2K, 5K, «Unified Fabric» և «The Unified Computing System»-ը:
Մինչև «Nuova Systems»-ը ղեկավարելը, Մարիո Մացցոլան զբաղեցրել է «Cisco» ընկերության զարգացման գծով գլխավոր տնօրենի պաշտոնը՝ պատասխանատու լինելով «Cisco»-ի գիտահետազոտական ընդհանուր ռազմավարության, ինչպես նաև ամբողջ ինժեներական կազմակերպության ղեկավարության համար, որը բաղկացած էր  11 տարբեր տեխնոլոգիական խմբերից (IOS Technologies, internet Switching & Services, Core Routing, Network Management Services, Optical, Storage, Voice, Aggregation, access, Ethernet Access, Wirelss): Բացի այդ, Մացցոլան եղել է նոր բիզնես վենչուրների գծով ավագ փոխնախագահ և բիզնեսի ձեռներեցության գծով ավագ փոխնախագահ:
Որպես նոր բիզնես վենչուրների գծով ավագ փոխնախագահ՝ ղեկավարել է նոր տեխնոլոգիաների ինկուբացիոն եղանակով ուսումնասիրությունները, ինչն էլ աջակցել է «Cisco»-ի բիզնես ռազմավարություններին: Նրա ղեկավարման տարիներին «Cisco»-ն ձեռք է բերել բոլոր խոշոր ընկերությունները, որոնք, «Crescendo»-ին զուգահեռ, հիմք են դարձել «Cisco»-ի՝ բազմամիլիարդավոր դոլարային բիզնեսի համար: Ձեռք բերված ընկերություններից են «Kalpana», «Granite» և «Grand Junction»: Բիզնեսի ձեռներեցության գծով ավագ փոխնախագահի պաշտոնում նա օգնել է ուղղորդել «Cisco»-ի ռազմավարությունները, համաշխարհային վերջնական լուծումները և տվյալների, ձայնի և վիդեոյի կոնվերգենցիան:
Մինչ «Cisco»-ում աշխատելը Մարիո Մացցոլան համահիմնադրել և որպես նախագահ ու գլխավոր գործադիր տնօրեն է աշխատել «Crescendo» ընկերությունում: Ձեռքբերումից հետո «Crescendo»-ն դարձել է «Cisco»-ի աշխատանքային բիզնես բաժանմունք, որտեղ Մացցոլան զբաղեցրել է փոխնախագահի և գլխավոր տնօրենի պաշտոնները: Նա նաև համահիմնադրել և որպես ինժեներական գծով փոխնախագահ է աշխատել «David Systems» ընկերությունում, որը զբաղվում է PBX (ձայնային) տեխնոլոգիաների  և լոկալ ցանցային տեխնոլոգիաների (տվյալների) ինտեգրմամբ:
Մարիո Մացցոլան ունի էլեկտրական ճարտարագիտության մասնագիտությամբ մագիստրոսի կոչում՝ ստացված Իտալիայի Բոլոնիայի համալսարանից: Նա ճանաչված առաջատար է ցանցային և հեռահաղորդակցական ոլորտում, ով սկիզբ է դրել կոմուտացիային: Նա արտոնագրեր ունի ցանցային տեխնոլոգիաների ասպարեզում, որոնք վերաբերում են տվյալների փոխանցման, ինչպես նաև ձայնի և տվյալների ինտեգրացիայի, Ethernet-ի միջոցով տվյալների ձայնային փոխանցման, և UCS-ի հիշողության ընդլայնման ոլորտներին:

Mario Mazzola met with the students and specialists representing the IT sphere
Today the Chief Development Officer at Cisco Systems, Inc. Mario Mazzola visited VivaCell-MTS headquarters to give a lecture on “Innovations in Data Center Networking” for the representatives of the IT sphere of Armenia and the awardees of the 2014 RA President’s education award in the IT sphere. He is on a visit to Armenia to receive the prestigious Global Award of the President of the Republic of Armenia for Outstanding Contribution to Humanity through IT 2014 (Global IT Award 2014). The awarding ceremony will take place on November 12, 2014 at the Presidential Office.
Before the lecture intended for a narrow circle of IT specialists Mario Mazzola, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, Chairman of the Executive Board of the Global Award of the President of the Republic of Armenia for Outstanding Contribution to Humanity through IT Hovik Musaelyan, and the President of the "Viasphere International Tony Moroyan gave a joint press conference.
VivaCell-MTS supports projects aimed at developing sustainable solutions in the IT sphere as a key factor in boosting Armenia’s competitive advantage. For the fifth time the Company undertakes the sponsorship of this important award encouraging the development of the IT sphere in Armenia.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian who is also a member of the selection board, mentioned in his welcome address: “On behalf of VivaCell-MTS I would like to greet Mario Mazzola for his outstanding contribution in the IT sphere and express deep gratitude for his readiness to meet with the IT community of Armenia, students and VivaCell-MTS employees. Armenia is a land of talents. There is no greater reward in life than making our dream come true, seeing the strong potential of Armenia revealed. The opportunity of communicating with you will allow us drawing the route to our dream more accurately.”
