Արծվաբերդ գյուղում վերանորոգվում է 16 տարի անգործության մատնված պոմպակայանը
Ադրբեջանի հետ 34 կմ սահման ունեցող Արծվաբերդ գյուղում այս օրերին աշխատանքային եռուզեռ է: Իրականացվում է ջրամատակարարման ենթակառուցվածքի զարգացման ծրագիր, որի մասին ընթացիկ տարվա գարնանը հայտարարել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (ԱՄՆ ՄԶԳ) և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC):
Ջրի խնդիրն Արծվաբերդում հանգեցրել է կենցաղավարության տարրական պայմանների բացակայության` նպաստելով համայնքից հեռանալու գյուղացիների որոշմանը: Գյուղապետը վստահ է, որ ծրագրի ավարտը թեթևացնելու է ոչ միայն գյուղացիների, այլև իր հոգսը:
Վերանորոգվում է շուրջ 16 տարի անգործության մատնված և վթարային դարձած պոմպակայանը, որտեղ կտեղադրվի վայրկյանում 4լ ջուր մղելու հնարավորությամբ, էներգախնայող 2 նոր պոմպ: Պոմպակայանում արդեն տեղադրվել են նոր մետաղական դռներ, իսկ հարդարման մնացած աշխատանքներն այժմ ընթացքի մեջ են: Գյուղապետը համոզված է, որ պոմպերը տեղադրելուց, պատուհանների և ներքին հարդարման աշխատանքներն ավարտելուց հետո` պոմպակայանը լիարժեք կծառայի իր նպատակին:
Ջրամատակարարման ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրով այս գյուղում նախատեսված է նաև 5,5կմ ջրագծի կառուցում, ինչպես նաև վայրկյանում 4-5լ ջուր սպասարկելու հնարավորություն ընձեռող մեկ այլ` վթարային ջրագծի և ջրընդունիչ կայանի վերանորոգում: Այս ուղղությամբ ևս ակտիվ աշխատանքներ են տարվում:
Համայնքապետը տեղեկացնում է, որ ամեն ինչ արվում է ծրագիրն օր առաջ ավարտին հասցնելու համար: Հողային աշխատանքներն 90%-ով ավարտված են: Գրեթե ավարտին է մոտենում նաև ջրագծերի մոնտաժման աշխատանքը: Բետոնապատվել է նաև շուրջ 370տ տարողությամբ օրվա կարգավորիչ ջրամբարը (ՕԿՋ-ն), որը, մասնագետների գնահատմամբ, կարող է ընդունել 2 ջրագծով մատակարարվող ջրաքանակն ամբողջությամբ և այնտեղից 24 ժամ ջուր մատակարարել գյուղացիներին:
Առաջիկայում կցանկապատվեն սանիտարական բոլոր գոտիների տարածքները, կտեղադրվեն ջրաչափեր, որոնք կնպաստեն ջրի տնտեսմանն ու հաշվառմանը, կկատարվեն մասնակի այլ աշխատանքներ և արծվաբերդցիները կազատվեն սակավաջուր աղբյուրից ջուր կրելու հոգսից: Մեկընդմիշտ կմոռացվի նաև կենցաղում տարբեր նպատակներով կիրառելու համար` անձրևաջուր հավաքելու սովորությունը:
Եռակողմ համաձայնագրի շրջանակներում իրականացվող ծրագրի արդյունքում խմելու ջրի խնդիրը լուծում կստանա Արմավիրի մարզի՝ Լուկաշին, Արազափ և Տավուշի մարզի՝ Բերքաբեր և Արծվաբերդ գյուղերում: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամն այս ուղղությամբ միավորել են ջանքերը և հետևում են իրականացվող աշխատանքների ընթացքին:
Ծրագրի արդյունքից օգտվելու է նշված չորս գյուղի մոտ 6800 բնակիչ: Այդ նպատակով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տրամադրել է 70 միլիոն, իսկ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն՝ 60 միլիոն դրամ:

Drinking Water to Artsvaberd
These days intensive construction works are being done in village Artsvaberd that has a 34 km-long border with Azerbaijan. The water supply improvement project announced last spring by VivaCell-MTS, Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), and the U.S. Agency for International Development (USAID) is being implemented.
The lack of water has resulted in the absence of basic household conveniences, thus making the villagers leave the village community. The village mayor is convinced that the implementation of the program will relieve the burden of not only the villagers, but his as well.
The pump station that was out of use for around 16 years and had undergone erosion is being renovated. Two new energy efficient pumps will be installed there with the capacity of transferring 4 liters of water each. New metal doors are already installed in the pump station, and the other interior renovation works are in the process. The village headman is convinced that after the pumps and windows are installed and the renovation works are finished, the pump station will serve to its purpose.
In the frame of the water supply improvement project implemented in this village also a 5,5 km-long water pipeline will be constructed, as well as a reserve pipeline that can transfer 4-5 liters of water per second and a water intake station will be built. Intensive works are done in this direction as well.
The village mayor says that everything is done to finish the project as soon as possible. 90 % of the earthworks are done. The connection works of water pipelines are almost finished, too. The daily regulator reservoir (DRR) with around 370 ton-capacity has been covered with concrete that according to the specialists’ evaluation can receive the whole of the water transferred from the 2 water pipelines and distribute it to the villagers’ houses for 24 hours.
In the near future a fence will be constructed around all the sanitary protection zones, a water metric system will be installed that will benefit to the economy of water. Also some other works will be finished and the Artsvaberdtsi will no longer have to get the water from a spring. The habit of gathering rain water for different household purposes will also be forgotten once and for all.
As a result of the project implemented in the frame of the three-sided agreement, the drinking water problem will be solved in Lukashin, Arazap villages of Armavir region, and Berkaber, Artsvaberd villages of Tavush region. VivaCell-MTS, USAID, and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets have concentrated all their efforts and follow the process of the works.
The beneficiaries of the project will be 6800 inhabitants of the four above mentioned villages. VivaCell-MTS has allocated AMD 70 million and USAID – AMD 60 million for the implementation of the project.