Նոր համակարգ՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդների համար
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի՝ այժմ նաև Տավուշի և Արմավիրի մարզերում գտնվող բաժանորդները, զանգահարելով 911 և 112 արագ արձագանքման հեռախոսահամարներին, կմիանան արտակարգ իրավիճակների կառավարման տեղի գրասենյակներին
Այժմ նաև Տավուշի և Արմավիրի մարզերում գտնվող ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդները, զանգահարելով 911 և 112 արագ արձագանքման հեռախոսահամարներին, կմիանան արտակարգ իրավիճակների կառավարման տեղի գրասենյակներին: Համակարգը գործարկվել է` վերոնշյալ մարզերում հաջողությամբ փորձարկվելուց հետո: Նախկինում, 911 հեռախոսահամարին զանգ կատարելիս, մարզերի բնակիչները միանում էին ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարության (ՀՀ ՏԿԱԻՆ) Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնին, որտեղից արտակարգ իրավիճակի մասին տեղեկությունը փոխանցվում էր համապատասխան մարզային գրասենյակ:
Մինչև այդ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նման հնարավորությունն ընձեռել էր Լոռու, Արարատի, Շիրակի, Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերում գտնվող իր բաժանորդներին:
«Աղետներին կամ ճգնաժամային իրավիճակներում արագ արձագանքելու կարողությունն էական նշանակություն ունի մարդկային կորուստները կանխելու և ռազմավարական նշանակության տեղանքներում անհրաժեշտ օգնություն ապահովելու առումով: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ապահովում է տեխնիկական գերժամանակակից միջոցներ և տրամադրում է իր գերհզոր ցանցի հնարավորությունները՝ 911/112 արագ արձագանքման հեռախոսահամարները երկրի տարածքով մեկ տեղայնացնելու նպատակով: Հաշվի առնելով տարածաջրանին հատուկ ռիսկի գործոնները՝ ընկերությունն աջակցում է աղետների և արտակարգ իրավիճակների կառավարման համակարգի կատարելագործմանն ուղղված՝ Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարության առանցքային ծրագրերին»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ու ՀՀ ՏԿԱԻՆ-ի կողմից իրականացվող համատեղ ծրագրի շրջանակներում հատուկ տեղադրված սարքավորումը, օգտագործելով 911 և 112 հեռախոսահամարներին զանգահարող անձի գտնվելու վայրի վերաբերյալ՝ բջջային կայանից ստացվող տվյալները, զանգը վերահասցեավորում է դեպի համապատասխան մարզի՝ արտակարգ իրավիճակների կառավարման գրասենյակ: Նորարարության նպատակն է կրճատել մարզերում գրանցված արտակարգ իրավիճակներին արձագանքելու ժամանակը:

Now, VivaCell-MTS subscribers in Armavir and Tavush regions also can reach the Emergency Situations Service local offices dialing 911/112
• 10-06-2015 17:44:37   | Armenia  |  Science and Technology
Now, VivaCell-MTS subscribers in Armavir and Tavush regions also can reach the Emergency Situations Service local offices dialing 911/112.
Now, VivaCell-MTS subscribers in Armavir and Tavush regions also can reach the Emergency Situations Service local offices dialing 911/112. The new system was implemented after passing successful testing in the listed regions. In the past, when contacting the 911, the residents would reach the Call Center of the Crisis Management Center of the Ministry of Emergency and Territorial Administration in Yerevan, which handled the call by instructing the local office to take appropriate action.
Not long ago VivaCell-MTS had made this service available for its subscribers living in Lori, Ararat, Shirak, Gegharquninq and Syuniq regions.
“Timely response in disaster or crisis situations is essential in terms of saving the lives of people or strategic locations affected. VivaCell-MTS provides its cutting-edge technical resources and powerful network capacities for nation-wide implementation of the 911/112 number localization. Taking into account that there are several risk areas in Armenia, related to natural disasters, the Company has been supporting the Ministry with key several projects aimed at sustaining national capacity in management of crisis and emergency situations”, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Owing to special equipment installed recently in frames of a joint project implemented by VivaCell-MTS and the Ministry of Emergency and Territorial Administration, the call is now redirected to the local office of the Emergency Situations Service based on the information received from the cellular tower handling the call from a resident to either 911 or 112 free numbers. The innovation is aimed at shortening the response time of the rescue service in emergency situations.