Առաջին անգամ հայ ուսանողը հաղթել է թղթե ինքնաթիռների համաշխարհային մրցույթում
Զալցբուրգում տեղի ունեցավ Red Bull Paper Wings մրցույթի համաշխարհային եզրափակիչը: Թղթե ինքնաթիռների համաշխարհային մրցույթն ավարտվեց լեգենդար «Անգար-7»-ում՝ Ավստրիայում: Այն անմոռանալի տպավորություններ պարգևեց հաջողակներին, ովքեր ականատեսը եղան նոր համաշխարհային ձեռքբերումների և ռեկորդների:
Առանց վառելիքի և շարժիչի օդաչուները, ում ինքնաթիռները պատրաստված էին սովորական А4 ֆորմատի թղթից, ցուցադրեցին հրաշալի ավիաշոու: Եզրափակիչն իր շուրջը հավաքեց 200 մասնակցի, որոնցից յուրաքանչյուրը հաղթող էր ճանաչվել իր երկրի ազգային մրցույթներում:
Ամենալարված պայքարը «Ամենաերկար թռիչքի տևողությունը» կարգում էր: Պայքարն ընթանում էր բառացիորեն վայրկյանների համար: Վերջիվերջո չեմպիոնի տիտղոսին արժանացավ Հայաստանի ներկայացուցիչ Կարեն Համբարձումյանը: Նրա ինքնաթիռն օդում գտնվել է 14.36 վայրկյան և հիացմունք առաջացրել հայտնի «Անգար-7»-ում գտնվող ներկաների մոտ:
Երկրորդ տեղը զբաղեցրեց Հոնգ Կոնգի ներկայացուցիչը, իսկ երրորդ տեղին արժանացավ Ճապոնիայի «օդաչուն», ում ինքնաթիռը ճախրել է օդում 12.18 վայրկյան:
Մեկ այլ հայ, ով եզրափակչում ներկայացրել է Լիբանանը, զբաղեցրել է առաջին տեղը «Օդաչուական լավագույն վարպետություն» (աէրոբատիկա) կարգում: Ավեդիս Չամիչյանը խախտել է ֆիզիկայի բոլոր օրենքները և վաստակել մաքսիմալ միավորներ: «Ես շատ տպավորված եմ, - ասել է չեմպիոնը: Մրցավարները շատ արդար էին վերաբերվում յուրաքանչյուր մասնակցի: Սա պարզապես հիանալի էր: 2018թ.-ին ես անպայման կվերադառնամ, որպեսզի պաշտպանեմ իմ տիտղոսը»:
«Ամենաերկար հեռավորությունը» կարգում հաղթել է Վեսելին Իվանովը Բուլղարիայից: Նա իր ինքնաթիռը կարողացավ բաց թողնել երկինք 53.22 մետր բարձրությամբ՝ անցնելով գործող չեմպիոն Թոմաս Բեքին:

Студент из Армении победил на Мировом Финале чемпионата Red Bull Paper Wings
В Зальцбурге прошел супер финал чемпионата Red Bull Paper Wings. Международный чемпионат по запуску бумажных самолетиков завершился в легендарном «Hangar-7» в австрии, оставив незабываемые впечатления счастливчикам, который наблюдали новые достижения и рекорды.
Без горючего, моторов и пропеллеров пилоты самолетиков, сложенных из обычной бумаги формата А4, устроили отличное авиа-шоу. Финал чемпионата собрал 200 участников, каждый из которых был победителем национальных соревновании в своих странах.
Самая напряженная борьба была в категории «Длительность полета» . Борьба шла буквально на сотые секунды. В конце концов, титул чемпиона завоевал представитель Армении Карен Амбардцумян (Karen HAMBARDZUMYAN). Его самолет находился в воздухе 14.36 секунд и вызвал восторг у всех присутствующих в знаменитом Ангаре – 7. Второе место занял финалист из Гонконга с 13.76 секундами. На третье вышел «пилот» из Японии, чей самолет парил в воздухе 12.18 секунд.
Еще один участник армянского происхождения, но представлявший Ливан в финале, занял первое место в категории «Аэробатика». Аведис Тчамитчян (Avedis Tchamitchian), казалось, нарушил все законы физики и заработал максимальное количество баллов. «Я очень впечатлен, заявил чемпион. Судейство было абсолютно справедливым к каждому участнику. Это было потрясающе. Я обязательно вернусь в 2018, чтобы защитить свой титул».
В категории «Дальность полета» победил Веселин Иванов (Veselin Ivanov) из Болгарии. Он смог обогнать действующего чемпиона Томаса Бэка (Thomas Back), запустив свой самолет на 53.22 метра. «Моя мечта сбылась. Не могу поверить, что я выйграл», - заявил Веселин, со слезами на глазах.