Հայ-վրացական սահմանի անօրինական տեղաշարժ չի եղել. Վրաստանի ԱԳՆ
Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարի մամլո-քարտուղարը հուլիսի 20-ին մեկնաբանել է վրացական մամուլի կողմից տարածված տեղեկությունն այն մասին, իբր թե հայ սահմանապահները հուլիսի 18-ին հայ-վրացական սահմանը տեղափոխել են մի քանի տասնյակ մետրով դեպի վրացական տարածքի խորքը և դրանով իսկ զավթել վրացական 10 հա հողատարածք: «Բոլորին հայտնի է, որ գոյություն ունի հայ-վրացական սահմանազատման միջպետական հանձնաժողով: Այդ հանձնաժողովն ակտիվորեն աշխատում է, այդ թվում նաև սահմանի այն հատվածի շուրջ, որի մասին խոսվում է ԶԼՄ-ներում: Խորհրդային միության ժամանակաշրջանում այստեղ եղել է ընդամենը վարչական սահման, և բնակչությունը կարող էր ազատ անցնել այդ սահմանով: Այսօր մենք ավարտեցինք աշխատանքը սահմանի տվյալ հատվածի շուրջ և, բնականաբար, բնակչությունն արդեն չի կարող անարգել հատել այդ ճանապարհահատվածը: Հայ սահմանապահները զբաղեցրել են իրենց դիրքերը: Նրանք կատարում են իրենց պարտականությունները: Բնակչության մեջ պատրանք է ստեղծվել, թե մենք տարածք ենք կորցրել: Իրականում մենք ոչինչ չենք կորցրել, դա պատրանք է: Սահմանի անօրինական տեղաշարժ չի եղել: Այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում, տեղի է ունենում սահմանազատման միջպետական հանձնաժողովի պայմանավորվածության շրջանակներում», -ասված է Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարության պաշտոնական հայտարարությունում: Հիշեցնենք, որ հուլիսի 18-ին վրացական մի շարք ԶԼՄ-ներ տարածել են ապատեղեկատվություն այն մասին, իբր թե հայ սահմանապահները անօրինականորեն տեղաշարժել են հայ-վրացական սահմանը դեպի վրացական տարածքի խորքը Թազակենք գյուղի մոտակայքում (Քվեմո-Քարթլիի շրջան): Մինչդեռ, քիչ անց` հուլիսի 19-ին տվյալ տեղեկությունը հերքել է նախ Վրաստանի Սահմանակից Ոստիկանությունը, այնուհետև երկրի ԱԳՆ-ն:
Հուլիսի 20-ին Վրաստանի վարչապետն անվանել է Պետական Անվտանգության Ծառայության ղեկավարի պաշտոնի թեկնածուի անունը: Վրաստանի Կառավարության ղեկավարն առաջարկում է այդ պաշտոնին նշանակել ներկայիս Ներքին Գործերի նախարար Վախթանգ Գոմելաուրիին: «Մենք սկսել ենք բարեփոխում անցկացնել Ներքին Գործերի նախարարությունում, մենք դարձրինք այդ նախարարությունը լիարժեքորեն ապաքաղաքականացված, իսկ այսօր անցկացնում ենք նրա ստորաբաժանումը: Դրանով իսկ իշխող կոալիցիան ապացուցում է, որ մենք հավատարիմ ենք մեր տված խոստումներին: Կառավարությունը երաշխավորում է Խորհրդարանին Վախթանգ Գոմելաուրիին հաստատել նորաստեղծ Պետական Անվտանգության Ծառայության ղեկավարի պաշտոնին: Վախթանգը անասելի ազնիվ, օրիանկելի և բանիմաց մարդ է», -հուլիսի 20-ին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը: Ինչ վեաբերում է Ներքին Գործերի նոր նախարարին, Կառավարության ղեկավարը խոստացել է անվանել նրա թեկնածությունը մի քանի օրվա ընթացքում: Հիշեցնենք, որ Կառավարության և Խորհրդարանի որոշման համաձայն` ՆԳՆ-ն բաժանված է երկու մասի: Միմյանցից առանձնացված են ոստիկանության և պետական անվտանգության գործառույթները: Օգոստոսի 1-ից կստեղծվի Պետական Անվտանգության Ծառայություն, որը կլինի անմիջականորեն Կառավարության ենթակայության ներքո: Պետական Անվտանգության Ծառայությունը կունենա երկու հիմնական գործառույթ` հանցագործությունների բացահայտում թվարկում և հետաքննում, ինչպես նաև պետական անվտանգությանը սպասվելիք սպառնալիքների, ռիսկերի և մարտահրավերների վերլուծություն: ՊԱԾ-ի աշխատանքի հիմնական ուղղությունները կլինեն` պետանվտանգության, սահմանդրական կարգի, ինքնիշխանության պաշտպանությունը, տարածքային ամբողջականության, Վրաստանի պոնտենցյալի գիտատեխնիկական և ռազմական պաշտպանությունը արտասահամանյան պետությունների և առանձին անձանց հակաիրավական գործողություններից, ինչպես նաև երկրի տնտեսական անվտանգության ապահովումը, պայքարը ահաբեկչության, անդրազգայնորեն կազմակերպված և այլ միջազգային հանցագործությունների դեմ, կոռուպցիայի կանխմանը, թվարկմանը և բացահայտմանն ուղղված միջոցառումների իրականացումը:
