«Վրաստանի Կառավարությունը չի կարող քաղաքացիներին վերադարձնել այն՝ ինչը նրանցից խլել է Սահակաշվիլին».Իրակլի Ղարիբաշվիլի
• 30-06-2015 13:26:44   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
«Ինչի՞ հիման վրա է կանգնած վրացական պետությունը: Մեր կրոնի, որը օգնել է մեզ հասնել մինչ օրս և ընտանիքի կառույցի վրա, որը պետք է օգնի հաստատվելու ժամանակակից վրաց պետությանը: Ընտանիքը երկրորդ տաճարն է: Ես համոզված եմ, որ միայն ընտանիքն է ապագա ողջ բարեկեցության երաշխիքը: Դրանից ելնելով` ես` որպես երկրի վարչապետ և որպես քաղաքացի, կանեմ ամեն ինչ, որպեսզի Վրաստանի Սահմանադրությունում մտցվի հատուկ հատված, որի համաձայն կտրվի ընտանիք հասկացության բնորոշումը: Ամուսնությունը և ընտանիքը տղամարդու և կնոջ միությունն է: Հատկապես նման բնորոշում պետք է հաստատված լինի երկրի Սահմանադրությունում: Աշխարհի երկրները տարբեր կերպ են լուծում այս հարցը: Դա նրանց գործն է, մենք կարծում ենք, որ Վրաստանում այդ հարցը պետք է լուծված լինի Սահմանադրության մակարդակով», -հունիսի 29-ին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
«Վրաստանի երիտասարդ իրավաբանների Ասոցիացիա» կազմակերպության նախագահ Աննա Նացվլիշվիլին կարծում է, որ երկրի վարչապետի հայտարարությունն ըստ իր բովանդակության` հակասահմանադրական է: «Եթե երկու մարդ ցանկանում են լինել միասին և ցանկանում են, որպեսզի իրենց միությունն անվանվի ամուսնություն, պետությունը այդ հարցին խառնվելու որևէ իրավունք չունի: Առանձին անձինք և եկեղեցին, իհարկե, իրավունք ունեն ունենալու իրենց դիրքորոշումը, բայց պետության նպատակը և մենաշնորհն այն է, որպեսզի ապահովի բոլոր քաղաքացիների հավասարությունը: Պետության քաղաքականություն և օրենսդրությունը ոչ ոքի չպետք է հնարավորություն տա, որպեսզի ինչ-որ մեկն իրեն զգա երկրորդ կարգի քաղաքացի: Սահմանադրությունում, որը ճանաչում է  բոլոր քաղաքացիների բացարձակ հավասարությունը, չպետք է լինեն այնպիսի կետեր, որոնք կսահմանափակեն քաղաքացիների իրավունքները և ընտանիք կազմելու ազատությունը», -հայտնել է Աննա Նացվլիշվիլին:
Վրաստանի Արդարադատության նախարարի հայտարարության համաձայն` «վրացական օրենսդրությունն այսպես, թե այնպես, լիովին հստակ որոշակիացնում է, թե ինչը կարող է համարվել ընտանիք: Բայց եթե երկրի վարչապետը պնդում է, որպեսզի նման գրանցում արվի Սահմանադրության տեքստում, ապա ես` որպես Արդարադատության նախարար, այդ առաջարկությանը կողմ եմ»:
«Հունաստանում կառավարության հերթափոխությունից հետո այդ երկիրը փորձում է պայմանավորվել Եվրամիության հետ պարտքերի չեղյալ ճանաչելու մասին: Այսօրվա դրությամբ Հունաստանը գտնվում է սնանկության` դեֆոլտի շեմին: Ինչպես հայտնի է, Հունաստանում ապրում են մեծ քանակությամբ Վրաստանի քաղաքացիներ, որոնք աշխատելով Հունաստանում` օգնում են Վրաստանում մնացած իրենց ընտանիքներին: Բնականաբար, այդ տնտեսական դժվարությունները կարձագանքվեն նաև մեր քաղաքացիների վրա: Հունաստանն այսօր կանգնած է շատ լուրջ մարտահրավերների առջև: Երկիրը կանգնած է լուրջ ընտրության առջև», -հունիսի 29-ին հայտարարել է Վրաստանի ԱԳՆ մամլո-խոսնակը:
Եվրասիական հարցերով ամերիկացի վերլուծաբան Պոլ Գոբլի խոսքերի համաձայն` «նոր մարտահրավերների լույսի ներքո Վրաստանի Կառավարությունը պետք է շատ բան անի, որպեսզի մի կողմից բացահայտի և վնասազերծի Վրաստանի այն քաղաքացիներին որոնք իսլամական ֆանատիզմի կողմնակիցներ են և մյուս կողմից պետք է թույլ չտրվի երկրի մուսուլման բնակչության շրջանում արմատական իսլամիզմի գաղափարախոսության տարածմանը: Վրաստանի Կառավարոթյունը պետք է շատ ուշադիր և հստակ գործի: Անթուլատրելի է, որպեսզի «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների շարքերում գոյություն ունենա այն միտքը, որ ուղղափառ Վրաստանը հետապնդում է իր մուսուլմանական բնակչությանը», -հունիսի 29-ին հայտարարել է ամերիկացի վերլուծաբանը:
Մինչ այդ, հունիսի 29-ին հայտնի է դարձել, որ Վրաստանի ևս մեկ քաղաքացի` Պանկիսիի կիրճի բնակիչ 23-ամյա Տուրփալ Բորճաշվիլին զոհվել է Սիրիայում` կռվելով «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության շարքերում: Զոհված ահաբեկչի հարազատների խոսքերի համաձայն` «ընտանիքը գիտեր, թե Տուրփալը գտնվում է Թուրքիայի տարածքում: Ինչպե՞ս է նա հայտնվել Սիրիայում, և ինչո՞ւ է միացել ահաբեկիչների շարքերին, ոչ ոքի հայտնի չէ»:
«Վրաստանի Կառավարությունն այսօր չի կարող Սահակաշվիլիի իշխանության ժամանակահատվածում քաղաքացիներից խլված ունեցվածքը վերադարձնելու պատասխանատվությունն իր վրա վերցնել: Մենք չենք կարող վերադարձնել այն ձեռնարկությունները և այն բիզնեսը, որը Սահակաշվիլին խլել է քաղաքացիներից: Մենք արդարությունը վերականգնելու ֆինանսական հնարավորություն չունենք: Մեր բյուջեն չի կարող նման բեռ կրել: Եթե մենք սկսենք փոխհատուցումները վճարել, ապա հնարավոր է, որ ապագայում երկիրը կկանգնի շատ լուրջ խնդիրների առջև: Մենք չենք կարող վտանգել մեր երկրի ապագան», -հունիսի 29-ին հայտնել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին:
«Անցյալ տարի մեր երկրի տնտեսությունը հաջողության է հասել, մինչդեռ 2015թ. ծայրահեղ տհաճ սկսվեց: Այդ ամենը տարածաշրջանում կատարվող իրադարձությունների արդյունքն է: Հիշեցնեմ, որ տեղական արտադրությունը Վրաստանում շատ թույլ է զարգացած: Մենք ընդամենը երկու տարի առաջ ենք սկսել աշխատանքը տվյալ ուղղությամբ և դեռևս մեծ հաջողությունների չենք հասել: Դոլարը կայունացել է շատ տարածաշրջանային արժույթների,  այդ թվում նաև լարիի հանդեպ: Այդ ամենը իսկական շոկ էր մեր տնտեսության համար», -հայտնել է Վրաստանի վարչապետը:
Տարածված տեղեկության համաձայն` Վրաստանի վարչապետը սկսել է սովորել աբխազերեն: «Ես սկսել եմ սովորել աբխազերեն: Մեր կառավարության վարչությունում աշխատում է մի աբխազուհի, որն ինձ օգնում է այդ հարցում: Կարծում եմ, որ եթե ես խոսեմ աբխազերեն, ապա դրանով հարգանք կդրսևորեմ մեր աբխազ եղբայրների հանդեպ», -հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը: Միաժամանակ հայտնի չէ, պատրաստվո՞ւմ է արդյոք Վրաստանի վարչապետը սկսել սովորել Վրաստանի տարածքային վերահսկողության տակ գտնվող խոշոր ազգային փոքրամասնությունների լեզուները:
