Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մասնակցել է Կոմիտասի թանգարանի բացմանը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը եւ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի անդամների հետ միասին հունվարի 29-ին այցելել են Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական պանթեոն եւ մասնակցել հայ մեծանուն երգահանի թանգարանի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Գրառում կատարելով պատվավոր հյուրերի գրքում` Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ  Կոմիտասի թանգարանի բացումը նշանակալի իրադարձություն է համայն հայության կյանքում: <<Խոսքը մի մարդու մասին է, ով կարողացել է իր անմահ երաժշտությամբ ներկայացնել մեր ազգի սարսափելի ողբերգությունը, մարդու, ով ապրել է իր ժողովրդի ճակատագրով եւ վառվել անմնացորդ` հանուն ապագա սերունդների, արդարության հաղթանակի հույսով ու հավատով: Եվ ներկա սերունդը պետք է ապրի ու արարի` հանուն Մայր Հայաստանի զարգացման ու զորացման՝ անսասան պահելով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը>>,- գրել է Բակո Սահակյանը: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը եւ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի անդամների հետ միասին հունվարի 29-ին այցելել են Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական պանթեոն եւ մասնակցել հայ մեծանուն երգահանի թանգարանի բացման հանդիսավոր արարողությանը:

• 29-01-2015 12:19:27   |   |  Culture
On January 29 Artsakh Republic President Bako Sahakyan and the Republic of Armenia President Serzh Sargsyan accompanied by the members of the State Committee Coordinating the Events Dedicated to the 100th Commemoration of the Armenian Genocide visited the State Pantheon after Komitas in Yerevan and partook in a solemn opening event of the museum of the great Armenian composer Komitas.
Making a record in the book of honorable guests President Sahakyan noted that the opening of the Komitas Museum was a significant event in the life of the all Armenians. “We are talking of a person who presented our nation’s horrible tragedy by his immortal music, a person who lived by his people’s fate and burnt out for the sake of the future generation, with the hope and faith in the triumph of justice. And our present generation ought to live and work to develop and strengthen the Motherland, further cement the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity”, wrote Bako Sahakyan.