Նախագահ Բակո Սահակյանը այցելել է Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտ եւ հանդես եկել այնտեղ ելույթով
• 08-07-2015 13:21:46   | Մեծ Բրիտանիա  |  Քաղաքական
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հուլիսի 8-ին այցելել է Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտ (Չաթըմ Հաուս) եւ հանդես եկել այնտեղ ելույթով:
Երկրի ղեկավարն անդրադարձել է Արցախի պետականաշինությանը, ներքին եւ արտաքին քաղաքականությանը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը եւ տարածաշրջանային գործընթացներին, պատասխանել բարձրացված հարցերին:
Իր ելույթում Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ Արցախին հոգեհարազատ է Չաթըմ Հաուսի կարգախոսը` <<Օգնել՝ կառուցելու անվտանգ, բարեկեցիկ եւ արդար աշխարհ>>, հավելելով, որ այս գաղափարներն առկա են նաեւ մեր աշխարհընկալման մեջ: Նախագահի խոսքով՝ նման հանդիպումներն օգտակար են թե Արցախի, թե տարբեր պետությունների եւ միջազգային կառույցների համար:

Президент Республики Арцах Бако Саакян посетил Королевский институт международных отношений (Chatham House) и выступил там с речью
• 08-07-2015 13:21:46   |   |  Политика
8 июля Президент Республики Арцах Бако Саакян посетил Королевский институт международных отношений (Chatham House) и выступил там с речью.
Глава государства коснулся государственного строительства, внешней и внутренней политики Арцаха, урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и региональных процессов, ответил на вопросы присутствующих.
В своем выступлении Президент Саакян отметил, что Арцаху близок девиз Chatham House: «Содействовать построению безопасного, благополучного и справедливого мира», добавив, что эти идеи присутствуют также в мировосприятии арцахцев. По словам Президента, такие встречи полезны как для Арцаха, так и различных государств и международных структур.