Հունիսի 29-ին հանդիպում է կայացել Վրաստանի վարչապետի և Չինաստանի կազմում գտնվող Սինցզյան-Ույգուրիայի Ինքնավար մարզի Կառավարության փոխնախագահի միջև: «Կողմերը քննարկել են երկու երկրների միջև ռազմավարական համագործակցության հարցեր: Կողմերը նշել են, որ վերջին ժամանակներս երկրների միջև հարաբերությունները նշանակալիորեն բարելավվել են, ամրացել են տնտեսական կապերը, աճել է ապրանքաշրջանառությունը:  Հանդիպման ընթացքում խոսքը վերաբերել է նաև Չինաստանի նախագաի նախաձեռնությանը, որի համաձայն` պետք է վերակագնվի Մետաքսյա Մեծ Ճանապարհը», -ասված է Վրաստանի Կառավարության վարչության տարածած հայտարարությունում: «Հանդիպման ընթացքում մենք քննարկել ենք Սինցզյան-Ույգուրիայի և Վրաստանի միջև առկա տնտեսական համագործակցության հարցեր: Հարկ է նշել, որ Սինցզյան-Ույգուրյան Վրաստանում ամենախոշոր ներդրումներն է իրականացնում», -Իրակլի Ղարիբաշվիիի հետ հանդիպման ավարտին հայտարարել է Սինցզյան-Ույգուրիայի Կառավարության փոխնախագահը: Հիշեցնենք, որ Սինցզյան-Ույգուրian համարվում է Չինաստանի ամենախնդրահարույց շրջաններից մեկը: Տվյալ շրջանի բնակչության մեծամասնությունը կազմում են էթնիկ թյուրքերը` ույգուրները:

События дня. 29 июня, Грузия
«На чем стоит грузинское государство?! На нашей религии, которая помогла нам дойти до сегодняшнего дня и на институте семьи –который должен помочь утвердится современному грузинскому государству! Семья это второй храм! Я уверен, что лишь семья является гарантом всех будущих благ. Исходя из этого я, как премьер министр страны и как гражданин, сделаю все, для того, что бы в Конституцию Грузии был бы внесен специальный параграф, согласно которому будет дано определение понятию семья. Брак и семья это союз мужчины и женщины. Именно такое определение должно быть зафиксировано в Конституции страны. Страны мира решают данный вопрос по разному. Это их дело, мы же считаем, что в Грузии этот вопрос должен быть решен на уровне Конституции», -29 июня заявил премьер министр Грузии.
Председатель организации «Ассоциация молодых юристов Грузии» -Анна Нацвлишвили считает, что заявление премьер министра страны –антиконституционно по своему содержанию. «Если два человека хотят быть вместе и хотят, что бы их союз назывался браком, государство не имеет никакого права вмешиваться в этот вопрос. Частные лица и церковь конечно же имею право иметь свою позицию, но цель и назначение государства заключается в том, что бы обеспечить равенство для всех граждан. Политика государства и законодательство не должно давать никому возможность, что бы кто-то чувствовал бы себя гражданином второго сорта. В Конституции, которая признает полное равенство всех граждан не должно быть таких пунктов, которые бы ограничивали права граждан и свободу на создание семьи», -заявила Анна Нацвлишвили.
Согласно заявлению министра Юстиции Грузии «грузинское законодательство и так вполне четко определяет –что может называться семьей. Но если премьер министр страны настаивает, что бы подобная запись была бы сделана и в тексте Конституции, то я, как министр Юстиции, быду за это предложение».
