Վրաստանի իշխանությունները համազոր կերպով չեն արձագանքում կրոնական ծայրահեղականությանը,,,
Դեկտեմբերի 2-ին ոչ կառավարական և կրոնական կազմակերությունների խումբը դիմել է Վրաստանի Խորհրդարանին վերջին ժամանակներում տեղի ունեցած կրոնական բռնությունների և կրոնական անհանդուրժողականության փաստերն ուսումնասիրելու պահանջով: Խորհրդարանին ուղղված դիմումի մեջ հիմնական շեշտադրությունն արվել է մուսուլմանական համայնքի ազատության և կրոնական իրավունքների խախտման վրա: Հայ Առաքելական Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմի կողմից ևս ստորագրված դիմումի մեջ խոսվում է «Եհովայի վկաներ» կրոնական աղանդի անդամների հետապնդման և իրավունքների խախտման մասին: Խորհրդարանին ուղղված դիմումի մեջ նաև միջանկյալ հիշվում է Թբիլիսիում հայկական եկեղեցու մոտ տեղի ունեցած կռվի մասին (19 հուլիսի 2014թ.):
Հարգելի ընթերցողի ուշադրությանն ենք ներկայացնում դիմումի տեքստը փոքր-ինչ կրճատումներով.
«Մենք՝ ոչ կառավարական և կրոնական կազմակերպություններս, դիմում ենք Ձեզ` Խորհրդարանին, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության և իրավաբանական հարցերով խորհրդարանական կոմիտետներին` Վրաստանի Սահմանադրության և Խորհրդարանի կանոնակարգի համաձայն` օգտագործել Խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմները Վրաստանի Կառավարության կողմից իրականացվող քաղաքականությունը, վերջին ժամանակներում արդեն համազգային խնդրի պարբերական բնույթ ունեցող հաստատված կրոնականան ազատության խախտման փաստերի վերաբերյալ, գնահատելու նպատակով:
Երկրի իշխանությունները համազոր կերպով չեն արձագանքում կրոնական ծայրահեղականությանը և չեն նպաստում նման բռնի գործողությունների կանխմանը: Նաև իշխանությունները չեն անցկացնում արդեն տեղի ունեցած բռնությունների և կրոնական ծայրահեղականությունների արդյունավետ հետազոտություն»: Նշենք, որ կրոնական ծայրահեղականության դրսևորման աղմկահարույց գործերից ոչ մեկը (դիմումի հեղինակները օրինակներ են բերում կապված Ճելա, Մոխե, Սամթածկարո, Ծինծկարո գյուղերի մզկիթների հետ, Քոբուլեթիի մեդրեսի դեպքը, «Եհովայի վկաներ» աղանդի աղոթքի տան հետ կապված իրադարձությունը, Թբիլիսիի գլխավոր հրապարակում հրեական տոնի տոնակատարության անցկացման հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև Թբիլիսիի հայկական եկեղեցու մոտ տեղի ունեցած կռիվը -խմբ) այդպես էլ արդյունավետ կերպով չի հետազոտվել իրավապահպան մարմինների կողմից, իսկ հանցագործություն կատարած անձերն այդպես էլ չեն պատժվել: Այդ թվում ապարդյուն է նաև Թբիլիսիի հայկական եկեղեցու մոտ  հուլիսի 19-ին տեղի ունեցած դեպքի հետազոտությունը:
Բացի այն, որ կրոնական ծայրահեղականության փաստերի դեմ պայքարի իշխանությունների քաղաքականությունը արդյունավետ չէ, Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարության կողմից վարած քաղաքականությունը ևս ցուցադրական բռնաճնշական է կրոնական փոքրամասնությունների հանդեպ: Պետությունը միշտ զուսպ է մնում կրոնական բռնություն և հետապնդում կատարած կրոնական մեծամասնության հանդեպ բռնաճնշող քայլեր ձեռնարկելուց: Միաժամանակ բռնաճնշական մեթոդներ են կիրառվում կրոնական փոքրամասնությունների հանդեպ:
Տեղական ինքնակառավարման մարմինները դեպքերի մեծամասնությունում կողմնակալություն են ցուցաբերում գերիշխող կրոնի ներկայացուցիչների հանդեպ և միաժամանակ կրոնական փոքրամասնությունների հանդեպ խտրական որոշումներ են ընդունում:
Կրոնական անհանդուրժողականության և բռնության երևույթների դեմ պայքարի տեսանկյունից անարդյունավետ է նաև Կրոնական հարցերով Պետական Գործակալության անցկացրած քաղաքականությունը: Պետական գործակալություն միջամտությունը խնդրահարույց հարցերին մինչ օրս շոշափելի արդյունքներ չի տվել: Կրոնական հարցերով պետական գործակալության լիազորությունները, ինչպես նաև ազատության պաշտպանության հարցերի վերաբերյալ հռչակված քաղաքական մոտեցումները լրջորեն շեղվում են միջազգայնորեն ճանաչված մարդու իրավունքների պաշտպանության և աշխարհիկ արժեքների կանոններից, ինչպես նաև չեն համապաստասխանում այն մարտահրավերներին, որոնք ծառացած են կրոնական կազմակերպությունների առջև:
Կատարված կրոնական բռնության համատեքստի սոցիալ-մշակութային վերլուծությունը մատնանշում է նրա իսլամաֆոբիական և թուրքաֆոբիական սոցիալական բնույթին: Ինչի կապակցությամբ ավելի կարևոր է դառնում, որպեսզի պետությունը համապատասխանաբար վերլուծեր իրավիճակը և համարժեք քաղաքականություն վարեր, այդ թվում նաև տեղեկատվական:
Ելնելով վերոնշյալից` խնդրում ենք պետությանը շտապ և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել կրոնական հենքի վրա կատարվող բռնությունները կանխելու, ինչպես նաև մարդու իրավունքները և իրավապահպանության սկզբունքները պաշտպանելու համար»:
Վրաստանի Խորհրդարանին ուղղված դիմումը ստորագրել են հետևյալ կազմակերպությունները. Մարդու իրավունքների Ուսումնասիրման և Մոնիտորինգի կենտրոնը (EMC), Ժողովրդավարական Նախաձեռնություն` Վրաստանը (GDI), Մեդիայի Զարգացման Ֆոնդը (MDF), Հանդուրժողականության և Բազմաձևության Կենտրոնը (TDI), Վրաստանի Երիտասարդ Իրավաբանների Ասոցիացիան (GYLA), Եվանգելիա-Բապտիստական եկեղեցին, «Կտակարանի Հավատքի» եկեղեցին, Բողոքական եկեղեցին, Եզդիների Հոգևոր Խորհուրդը, Կաթոլիկ եկեղեցին, Հայ Առաքելական Եկեղեցին, «Յոթերորդ օրվա» ադվենտիստների եկեղեցին, Վրաստանի Մուսուլմանների Միությունը, Սամցխե-Ջավախքի Մուսուլմանները, Քարթլի շրջանի մուսուլմանները, Բարձրալեռ Աջարիայի մուսուլմանները:

«Власти страны неадекватно реагируют на проявления религиозного экстремизма»
2 декабря группа неправительственных и религиозных организаций обратилась к Парламенту Грузии с просьбой изучить произошедшие за последнее время факты проявления религиозной нетерпимости и факты религиозного насилия. В Обращении к парламенту основной акцент сделан на ущемление религиозных прав и свобод мусульманской общины. В петиции, так же подписанной Епархией Армянской Апостольской Церкви в Грузии, говориться о нарушении прав и преследовании членов религиозной секты «Свидетели Иеговы» и вскользь упоминается инцидент-драка у армянской церкви в Тбилиси(19 июля 2014г.).
Вниманию уважаемого читателя представляем текст петиции, в небольшом сокращении.
«Мы, неправительственные и религиозные организации, обращаемся в Вам –Парламенту Грузии, а так же к парламентским комитетам по вопросам защиты прав человека и по юридическим вопросам, с просьбой, согласно Конституции Грузии и Регламенту Парламента, использовать механизмы парламентского контроля с целью оценки проводимой Правительством Грузии политики, по отношению к зафиксированным в последнее время фактам нарушения религиозных свобод, которые уже приняли систематический характер общегосударственной проблемы.
Власти страны неадекватно реагируют на проявления религиозного экстремизма и не обеспечивают эффективную превенцию подобных насильственных действий. Так же власти не проводят эффективного расследования уже произошедших фактов насилия и религиозного экстремизма. Отметим, что ни одно из нашумевших дел связанных в применением религиозного экстремизма (авторы петиции приводят в пример события связанные с мечетями в селах Чела, Мохе, Самтацкаро, Цинцкаро; события с медресе в Кобулети; события связанные с домом молитвы секты «Свидетели Иеговы»; события связанные с празднованием еврейского праздника на главной площади Тбилиси; а так же драку около армянской церкви в Тбилиси –ред.)  так и не было эффективно расследовано со стороны правоохранительных органов, а лица,  совершившие преступления так и не были наказаны. В том числе безрезультатным является расследование, начатое в связи с произошедшим 19 июля инцидентом около армянской церкви в Тбилиси.
Кроме того, что политика властей по борьбе с проявлениями религиозного экстремизма является неэффективной, политика проводимая министерством Внутренних Дел Грузии является так же и демонстративно репрессивной по отношению к религиозным меньшинствам. Государство всегда воздерживается от применения репрессивных мер по отношению к представителям религиозного большинства, совершающих религиозное насилие и преследование. В то же время репрессивные методы применяются к представителям религиозного меньшинства.
Органы местного самоуправления, в большинстве случаев, проявляют лояльность по отношению к представителям религии доминанта, и в то же время принимают решения, дискриминирующие религиозные меньшинства.
С точки зрения борьбы с проявлениями религиозной нетерпимости и насилия, так же неэффективна политика проводимая Государственным Агентством по вопросам Религии. Вмешательства государственного агентства в проблемные вопросы, до сих пор не принесло ощутимых результатов. Полномочия Государственного Агентства по вопросам Религии, а так же декларированные политические подходы по отношению к вопросам защиты свобод, серьезно расходятся с международно-признанными нормами защиты прав человека и секулярных ценностей, а так же не соответствуют тем вызовам, которые стоят перед религиозными организациями.
Анализ социально-культурного контекста совершаемого религиозного насилия указывает на его исламофобскую и тюркофобскую социальную природу. В связи с чем становиться все более важным что бы государство соответственно проанализировало бы положение дел и вело бы адекватную политику, в том числе и информационную.
Исходя их вышесказанного, просим государство принять срочные и эффективные меры по превенции насилия совершаемого на религиозной почве, а так же для защиты прав человека и защиты принципов равноправия».
Обращение к Парламенту Грузии подписали следующие организации: Центр Мониторинга и Изучения прав человека(EMC), Демократическая Инициатива –Грузия (GDI), Фонд Развития Медии (MDF); Центр Толерантности и Многообразия (TDI), Ассоциация Молодых Юристов Грузии (GYLA), Евангелистско-баптистская церковь, церковь Веры с Библию, Протестантская церковь, Духовный Совет Езидов, Католическая церковь, Армянская Апостольская Церковь, церковь адвентистов «седьмого дня», Союз Мусульман Грузии, мусульмане Самцхе-Джавахка, мусульмане региона Картли, мусульмане Высокогорной Аджарии.