“It is a fact that the competitive advantage of Armenia is connected with the ICT sphere and this prestigious and ambitious award is a vivid proof of that. The giants of the high-tech sphere come to Armenia, increasing the awareness about our country as one that relies on its intellectual potential,” said chairman of the Executive Board of the Global IT Award Hovik Musaelyan.
“The history knows few people that had the vision, conviction and opportunity to create technologies that resulted in considerable, paradigmatic changes in the IT sphere, thus having a positive impact on our lives. Mario Mazzola is one of those rare world-known individuals. It owes to his guidance that Cisco keeps the position of the leader and transforms the networking industry at the global level,” said member of the selection board of the Global IT Award Tony Moroyan.
The Global Award of the President of Armenia for Outstanding Contribution to Humanity through IT was established on June 6, 2009, by the decree of the President of Armenia with the aim of supporting the development of this sphere. The award is granted on an annual basis to individuals, which have made an exceptional contribution in the spheres of technologies, education, organization, finances, etc., and whose internationally acclaimed efforts result in serious development of the information technologies sphere.
Mario Mazzola is the fifth Global IT Award Laureate. The president of the Semiconductor Industry Association, Society of Semiconductor Industry Specialists, and Techno Vision Company, retired CEO of Hitachi Electronic Devices Group and Senior Executive Managing Director of Hitachi Tsugio Makimoto is the fourth laureate of the award. Previous laureates include Ex-Chairman of the Board of Intel Corporation Craig Barrett, Co-Founder of Apple Computers, Inc. Steve Wozniak, and the Chairman Emeritus of Sinaptics, Inc. Federico Faggin.
Mario Mazzola
SVP/GM for INSBU, Cisco Systems
Mario Mazzola serves as Senior Vice President and General Manager for the Insieme Business Unit at Cisco. The Insieme team is building next generation Data Center solutions with its Software Defined Networking vision – Application Centric Infrastructure – and is responsible for Cisco’s Merchant and Merchant Plus Switching Portfolio, including the Nexus 3000 and 9000 portfolios. Prior the Cisco acquisition of Insieme in November 2013, Mario served as Chairman of the Board and Co-Founder of Insieme Networks, Inc. As a 21-year veteran of Cisco, Mario’s guiding principles are communication, trust, fairness, and creating a challenging environment with an opportunity for growth.
Prior to Insieme, Mario served as Senior Vice President of the Server Access Virtualization Technology Group at Cisco Systems, where he led the team to grow Cisco’s portfolio of Data Center access and virtualization solutions to a multi-billion dollar business, garnering the #1 spot in US market share and #2 in Europe. The business began with the acquisition of Nuova Systems - a company co-founded and led by Mario as President and CEO. Nuova Systems focused on data center transformations, building the Nexus 2K, 5K, Unified Fabric and the Unified Computing System.
Prior to Nuova Systems, Mario held the position of Chief Development Officer at Cisco Systems. In this role, he was responsible for leading Cisco's overall R&D strategy and managing the entire engineering organization comprised of eleven technology groups: IOS Technologies, Internet Switching & Services, Core Routing, Network Management Services, Optical, Storage, Voice, Aggregation, Access, Ethernet Access and Wireless. In addition to these roles, Mario served as Senior Vice President of New Business Ventures and Senior Vice President of the Enterprise Line of Business at Cisco Systems.
As the Senior VP of New Business Ventures, he was responsible for heading the incubation effort to explore new technologies that aligned and promoted Cisco's business strategies. Under his leadership and guidance, Cisco acquired all major companies that, along with Crescendo, became the foundation for Cisco’s multi-billion dollar switching business, including Kalpana, Granite, and Grand Junction. As the Senior Vice President of the Enterprise Line of Business, he helped guide Cisco's strategies for providing global end-to-end solutions and the convergence of data, voice, and video.
Prior to his tenure at Cisco, Mario was co-founder and served as the President and CEO of Crescendo. During a 3-year period, he helped grow Crescendo's revenues to a run rate of approximately $15 million. Post-acquisition, Crescendo became the Workgroup Business Unit at Cisco, with Mario serving as Vice President and General Manager. Mario also served as co-founder and Vice President of Engineering of David Systems, a company focused on integrating PBX technology (voice) with local area networking technology (data).
Mario holds a Master’s of Science degree in Electrical Engineering from Bologna University in Bologna, Italy. He pioneered switching and is a recognized visionary and leader in the networking and communications industry. He holds several patents on networking-related technologies, including data transmissions, integration of voice and data, transport of voice over Ethernet, and memory extensions on UCS.