Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մասնակցել է Կոմիտասի թանգարանի բացմանը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը եւ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի անդամների հետ միասին հունվարի 29-ին այցելել են Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական պանթեոն եւ մասնակցել հայ մեծանուն երգահանի թանգարանի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Գրառում կատարելով պատվավոր հյուրերի գրքում` Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ  Կոմիտասի թանգարանի բացումը նշանակալի իրադարձություն է համայն հայության կյանքում: <<Խոսքը մի մարդու մասին է, ով կարողացել է իր անմահ երաժշտությամբ ներկայացնել մեր ազգի սարսափելի ողբերգությունը, մարդու, ով ապրել է իր ժողովրդի ճակատագրով եւ վառվել անմնացորդ` հանուն ապագա սերունդների, արդարության հաղթանակի հույսով ու հավատով: Եվ ներկա սերունդը պետք է ապրի ու արարի` հանուն Մայր Հայաստանի զարգացման ու զորացման՝ անսասան պահելով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը>>,- գրել է Բակո Սահակյանը: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը եւ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի անդամների հետ միասին հունվարի 29-ին այցելել են Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական պանթեոն եւ մասնակցել հայ մեծանուն երգահանի թանգարանի բացման հանդիսավոր արարողությանը:

Президент Республики Арцах Бако Саакян посетили Ереванский государственный пантеон им.Комитаса
29 января Президент Республики Арцах Бако Саакян и Президент Республики Армения Серж Саргсян вместе с членами Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, посетили Ереванский государственный пантеон им.Комитаса и приняли участие в торжественной церемонии открытия музея великого армянского композитора.
Делая запись в книге почетных гостей, Президент Саакян отметил, что открытие музея Комитаса является значимым событием в жизни всего армянства. «Речь идет о человеке, который сумел посредством своей бессмертной музыки представить ужасную трагедию нашей нации. Это человек, который жил судьбой своего народа и отдал себя без остатка во благо будущих поколений, с надеждой и верой в победу справедливости. И сегодняшнее поколение должно жить и созидать во имя развития и усиления Матери-Армении, сохраняя незыблемость триединства Армения-Арцах-Диаспора», - написал Бако Саакян.