Վրրաստանի համար շատ կարևոր է խուսափել Ռուսաստանի հետ նոր պատերազմից.Վրաստանի Պաշտպանության նախարար
Եվրամիությունը Վրաստանին, Ուկրաինային և Մոլդովային կհատկացնի 2 000 000 000 եվրո մանր և միջին բիզնեսը զարգացնելու համար: «ԵՄ-ի հետ Ասոցացման մասին պայամանագիր ստորագրած երեք երկրները 10 տրավա ընթացքում, ամեն տարի կստանան  200 000 000 եվրո ԵՄ-ի բյուջեից մանր և միջին բիզնեսների զարգացման համար», -ասված է պաշտոնական հայտարարությունում:
«Որոշ ժամանակ առաջ հրապարակվել էր Եվրոպական հանձնաժողովի հաշվետվությունը, որտեղ հստակորեն ասված է, որ Վրաստանը կարճ ժամանակահատվածում կարողացել է հասնել մեծ հաջողությունների, անցկացրել է մասշտաբային բարեփոխումներ: Վրաստանն արդեն գրեթե կատարել է բարեփոխումների մեծ մասը, որոնք անհրաժեշտ էր անցկացնել երկրի պարտականությունների շրջանակներում` ըստ ԵՄ-ի հետ վիզային ազատականացման ծրագրի: Մենք արդեն հասել ենք բարձր, միջազգային, եվրոպական չափանիշների մակարդակին: Մենք հիմա գտնվում ենք եզրափակիչ փուլում: ԵՄ-ի հետ առանց վիզա ռեժիմից մեզ բաժանում է ընդամենը մի քայլ», -մայիսի 21-ին հայտարարել է Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարը:
«Արևելյան համագործակցության ծրագիրը եվրոպական ընդարձակման քաղաքականության գործիք չէ: Եվրոպայի հետ վիզային ռեժիմի վերացման` Ուկրաինայի և Վրաստանի փորձերը(!) բավարար չեն: Բոլոր պահանջները բավարարելու համար այդ երկրները դեռ շատ բան ունեն անելու», -մայիսի 21-ին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը:
«Համագործակցությունը միակողմանի երթևեկությամբ ճանապարհ չէ: Գոյություն ունի պայմանների մի ամբողջ շարք, որոնց կատարման դեպքում Վրաստանը և Ուկրաինան կարող են հուսալ(!) դրական գնահատականի և առաջխաղացի Եվրամիության հետ վիզայի ազատականացման հարցում: Հիմա մենք պետք է կենտրոնանանք հետագա քայլերի վրա: Այդ քայլերն անմիջականորեն կապված են Եմ-ի հետ Ասոցացման մասին պայմանագրի ստորագրման ժամանակ վերցված պարտականությունների իրականացման հետ: Հենց դա էլ Եվրոպայի հետ մերձեցման գործընթացն է», -մայիսի 21-ին հայտարարել է Երոհկոմիսար Յոյաննես Հանը:
Մայիսի 21-ին Վրաստանի վարչապետը մասնակցել է Ռիգայում անցկացվող Եվրոպայի Սոցիալիստական կուսակցության ֆորումին: Տվյալ ֆորումի աշխատանքին են մասնակցել Եվրամիության գերագույն ներկայացուցիչները, ինչպես նաև Դանիայի և Շվեդիայի վարչապետերը: Ֆորումի մասնակիցների առջև ելույթ ունենալով` Իրակլի Ղարիբաշվիլին պատմել է Վրաստանում «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» իշխող կուսակցության կողմից անցկացվող բարեփոխումների մասին: «Բոլորը խոսում են այն մասին, որ քաղաքական որոշումն արդեն ընդունված է: Մնացել է անցկացնել տեխնիկական գործընթացներ, և հուսով եմ` մինչ տարվա վերջը Վրաստանի քաղաքացիները կկարողանան առանց վիզայի մեկնել Եվրոպական քաղաքներ», -վրացի լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
«Ճնշումը մեծ է: Ռուսաստանը խախտում է մեր օդային տարածությունը, գողանում է մեր մարդկանց և շարունակում է այլ անօրինական գործողություններ սահմանային շրջաններում: Հնարավոր է գայթակղություն եղել է` պատասխանելու այդ բոլոր սադրանքներին, բայց դա Ռուսաստանի օգտին կլիներ: Նրանք սխալների են սպասում մեր կողմից: Մեր երկրի համար շատ կարևոր է խուսափել Ռուսաստանի հետ նոր պատերազմից: Մեզ զոհեր այլևս հարկավոր չեն», -մայիսի 21-ին հայտարարել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը:
«Վազիանիի ռազմական պոլիգոնում շարունակվում են վրաց-ամերիկյան  ռազմական-մարտավարական զորավարժությունները: Անցկացվող զորավարժությունները ներառել ն ինչպես մարտավարական, այնպես էլ կրակային տարրեր: Զինծառայողները հրաձգություն են կատարել տարբեր տրամաչափի գործիքներից և տարբեր հեռավորություններից: Զորավարժությունները արդեն մտել են եզրափակիչ փուլ և մասնակիցներին մնում է ավարտին հասցնել մի շարք տեխնիկական առաջադրանքներ` ծանր ռազմական տեխնիկայի գործածմամբ, ինչպես նաև ավարտին հասցնել զորավարժությունների տեսական բաղադրիչը», -ասված է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության հայտարարությունում:
Եվրամիության հետ Վրաստանի Արտաքին ապրանքաշրջանառությունը 2015թ. հունվար-ապրիլ ժամանակահատվածում կազմել է 828 000 000 դոլար, ինչը 7% քիչ է, քան 2014թ. նույն ժամանակահատվածում: Եվրոպական երկրների արտահանումը կազմում է 206 000 000 դոլար, իսկ ներկրումը` 632 000 000 դոլար: ԵՄ-ի հետ Վրաստանից առևտրի չափաբաժինը կազմել է երկրի ընդհանուր ապրանքնաշրջանառության 28%:
ԱՊՀ երկրների հետ Վրաստանի ապրանքաշրջանառությունը 2015թ հունվար-ապրիլ ամիսներին կազմել է 897 000 000 դոլար, ինչը 24% քիչ է 2014թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: ԱՊՀ երկրներում արտահանումը կազմում է 250 000 000, իսկ ներկրումը` 647 000 000 դոլար: ԱՊՀ երկրների հետ Վրաստանից ապրանքի չափաբաժինը կազմել է երկրի ընդհանուր ապրանքաշրջանառության 30%:
