Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի գործադիր կոմիտեն վերահաստատել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը
Վաշինգտոն- Նախորդ շաբաթ, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի (ԵՀԽ) գործադիր կոմիտեի 20 հոգանոց պատվիրակությունն այցելել է Հայաստան: ԵՀԽ պատվիրակությունը առաջինն այցելել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին` որպես խմբի ամենամյա էկումենիկ ուխտագնացություն: Էջմիածնում պատվիրակությունը գործնական հանդիպումներ է ունեցել ԵՀԽ նախագահ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հետ, որտեղ ընդունվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի վերաբերյալ հայտարարությունը:
ԵՀԽ գործադիր կոմիտեն Էջմիածնում, Հայաստան: Լուսանկարը` Քրթեսի Մարիան Էդջերսթեն/ԵՀԽ
«Միևնույն պատմական և քաղաքական համատեքստում Հայոց ցեղասպանությունն ուղեկցվել է հիմնականում քրիստոնեական, այդ թվում` արամեական, խալդիական, սիրիական, ասորական և հունական համայնքների դեմ ցեղասպան գործողություններով, որոնք 20-րդ դարի սկզբին սևացրել են պատմության էջերը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
«Ժխտումը, անպատժելիությունը և նման դեպքերը մոռացության մատնելը խրախուսում են դրանց կրկնությունը: Նրանք, ովքեր մերժում են, սպառնում քրոջ կամ եղբոր կյանքին և արժանապատվությանը, խաթարում և ոչնչացնում են թե՛ զոհի, թե՛ սեփական մարդկային կերպարը: 100-րդ տարելիցի հիշատակի այս արարողությունները պետք է նշանավորեն այն, որ անցել են ժամանակները, երբ կառավարությունները շարունակում են ցեղասպանություն չորակել այն, ինչը  տեղի է ունեցել մեկ դար առաջ: Կոչ ենք անում բոլոր կառավարություններին հրաժարվել ժխտման այդ դիրքորոշումից»:
«Այս 100-րդ տարելիցին կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը, ԵՀԽ անդամ եկեղեցիներին և հավատացյալ ու բարի կամքի տեր բոլոր մարդկանց հիշել և վերստին բռնել ցեղասպանությունների ու մարդկության դեմ բոլոր հանցագործությունների կանխարգելման ուղին»:
Պատվիրակության անդամներն Էջմիածնից ժամանեցին Երևան` հարգանքի տուրք մատուցելու Ծիծեռնակաբերդ հուշահամալիրում: Այնտեղ նրանք աղոթեցին և ծաղկեպսակ դրեցին` ի հիշատակ 1915թ. Հայոց ցեղասպանության ընթացքում զոհված 1.5 միլիոն հայորդիների:
ԵՀԽ պատվիրակության անդամներն աղոթում են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում
«Շարունակելով ընթանալ ժամանակից առաջ, 1983 թ-ից ի վեր ԵՀԽ-ն պարբերաբար միջազգային հանրությանը կոչ է անում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»,- նշել է ԱՄՆ-ի Հայաստանյայց ուղղափառ եկեղեցու էկումենիկ գրասենյակի գործադիր տնօրեն և թեմական պատվիրակ Տ. Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանը: «Հայ ժողովուրդը բարձր է գնահատում Գերաշնորհ Օլավ Ֆյուկսե Թվեյթի ու ողջ ԵՀԽ գործադիր կոմիտեի աշխատանքը: Երախտապարտ ենք նրանց՝ Հայաստան այցելության և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը հավուր պատշաճի հիշատակելու համար»,- ասաց արքեպիսկոպոս Այքազյանը:

• 19-06-2015 17:42:25   | Armenia  |  Press release
WASHINGTON, DC - Last week, the World Council of Churches (WCC) Executive Committee led a 20-member delegation to Armenia. The WCC delegation traveled first to the Mother See of Holy Etchmiadzin as part of the group's annual ecumenical pilgrimage. In Etchmiadzin, the delegation held business meetings with WCC President His Holiness Karekin II, Catholicos of the Armenian Apostolic Church, where a statement on the centenary of the Armenian Genocide was adopted.
WCC Executive Committee in Etchmiadzin, Armenia. Photo Courtesy Marianne Edjersten/WCC.
The statement reads in part: "The Armenian genocide was accompanied in the same historical and political context by genocidal acts against other - mostly Christian - communities of Aramean, Chaldean, Syrian, Assyrian and Greek descent, which have blighted history at the beginning of the 20th century.
"Denial, impunity and the failure to remember such events encourage their repetition. Those who deny or attack the life and dignity of a sister or brother undermine and destroy the humanity of both the victim and themselves. These centennial commemorations should mark the passing of the time when governments remain reluctant to name what occurred one hundred years ago as genocide. We urge all governments to abandon this reluctance.
"In this centenary year, we call the international community, the WCC's member churches and all people of faith and good will to remembrance, and to re-commit to the prevention of genocide and all crimes against humanity."
From Etchmiadzin, the delegation travelled to Yerevan where they paid their respects at the Tsitzernakaberd Armenian Genocide Memorial. At the memorial, the delegation gathered in prayer and laid wreaths in honor of the 1.5 million Armenians killed in the 1915 Armenian Genocide.
WCC Delegation Praying at the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial.
"The World Council of Churches continues to be ahead of its time as it has repeatedly called on the international community to recognize the Armenian Genocide since 1983," stated Archbishop Vicken Aykazian, Diocesan Legate of the Armenian Apostolic Church of America (Eastern). "The Armenian people greatly appreciate the work of Rev. Dr Olav Fykse Tveit and the entire WCC executive committee and we thank them for traveling to Armenia and appropriately commemorating the Armenian Genocide on this the centennial year," Aykazian said.