«Վրաստանը Արևելյան համագործակցության իրական առաջնորդ է: Հավատացե´ք, դա հաճոյախոսություն չէ: Ասոցացման մասին համաձայնագիրը մեր հարաբերությունների խորացման մեջ որոշիչ դեր կխաղա: Մենք լավատեսորեն ենք տրամադրված, քանի որ մենք համոզված ենք, որ տեղի են ունենալու դրական փոփոխություններ: Վիզային ազատականացման մասի հարցով արդեն առաջընթաց է նկատվում: Անձամբ ես մեծ ցանկություն ունեմ, բայց իմ ցանկությունը երաշխիք չէ, և հավատացնում եմ ձեզ ես առավելագույնս ձեզ կաջակցեմ, երբ առաջ կգա վիզայի ազատականացման հարցը: Վրաստանը շատ լավ դիրքորոշում ունի, երբ խոսքը վերաբերում է ազատ առաջխաղացմանը:  Վրաստանը հիմա վիզային ազատականցման համար անհրաժեշտ բարեփոխումներ է անցկացնում, բայց ազատ վիզային ռեժիմի համար լրացուցիչ բարեփոխումներ են անհրաժեշտ: Վրաստանը պետք է շարունակի աշխատանքը: Դա իմ պաշտոնական դիրքորոշումն է», -Վրաստան կատարած պաշտոնական այցելության ընթացքում հայտարարել է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը:
«Սեպտեմբերից, հավանաբար, ավելի քան 200 տեսակի դեղորայքի գները կէժանանան կրկնակի», -հուլիսի 20-ին հայատարարել է Վրաստանի Առողջապահության նախարարը: «Ի՞նչ է պետք նրա համար, որպեսզի մենք կարողանանք իջեցնել դեղորայքի գները: Առաջին հերթին անհրաժեշտ է խուսափել նրանից, որ բժիշկները հիվանդներին նշանակեն ոչ պետքական դեղեր, իսկ երկրորդ հերթին անհրաժեշտ է առողջ մրցակցություն ապահովել դեղորայքի շուկայում: Անհրաժեշտ է շուկա ներմուծել նոր խաղացողների: Միակ բանը, որն այսօր մեզ ետ է պահում, դա այն է, որ երկրում դեռևս գոյություն չունի դեղերի որակը վերահսկող ուղղիչ համակարգ: Կարծում եմ, որ սեպտեմբերին մենք կկարողանանք լուծել այդ խնդիրը», -հայտարարել է Վրաստանի Առողջապահության նախարարը:
«Ինչպես հայտնում են աղբյուրները, Ադրբեջանը նախազգուշացրել է Վրաստանի Էներգետիկայի նախարարությանն այն մասին, որ ադրբեջանական նավթային ընեկության վրա դրված խոշոր տուգանքի կապակցությամբ ընթացիկ տարվա աշնանը, հնարավոր է, Վրաստանը Ադրբեջանից մատակարարվող գազի հետ կապված խնդիրներ ունենա: Վրաստան մտնող գազի 80%-ը մատակարարում է Ադրբեջանը: Երկրների միջև ստորագրված պայմանագրի համաձայն` Վրաստանը գնում է ադրբեջանական գազը 160 դոլարով (1 կուբամետրը)», -գրում է «Թաբուլա» վրացական տեղեկատվական կենտրոնը:
Նույն օրը ևեթ Վրաստանի Էներգետիկայի նախարարը հանդես է եկել վրացական մամուլում տարածված տեղեկությունը հերքող հայտարարությամբ: «Մենք կտրականապես հայտարարաում ենք, որ Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև գոյութուն ունի բազմամյա ռազմավարական համագործակցություն էներգետիկայի բնագավառում: Այդ համագործակցությանը ոչինչ չի սպառնում: Մեր միջև ստորագրված են բազմամյա պայմանագրեր Վրաստանին գազ մատակարարելու վերաբերյալ: Ավելին, մենք պարբերաբար հանդիպում ենք, որպեսզի քննարկենք ինչպես մեր շուկայի կայունությունը, այնպես էլ տարածաշրջանային և միջազգային էներգետիկ նախագծերում մեր համագործակցության հետ կապված հարցեր», -ասված է Վրաստանի Էներգետիկայի նախարարության հայտարարությունում:

События дня. 20 июля, Грузия
Пресс секретарь министерства Иностранных Дел Грузии 20 июля прокомментировал распространенную грузинской прессой информацию о том, что якобы армянские пограничники 18 июля переместили армяно-грузинскую границу на несколько десятков метров вглубь грузинской территории и тем самым захватили 10 гектаров грузинской земли. «Всем известно, что существует межгосударственная комиссия по демаркации армяно-грузинской границы. Эта комиссия активно работает, в том числе и над вопросом того отрезка границы, о котором сообщают в СМИ. Во времена советского союза здесь была всего лишь административная граница и население могло свободно переходить эту границу. Сегодня мы окончили работу над данным отрезком границы, и естественно, население уже не может беспрепятственно пересекать этот отрезок. Армянские пограничники заняли свои позиции. Они выполняют свои обязанности. У населения создалась иллюзия, якобы мы потеряли территории. Но на самом деле мы ничего не теряли. Незаконного передвижения границы не имело места. Все, что происходит, происходит в рамках договоренности межгосударственной комиссии по демаркации границы», -сказано в официальном заявлении МИД Грузии. Напомним, что 18 июля ряд грузинских СМИ распространили дезинформацию о том, что якобы армянские пограничники незаконно передвинули армяно-грузинскую границу вглубь грузинской территории, около села Тазакенд (регион Квемо Картли). Однако, чуть позже -19 июля данную информацию опровергли сначала в Приграничной Полиции Грузии, а позже в МИД страны.
