ԱՄՆ կառավարության օժանդակության մասով նախանշվող փոփոխությունները գործողության մեջ կմտնեն 2015թ. հոկտեմբերից
• 16-04-2015 12:25:42   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
ԱՄՆ դեսպանությունը ցանկանում է ներկայացնել 2015 բյուջետային տարում ԱՄՆ կառավարության օժանդակության  մասով նախանշվող փոփոխությունները, որոնք գործողության մեջ կմտնեն 2015թ. հոկտեմբերից:
Միացյալ Նահանգների օժանդակության բյուջեն արտացոլում է ազգային անվտանգության ընթացիկ ու նորահայտ մարտահրավերները, Նախագահ Օբամայի քաղաքականությունը և զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունները, դաշնակիցների ու գործընկերների առաջ անվտանգության առումով ստանձնած մեր հանձնառությունները և մեր ջանքերն ուղղված հակամարտությունների կանխարգելմանը, զանգվածային բնաջնջման զենքերի չտարածմանը և խաղաղապահ գործունեությանը: Վերջին տարվա նոր գլոբալ առաջնահերթությունների ու զարգացումների արդյունքում (այդ թվում էբոլայի հետ կապված ճգնաժամը, Իսլամական պետությունը, Սիրիան և Ուկրաինան) դժվարին որոշումներ պետք է կայացվեն մեր օժանդակության ծրագրերի վերաբերյալ ամբողջ աշխարհում: Այս նոր առաջնահերթություններից բխում է,  որ աշխարհի շատ երկրներին, այդ թվում՝ Եվրոպային ցուցաբերվող օժանդակության ծավալները  զգալիորեն նվազում են: Ահա այս համատեքստում էլ կատարվել է Հայաստանին ուղղվող ֆինանսավորման կրճատում: Մեր որոշակի օժանդակության ծրագրերի գծով ֆինանսավորման կրճատումը պայմանավորված է մեր բյուջետային իրողություններով ու ի հայտ եկած գլոբալ առաջնահերթություններով, և դա որևէ կերպ կապված չէ մեր իրականացրած ծրագրերի որակի կամ հայ-ամերիկյան բարեկամության ամրության հետ:
Հայաստանին ուղղվող ֆինանսավորման կրճատումը կանդրադառնա թե ԱՄՆ ՄԶԳ-ի, թե Դեսպանության հասարակայնության հետ կապերի գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերի վրա: Կրճատումների գումարային չափը առայժմ դեռ պարզ չէ, սակայն Դեսպանությունը պլաններ է մշակում որոշ նոր ծրագրերի կրճատման կամ որոշ ծրագրեր ավելի արագ ավարտին հասցնելու վերաբերյալ:
Չնայած այս կրճատումներին ԱՄՆ ՄԶԳ-ը ակտիվորեն շարունակում է իր գործունեությունը 2013թ. մշակված հայաստանյան ռազմավարությամբ վերհանված գերակա ուղղություններով, որոնց ձևավորման հարցում իրենց ներդրումն են ունեցել ՀՀ կառավարությունը, քաղաքացիական հասարակությունը և մեր հայ գործընկերները: Այս գերակա ուղղությունները ներառում են. տնտեսական աճ գյուղի զարգացման ոլորտում, տուրիզմ, ջրային և էներգետիկ անվտանգություն ու կառավարում, մարդկային կապիտալի զարգացում,    տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումներ, հակակոռուպցիոն աշխատանքներ և երեխաների պաշտպանություն:
Դեսպանության հասարակայնության հետ կապերի գրասենյակը կշարունակի իրականացնել ժողովրդական դիվանագիտության ծրագրեր, որոնք խթանում են Հայաստանի հաշտեցումը հարևան երկրների հետ, և ծրագրեր Ժողովրդավարության հանձնաժողովի դրամաշնորհների ծրագրի շրջանակում, որոնք ուղղված են քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը, ժողովրդավարական գործընթացներին և մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի մեծացմանը Հայաստանում:
Ամերիկյան կառավարության օժանդակությունն ուղղվում է նաև մեր երկկողմ համագործակցության այլ ոլորտների, որոնց թվում են շարունակական աջակցությունն ընթացակարգերի մշակման հարցում, որոնք ապահովում են Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգ շահագործումն ու Հայաստանի ավելի մեծ էներգետիկ անվտանգությունը, արդարադատության ոլորտի ամրապնդումը և կոռուպցիայի դեմ պայքարում իրավապահ կառույցների կարողությունների ամրապնդումը, ինչպես նաև ընտանեկան բռնությունների նոր ստորաբաժանման կարողությունների զարգացման նպատակով ոստիկանների ուսուցումը: ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը ևս շարունակում է սերտորեն աշխատել ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ՝ հայ խաղաղապահների կարողությունների զարգացման և պաշտպանական բարեփոխումների հարցում:
1992թ.-ից ի վեր Միացյալ Նահանգների կողմից Հայաստանին տրամադրվել է ավելի քան 2 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի օժանդակություն:

• 16-04-2015 12:25:42   | Armenia  |  Press release
The U.S. Embassy would like to announce some anticipated changes to its assistance budget for FY2015, which would take effect October 2015.
The assistance budget of the United States is a reflection of our ongoing and emerging national security challenges, President Obama’s signature policy and development initiatives, our security commitments to allies and partners, and our conflict prevention, nonproliferation, and peacekeeping activities around the world. Because of new global priorities and developments over the past year (including the Ebola crisis, ISIS, Syria and Ukraine), some difficult decisions had to be made regarding our assistance programs globally. These new priorities meant that assistance funding to many countries all over the world, including in Europe, was significantly reduced.  It is within this context that a reduction was made to the amount of assistance funds for Armenia.  These reductions in funding for certain of our assistance programs in Armenia were necessitated by budgetary demands and additional global priorities, and in no way reflect the quality of the programs that have been implemented, or the strength of the U.S.-Armenia relationship.
The reduction in the amount of assistance funds to Armenia will affect both USAID and the U.S. Embassy’s Office of Public Affairs. The exact figures will not be confirmed for some time, but the Embassy is proactively planning for a reduction in some new programming and an early phase-out of certain other programs.
Despite these reductions, USAID Armenia remains actively engaged and will continue to focus on the highest priorities outlined in its 2013 country strategy for Armenia, which reflected input from the Armenian government, civil society, and our Armenian partners.  These priorities include economic growth in rural development, tourism, water and energy security and management, development of human capital, municipal reform, anti-corruption, and child protection.
The Embassy’s Office of Public Affairs will continue to support Track II programs that promote reconciliation with Armenia’s neighbors, and will continue to implement the Democracy Commission Small Grants program, which aims to promote civil society, foster democratic processes, and increase respect for human rights in Armenia.
U.S. Government assistance to Armenia supports many other areas of bilateral cooperation as well, including:  our continuing support for the development of procedures that ensure the safe operation of the Metsamor Nuclear Power Plant and greater energy security for Armenia, strengthening the justice sector and the ability of law enforcement to combat corruption, and training the police to build the capacity of the new Police Domestic Violence Unit. The Department of Defense also continues to work closely with the Ministry of Defense on increasing the capability of Armenian peacekeepers and supporting defense reform.