Հայաստանի լեռնային տեղանքը իդեալական է դաունհիլլի համար.Ֆիլիպ Պոլկ
Առաջին անգամ Հայաստանում էր դաուհիլլի վարպետ, լեռնային էքստրեմալ հեծանվասպորտի բազմակի չեմպիոն, հեծանվասպորտի լեգենդ սլովակ Ֆիլիպ Պոլկը: Նա ապացուցեց, որ հեծանիվը միայն փոխադրամիջոց չէ:
Դաունհիլլը (downhill – վայրէջք բլուրից) կամ արագ վայրէջքը լեռնային հեծանվասպորտի էքստրեմալ տեսակ է, որը ենթադրում է մրցուղու հաղթահարում որոշակի ժամանակահատվածում: Դաունհիլլին բնորոշ մրցուղին բաղկացած է տարբեր հատվածներից՝ զառիթափ վայրէջքներ, կտրուկ շրջադարձներ, անհարթություններ՝ լի փոսերով ու բլրակներով, ինչես նաև այլ խոչընդոտներ: Մրցուղու վրա հեծանվորդը սլանում է միջինը մոտ 25 կմ/ժ արագությամբ:
Դաունհիլլը աշխարհի ամենատեսարժան սպորտաձևերից մեկն է:
Ֆիլիպի այցի նպատակը Red Bull Local Hero մրցավազքին մասնակցելն էր, որն անցկացվում է աշխարհի շատ երկրներում: Հայաստանի դաունհիլլերները հնարավորություն ունեցան հանդիպելու, շփվելու և ստանալու խորհուրդներ դաունհիլլի լեգենդից: Հեծանվորդների հանդիպումը կայացավ նոյեմբերի 15-ին Կոտայքի մարզի Գեղադիր գյուղի հարակից տարածքում:
Մրցավազքին մասնակցեց 17 հայ հեծանվորդ: Նախ Ֆիլիպ Պոլկն անցկացրեց մասթեր կլաս ծովի մակերևույթից 2100 մ բարձրության վրա, ապա 15 րոպում ցուցադրական վայրէջք կատարեց: Տեղացի հեծանվորդները փորձեցին կրկնել հայտնի հեծանվորդի ցուցանիշը: Երկրորդ վայրէջքին հեծանվորդներն ավելի պատրաստ էին ու գետեին՝ ինչպես արագ իջնել բլրից և առանց ընկնելու շրջադարձ կատարել:
Ֆիլիպը նշեց, որ հաճույքով կվերադառնա Հայաստան, քանի որ Հայաստանի լեռնային տեղանքը և քաղաքային շինությունները իդեալական են դաունհիլլի համար:

Филип Полк провел мастер классы для армянских даунхиллеров
Впервые в Армении известный мастер даунхилла, многократный чемпион турниров по маунтинбайку из Словакии, легенда велоспорта Филипп Полк доказал, что велосипед – это не только средство передвижения!
Даунхилл (downhill — «вниз с холма») или cкоростной спуск — экстремальная гоночная дисциплина горного велосипеда, суть которой заключается в прохождении трассы на время. Типичная трасса даунхилла содержит в себе различные участки — крутые спуски, резкие повороты, неровности в виде ям и бугров, торчащие камни и другие препятствия. Средняя скорость спортсменов на трассе — около 25 км/ч.
Даунхилл является одним из самых зрелищных видов спорта в мире!
Цель приезда Филипа – проект Red Bull Local Hero, который проводится во многих странах мира. Суть проекта заключается в том, что местные даунхиллеры из Армении встретились, пообщались и получили мастер классы от легенды велоспорта. Встреча спортсменов прошла 15 ноября рядом с деревней Вохчаберд, Котайский регион (Voghjaberd, Kotayk province).
В проекте приняли участие 17 армянских спорсменов. Сначала Филип провел мастер класс на высоте 2100 метров над уровнем моря, а потом сделал показательный спуск, который занял у чемпиона 15 минут. Местные спорсмены постарались повторить его рузультат. К второму спуску даунхиллеры были уже более подготовлены, уже точно зная, как нужно быстро спускаться с горы и входить в повороты не падая.
Филип отметил, что он с удовольствием вернется в Армению, так как горные поверхности и городские постройки этой страны – идеальные места для любителей даунхилла.