20 июля премьер министр Грузии назвал имя кандидата на пост руководителя Службы Государственной Безопасности. Глава правительства Грузии предлагает назначить на этот пост нынешнего министра Внутренних Дел -Вахтанга Гомелаури. «Мы начали проводить реформу министерства Внутренних Дел, мы сделали это министерство полностью деполитизированным, а сегодня проводим его разделение. Тем самым правящая коалиция доказывает, что мы верны данным нами обещаниям. Правительство рекомендует парламенту утвердить Вахтанга Гомелаури на посту руководителя ново-созданного Службы Государственной Безопасности. Вахтанг –необыкновенно честный, порядочный и профессиональный человек», -20 июля заявил премьер министр Грузии. Что же касается нового министра Внутренних Дел, глава Правительства пообещал назвать его кандидатуру в течении 2-3 дней. Напомним, что согласно решению Правительства и Парламента, МВД разделено на две части. Друг от друга отделены функции полиции и государственной безопасности. С 1 августа создается Служба Государственной Безопасности, которая будет в непосредственном подчинении Правительства. У СГБ будут две основные функции -выявление, пресечение и расследование преступлений, а также анализ ожидаемых угроз, рисков и вызовов государственной безопасности. Основными направлениями работы СГБ будут: защита госбезопасности, защита конституционного строя, суверенитета, территориальной целостности, научно-экономического и военного потенциала Грузии от противоправных действий спецслужб иностранных государств и отдельных лиц, а также обеспечение экономической безопасности страны, борьба с терроризмом, транснациональной организованной и другой международной преступностью, осуществление мероприятий по предотвращению, выявлению, пресечению коррупции.
«Грузия является реальным лидером в Восточном партнерстве. Поверьте, это не комплимент! Соглашение об ассоциации сыграет решающую роль в углублении наших отношений. Мы оптимистично настроены, так как уверены, что произойдут позитивные изменения. Прогресс по части визовой либерализации уже чувствуется. Лично у меня есть огромное желание, но мое желание не является гарантией, и уверяю вас, я максимально вас поддержку, когда встанет вопрос о либерализации виз. Грузия стоит на очень хорошей позиции, когда речь идет о свободном передвижении. Грузия сейчас проводит реформы, необходимые для визовой либерализации, но для свободного визового режима необходимы дополнительные реформы. Грузия должна продолжать работу. Это моя официальная позиция», -в ходе официального визита в Грузию заявил председатель Европейского Совета Дональд Туск.
«С сентября, скорее всего, цены на более чем 200 видов лекарственных препаратов будут снижены вдвое», -20 июля заявил министр Здравоохранения Грузии. «Что нужно для того, что бы мы смогли понизить цены на лекарства? В первую очередь необходимо избежать того, что бы врачи назначали пациентам ненужные лекарства, а во вторых. Необходимо обеспечить здоровую конкуренцию на ранке лекарств. Необходимо ввести на рынок новых игроков. Единственное, что нас сегодня сдерживает, это то, что в стране пока что не существует исправной системы по контролю за качеством лекарств. Думаю, что к сентябрю мы сможем решить эту проблему», -заявил министр Здравоохранения Грузии.
«Как сообщают источники, Азербайджан предупредил министерство Энергетики Грузии о том, что в связи с наложением крупного штрафа на азербайджанскую нефтяную компанию, осенью текущего года у Грузии возможно возникнут проблемы с поставками газа из Азербайджана. 80% газа, поступающего в Грузии поставляет Азербайджан. Согласно договору между странами Грузия покупает азербайджанские газ за 160 долларов (1 кубический метр)», -пишет грузинский информационный центр «Табула».
В тот же день министерство Энергетики Грузии выступило с заявлением опровергающим распространенную в грузинской прессе информацию. «Мы категорически заявляем, что между Азербайджаном и Грузией существует многолетнее стратегическое сотрудничество в энергетической сфере. Этому сотрудничеству ничего не угрожает. Между нами подписаны многолетние контракты о поставках газа в Грузию. Более того. Мы периодически встречаемся, что бы обсуждать как стабильность нашего рынка, так и вопросы связанные с нашим сотрудничеством в региональных и международных энергетических проектах», -сказано в заявлении министерства Энергетики Грузии.