ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ձեռք է բերել առաջատարի դիրքեր՝ առանց խախտելու մարդու իրավունքները.Ռալֆ Յիրիկյան
Այսօր Մարդու իրավունքների միջազգային օրվա կապակցությամբ, «Մարիոտ-Արմենիա» հյուրանոցում ՀՀ-ում Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի նախաձեռնությամբ կայացել է Տնտեսական իրավունքներին նվիրված համաժողով: Համաժողովը մեկ հարկի տակ էր համախմբել գործադիր, օրենսդիր, պետական կարգավորող մարմինների, կրթական և գործարար ոլորտի, իրավապաշտպան և սպառողների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող, ինչպես նաև հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների: Համաժողովին մասնակցել է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, Հայաստանում ԱՄՆ և Միացյալ Թագավորության դեսպանները, ինչպես նաև միջազգային տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հրավիրված էր համաժողովին՝ որպես գործարար ոլորտը ներկայացնող բանախոս: Իր՝  «Բիզնեսի համար ոչ խտրական պայմանների ապահովումը, մենաշնորհների ու գերիշխող դիրք ունեցողների պատշաճ զսպումը» ելույթում պարոն Յիրիկյանն անդրադարձավ տնտեսական առողջ մրցակցության խնդրին՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում շուկայի ներկայացուցիչների ներուժի օգտագործման, ինչպես նաև ընկերության ամենօրյա գործունեության մեջ տնտեսական իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից: Մասնավորապես, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենը խոսեց ընկերության մակարդակում մարդու իրավունքների ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների բացահայտման և կիրառման անհրաժեշտության մասին:
Ռալֆ Յիրիկյանն ընդգծեց, որ աշխատելով տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների մրցակցային շուկայում՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ապացուցել է, որ հնարավոր է ծավալել գործունեություն, ձեռք բերել և պահպանել շուկայի առաջատարի դիրքեր՝ առանց խախտելու մարդու իրավունքները ամենօրյա բիզնես-գործընթացների իրականացման ժամանակ: Նա նաև պատրաստակամություն հայտնեց կիսելու ընկերության մոտեցումները մյուս գործընկերների հետ:
«Իր գործունեության ընթացքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ապացուցել է, որ կան գործընթացներ, որոնք կարող են իրականացվել ընկերությունների  կազմակերպական մակարդակում, ներառյալ ISO 26000 ստանդարտի ընդունումը՝ գործարար էթիկայի և արդար մրցակցության կանոններին հետևելու, մարդու իրավունքների, մասնավորապես՝ սպառողի և աշխատակիցների իրավունքների պահպանման, օրենքի պահպանման և հարկային պարտավորությունների ժամանակին ու պատշաճ կատարման նպատակով: Համոզված եմ, որ վարից վեր վեկտորով իրականացվող գործընթացները պետք է զուգահեռաբար ընթանան կարգավորող մարմինների՝ վերից վար վեկտորով գործընթացների հետ՝ արդար մրցակցություն ապահովելու համար»,-ամփոփեց իր ելույթը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

• 10-12-2014 18:44:45   | Armenia  |  Human Rights
Today, on the occasion of the Day of International Human Rights, a one-day conference on Economic Rights was organized at Hotel Marriott under the aegis of the Human Rights Defender Office of Armenia. The conference was presided by the Ombudsman of Armenia Karen Andreasyan, gathered under one roof representatives of the executive, legislative, state regulatory, educational and business spheres, as well as representatives of human rights, consumer protection and other non-governmental organizations. The conference was attended by the RA Prime Minister Hovik Abrahamyan, the Ambassadors of US, UK and representatives of international organizations in Armenia.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian was invited to the conference as a guest-speaker representing business. In his presentation “Ensuring non-discriminatory conditions for business, and prevention of monopolies and dominant position in the market” Yirikian touched upon the issue of healthy competition from the perspective of utilizing the internal potential of market players for implementing the principles of Human Rights and ensuring daily operation in line with what is set by Human Rights. In particular, VivaCell-MTS General Manager spoke about the need to reveal and enact internal drivers for the institutionalization of Human Rights at the Company level.
Ralph Yirikian stressed that working in a highly competitive market of information and communications technologies, VivaCell-MTS has proven that it’s possible to work in the market, achieve and maintain market leadership, without compromising Human Rights in the course of its daily operations. And also he expressed readiness to share this solution with other market players.
“Throughout years of operation, VivaCell-MTS has proven that there are certain activities that can be implemented by companies at the organizational level, including the adoption of ISO 26000, with an aim to confirm themselves to rules of ethical conduct of business, fair competition, respect for Human Rights, including consumer rights and employees’ rights, respect for the law, and timely and lawful fulfillment of tax obligations. I believe these activities implemented from bottom-to-up should go in parallel with up-to-down activities implemented by the regulator and policy-makers, for ensuring fair competition in the market,” Ralph Yirikian concluded.