Անվտանգության խորհրդի նիստ՝ Արցախում
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 26-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգում էին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների եւ 2015թ. գարնանացանի նախապատրաստական աշխատանքների մասին հարցերը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շուրջ զեկույցներով հանդես են եկել քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը, Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը, կրթության եւ գիտության նախարար Սլավա Ասրյանը, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարի տեղակալ Գայանե Գրիգորյանը, ԿԱ զբոսաշրջության եւ պատմական միջավայրի պահպանության վարչության պետ Սերգեյ Շահվերդյանը:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ Արցախում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները պետք է անցնեն բարձր մակարդակով, չսահմանափակվեն միայն մայրաքաղաքով ու շրջկենտրոններով եւ լայնորեն լուսաբանվեն:  Բակո Սահակյանը մի շարք հանձարարականներ է տվել աշխատանքների պատշաճ իրականացման ուղղությամբ:
Գարնանացանի նախապատրաստական աշխատանքների շուրջ զեկույցով հանդես է եկել գյուղատնտեսության նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանը:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ պետք է անել հնարավորը անհրաժեշտ աշխատանքների նորմալ ընթացքն ապահովելու նպատակով` համապատասխան հանձարարականներ տալով այս ուղղությամբ: Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:

• 26-03-2015 14:24:56   |   |  Пресс-релизы
26 марта Президент Республики Арцах Бако Саакян провел заседание Совета безопасности, в повестке которого были вопросы о мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян, и подготовительных работах к весеннему севу 2015 года.
С докладами о мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян, выступили министр градостроительства Карен Шахраманян, мэр Степанакерта Сурен Григорян, министр образования и науки Слава Асрян, замминистра культуры и по вопросам молодежи Гаяне Григорян, начальник управления туризма и охраны исторической среды при Правительстве Сергей Шахвердян.
Глава государства подчеркнул, что мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян, в Арцахе должны пройти на высоком уровне, не ограничиваясь столицей и райцентрами, и широко освещаться. Бако Саакян дал ряд поручений организационного характера по должному осуществлению работ.
С докладом о подготовительных работах к весеннему севу выступил министр сельского хозяйства Андраник Хачатрян.
Президент Саакян отметил, что нужно сделать все возможноедля обеспечения нормального хода необходимых работ. Глава государства дал соответствующие поручения в этом направлении.