«После смены руководства в Греции, эта страна пытается договориться с Европейским Союзом о списании долгов. На сегодняшний день Греция находится на грани дефолта –банкротства. Как известно в Греции проживает большое количество граждан Грузии, которые работая в Греции помогают своим семьям, оставшимся в Грузии. Естественно, что экономические трудности затронут и наших граждан. Греция сегодня стоит перед очень серьезными вызовами. Стране предстоит сделать сложный выбор», -29 июня заявил пресс спикер МИД Грузии.
По словам американского аналитика в Евразийских вопросах –Пола Гобла «В свете новых вызовов Правительство Грузии должно сделать очень много для того, что бы с одной стороны выявить и обезвредить граждан Грузии, являющихся сторонниками исламского фанатизма, а с другой стороны, что бы не допустить распространения идей исламизма среди мусульманского населения страны. Правительство Грузии должно действовать очень внимательно и очень конкретно. Недопустимо, что бы в рядах террористов «Исламского государства» существовала бы мысль, что православная Грузия преследует мусульманское население», -29 июня заявил американский аналитик.
Между тем, 29 июня стало известно, что еще один гражданин Грузии -23 летний житель Панкисского ущелья Турпал Борчашвили, погиб в Сирии, сражаясь в рядах террористической организации «Исламское Государство». По словам родственников погибшего террориста «семье было известно, что Турпал находится на территории Турции. Как он попал в Сирию и почему присоединился к рядам террористов никому не известно».
«Правительство Грузии сегодня не может взять на себя ответственность за возвращение имущества отнятого у граждан в период власти Саакашвили. Мы не можем вернуть те предприятия и тот бизнес, который Саакашвили отнял у граждан. У нас нет финансовой возможности восстановить справедливость. Наш бюджет не потянет такой ноши. Если же мы начнем выплачивать компенсации, то возможно в будущем страна встанет перед очень серьезными проблемами. Мы не можем рисковать будущим нашей страны», -29 июня заявил Иракли Гарибашвили.
«В прошлом году экономика нашей страны достигла успеха, однако 2015 год начался крайне неприятно. Все это результат событий происходящих в регионе. Напомню, что местное производство в Грузии развито крайне слабо. Мы всего лишь два года тому назад начали работу по данному направлению и пока что не достигли больших успехов. Доллар укрепился по отношению многих региональных валют, в том числе и по отношению к лари. Все это стало настоящим шоком для нашей экономики», -заявил премьер министр Грузии.
Согласно распространившейся информации премьер министр Грузии начал изучение абхазского языка. «Я начал изучать абхазский язык. У нас в Администрации правительства работает одна абхазская девушка, которая мне помогает в этом вопросе. Думаю, что если я буду говорить на абхазском языке, то тем самым выкажу уважение нашим абхазским братьям», -заявил премьер министр Грузии. Тем временем не известно, собирается ли премьер министр Грузии начать изучение языков крупнейших национальных меньшинств, проживающих на территории подконтрольной Грузии.
29 июня состоялась встреча между премьер министром Грузии и заместителем председателя правительства Синьдзян-Уйгурского Автономного региона, входящего в состав Китая. «Стороны обсудили вопросы стратегического сотрудничества между двумя странами. Стороны отметили, что за последнее время отношения между странами значительно улучшились, окрепли экономические связи, увеличился торговый оборот. В ходе встречи речь так же зашла о инициативе президента Китая, согласно которой должен быть восстановлен Великий Шелковый Путь», -сказано в заявлении распространенном администрацией Правительства Грузии. «В ходе встречи мы обсудили вопросы экономического сотрудничества между Синьдзян-Уйгурским регионом и Грузией. Следует отметить, что Сидзян-Уйгурский регион осуществляет самые крупные инвестиции в Грузии», -по окончанию встречи в Ираклием Гарибашвили заявил заместитель председателя Правительства Синьдзян-Уйгурского региона. Напомни, что Синьдзян-Уйгурский регион, является одним из самых «проблематичных» регионов Китая. Большинство населения данного региона составляют этнические тюрки –уйгуры.