Վրաստանի խոշորագույն առևտրական գործընկերը ըստ վիճակագրական տվյալների` Թուրքիան է` ապրանքաշրջանառությունը` 476 000 000 դոլար հունվար-ապրիլ ամիսներին: Երկրորդ տեղում է Ադրբեջանը` (290 000 000 դոլար), իսկ երրորդ տեղում Չինաստանը` (248 000 000 դոլար):

События дня. 21 мая, Грузия
Европейский Союз выделит Грузии, Молдове и Украине 2 000 000 000 евро на развитие мелкого и среднего бизнеса. «3 страны, подписавших Договор о Ассоциации с ЕС в течении 10 лет, ежегодно, будут получать 200 000 000 евро из Бюджета ЕС, на развитие мелкого и среднего бизнеса», -сказано в официальном заявлении.
«Некоторое время назад был опубликован отчет Европейской Комиссии, в котором отчетливо сказано, что Грузия, за короткий срок смогла добиться больших успехов, провела масштабные реформы. Грузия уже почти выполнила большую часть реформ, которые необходимо было провести в рамках обязанностей страны по программе визовой либерализации с ЕС. Мы уже добились высокого, международного, европейского уровня стандартов. Сейчас мы находимся на завершающей стадии. От безвизового режима с ЕС нас отделяет всего лишь один шаг», 21 мая заявила министр Иностранных дел Грузии.
«Программа Восточного Партнерства не является инструментом европейской политики расширения. Попытки Грузии и Украины добиться отмены визового режима с Европой –недостаточны. Для удовлетворения всех требований этим странам надо еще очень много чего сделать», -21 мая заявила канцлер Германии Ангела Меркель.
«партнерство это не дорога с односторонним движением. Существует целый ряд условий, при выполнении которых Грузия и Украина смогут надеяться(!) на достижение положительной оценки и продвижения в вопросе визовой либерализации с Европейским Союзом. То же самое можно сказать и по отношению европейского стремления этих стран. Сейчас мы должны сконцентрироваться на дальнейших шагах. Эти шаги непосредственно связанны с выполнением обязательств взятых во время подписания договора о Ассоциации с ЕС. Это и есть процесс сближения с Европой», -21 мая заявил Еврокомиссар Иоханнес Хан.
21 мая премьер министр Грузии принял участие на проводимом в Риге форуме Социалистических партий Европы. В работе данного форума принимали участие и верховные представители Европейского Союза, а так же премьер министры Дании и Швеции. Выступая перед участниками форума Иракли Гарибашвили рассказал о реформах проводимых в Грузии правящей партией «Грузинская Мечта-Демократическая Грузия». «Все говорят о том, что политическое решение уже принято. Осталось пройти технические процедуры и, надеюсь, до конца года, граждане Грузии смогут без визы ездить в Европейский Союз», -в беседе с грузинскими журналистами заявил премьер министр Грузии.
«Давление большое. Россия нарушает наше воздушное пространство, похищает наших людей и продолжает другие нелегальные действия в приграничных регионах. Возможно, был соблазн ответить на все эти провокации, но это сыграло бы на руку России. Они ждут ошибок с нашей стороны. Для нашего правительства очень важным является избежание новой войны в Грузии, нам больше не нужны жертвы», -21 мая заявила министр Обороны Грузии.
«По военном полигоне в Вазиани продолжаются грузино-американские военно-тактические ученья. Проводимые военные ученья включали в себя как тактические, так и огневые элементы. Военнослужащие провели стрельбища из орудий различного калибра и дальности. Военные ученья уже зашли в завершающую фазу и участникам осталось завершить исполнение ряда тактических задач, с применением тяжелой военной техники, а так же завершить теоретическую составляющую учений», -сказано в заявлении министерства обороны Грузии.
Внешний торговый оборот Грузии с Европейским Союзом, за период январь-апрель 2015 года, составил 828 000 000 долларов, что на 7% меньше, чем за тот же период в 2014 году. На экспорт в Европейские страны приходится 206 000 000 долларов, а на импорт -632 000 000 долларов. Доля торговли с Грузии с Европейским Союзом составила 28%, от общего торгового оборота страны.
Внешний торговый оборот Грузии с странами СНГ, за период январь-апрель 2015 года, составил 897 000 000 долларов, что на 24% меньше, чем за тот же период в 2014 году. На экспорт в страны СНГ приходится 250 000 000 долларов, а на импорт -647 000 000 долларов. Доля торговли с Грузии с СНГ составила 30%, от общего торгового оборота страны.
Крупнейшим торговым партнером Грузии, согласно статистическим данным, является Турция –товарооборот 476 000 000 долларов, за январь-апрель 2015г. На втором месте Азербайджан (290 000 000 долларов), а на третьем Китай (248 000 000 долларов).