Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհրդի նախագահ Արմենակ Աբրահամյանի ելույթը ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների բնիկ ժողուրդների վերաբերյալ փորձագիտական մեխանիզմի նստաշրջանին
• 01-08-2015 08:16:12   | Շվեյցարիա  |  Քաղաքական
Ժնեւ, 20-ը հուլիսի 2015 թ.
Ութերորդ նստաշրջան
Հարգելի նախագահ, ութերորդ նստաշրջանի ընթացքում ես առաջին անգամ եմ խոսքով հանդես գալիս, ուստի թույլ տվեք շնորհավորել Ձեզ ընտրվելու կապակցությամբ:
Մենք պնդում ենք, որ բնիկ ժողովուրդների մշակութային ժառանգությունը իր մեջ ներառում է ավանդական կենսակերպի ինչպես նյութական, այնպես էլ ոչ նյութական աշխարհընկալումը, ինքնադրսեւորումը եւ ստեղծագործական ներուժը եւ, այդ իսկ պատճառով, այն պետք է արժեւորվի եւ որպես նրանց ինքնորոշման արտահայտություն, եւ որպես արտահայտություն նրանց հոգեւոր եւ ֆիզիկական կապի մասին իրենց երկրի, տարածքի եւ բնության հետ:
Այնուհանդերձ, բնիկ ժողովուրդները ներկայիս բախվում են երկու խնդիրների: Առաջինը, դա նրանց նյութական մշակութային ժառանգության արագընթաց ոչնչացումն է, ըստ էության՝ սրբազան վայրերի, գերեզմանոցների (օրինակ Ջուղայի գերեզմանոցի), եկեղեցիների եւ վանքերի ոչնչացումը: Մեր արխիվները հաշվառում են 2538 եկեղեցիներ, 451 վանքեր եւ 1996 դպրոցներ Արեւմտյան Հայստանում:
Երկրորդը, դա նրանց նյութական մշակութային ճառանգության արագընթաց ու ապօրինի յուրացումն է եւ նույնիսկ դրանք պատմական մշակութային ժառանգություն հայտարարելը, առանց ունենալու բնիկ ժողովրդի ազատ, նախնական եւ գիտակցված համաձայնությունը, ինչպես օրինակ այն դեպքերում, երբ համաշխարհային մշակութային ճառանգություն հայտարարվեց լավաշի պատրաստումը եւ կամ Նեմրութ լեռը, կամ Դիարբեքիրի ամրոցը: Այդ գործունեությունը եւ այդ վայրերը հայ ժողովրդի մշակութային ճառանգությունն էին հանդիսանում թուրքական գաղութացումից դեռ շատ առաջ:
Մենք կոչ ենք անում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին չմոռանալ այնպիսի պայմանագրերի մասին, ինչպես Սեւրի խաղաղության պայմանագիրը, ինչպես նաեւ 1920 թվականին նախագահ Վուդրո Վիլսոնի կայացրած Իրավարար վճիռը, առ այն, որ Թուրքիայի Հանրապետության անունից չի կարելի համաշխարհային ունեցվածք համարել այն ամենը, որ նախօրոք արդեն պատկանում է Արեւմտյան Հայաստանին:
Այնուհանդերձ, Բնիկ ժողովուրդների իրավունքների մասին հռչակագրի 8.1 հոդվածում հիշեցվում է այն մասին, որ բնիկ ժողովուրդները եւ նրանց առանձին ներկայացուցիչները իրավունք ունեն չենթարկվելու բռնի ուծացման կամ իրենց մշակույթի ոչնչացման: Այդ թվում՝ 10, 11, 12 եւ 13 հոդվածներում պարունակվում են ճշգրտումներ, որոնք
ուժեղացնում են բնիկ ժողովուրդների նյութական եւ ոչ նյութական արժեքների պաշտպանությունը:
Ահա թե ինչու, Ջուղայի գերեզմանոցի ոչնչացումը 2005 թ. հանդիսանում է օրինազանցություն, նկարահանված եւ դատապարտված եվրոպական շրջանակների կողմից: Այդ հիմքերով մեր Ասամբլեան դատական հայց ներկայացրեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, որը մեզ պատասխանեց մերժումով՝ նշելով, որ մենք վերոնշյալ հանցագործության անմիջական տուժածներ չենք հանդիսանում:
Մեր Ասամբլեան ահա արդեն տասը տարի է մասնակցում է բնիկ ժողովուրդների իրավունքների ճանաչման եւ պաշտպանության պայքարին եւ ներկայացնում է ցեղասպանություն ապրած բնիկ ժողովրդի շահերը:
Մենք հայտարարում ենք, որ անմիջական տուժածներ ենք, ինչպես նաեւ խնդրում ենք վերջ տալ այն նվաստացուցիչ գործողություններին, որոնք հարկադրում են մեզ հավատալ, թե մենք գոյություն չունենք որպես ժողովուրդ՝ ցեղասպանության պատճառով, ինչը վերապրեցին մեր ծնողները:
Այսքան տարիների աշխատանքներից հետո առաջին հիմնարար մոտեցումներից պետք է լինի ՄԱԿ-ի կողմից ժողովուրդների, այդ թվում՝ մեր Ասամբլեայի, ճանաչումը որպես բնիկներ, օբյեկտիվ սկզբունքների ու փաստերի համաձայն:
Մենք ցանկանում ենք նաեւ պատասխանել, որ Հատուկ զեկուցողին փոխանցեցինք հայտարարություն՝ փոխհատուցման, վերականգման, հայրենադարձության եւ վնասների հատուցման վերաբերյալ, կապված Հայերի ցեղասպանության հետ 1894-1923 թթ. Արեւմտյան Հայաստանում եւ առնչված դրա հետեւանքներին:

Выступление председателя Национального совета Западной Армении Арменака Абрамянана Восьмой сессии Экспертного механизма по правам коренных народов (ЭМПКН) Совета по правам человека ООН Ассамблея армян Западной Армении
• 01-08-2015 08:16:12   |   |  Политика
Женева, 20 июля 2015 года
Восьмая сессия ЭМПКН
Господин Председатель, в рамках этой восьмой сессии ЭМПКН я беру слово впервые, поэтому хотел бы поздравить Вас с избранием.
Мы настаиваем на том, что культурное наследие коренных народов включает в себя как материальные, так и нематериальные проявления традиционного образа жизни, мировоззрение, самореализацию и творческий потенциал, и поэтому должно расцениваться как выражение их самоопределения и как проявление их духовной и физической связи с их землей, территорией и природой.
Тем не менее в настоящее время коренные народы сталкиваются с двумя проблемами. Первая – это ускоренное разрушение их материального культурного наследия, а именно разрушение священных мест, кладбищ (например кладбища в Джуге), церквей и монастырей. Наши архивы насчитывают 2538 церквей, 451 монастырь и 1996 школ в Западной Армении.
Вторая – это ускорение противозаконного присвоения их нематериального культурного наследия и даже его признание как памятника культурного наследия без свободного, предварительного и осознанного согласия коренного народа, как, например, в случае с признанием всемирным культурным наследием такой деятельности, как изготовление лаваша, или же таких мест, как гора Немрут-Даг или крепость Диярбакыр. Эти места и деятельность являлись культурным наследием армянского народа Западной Армении задолго до турецкой колонизации.
Мы призываем ЮНЕСКО не забывать о таких договорах, как Севрский мирный договор, а также об арбитражном решении президента Вудро Вильсона 1920 года о том, что не следует признавать всемирным достоянием от имени Турции территории, ранее принадлежавшие Западной Армении.
Тем не менее в статье 8.1 Декларации о правах коренных народов напоминается о том, что коренные народы и отдельные представители коренных народов имеют права не подвергаться насильственной ассимиляции или разрушению своей культуры. Также в статьях 10, 11, 12 и 13 содержатся уточнения, усиливающие защиту материальных и нематериальных благ коренных народов.
Поэтому разрушение кладбища в Джуге в 2005 году является правонарушением, заснятым и осужденным европейскими инстанциями. На основе этого наша Ассамблея подала жалобу в Европейский суд по правам человека, который ответил нам отказом, указав, что мы не являлись непосредственными пострадавшими вышеуказанных преступных действий.
Наша Ассамблея участвует в борьбе за признание и соблюдение прав коренных народов уже более десяти лет и представляет интересы коренного народа, пережившего геноцид.
Мы заявляем, что мы являемся непосредственными пострадавшими, а также просим положить конец этим унизительным действиям, заставляющим нас поверить, что мы не существуем как народ из-за геноцида, который пережили наши родители.
После стольких лет труда одним из основных подходов должно стать признание ООН народов, в том числе и нашей Ассамблеи, как коренных на основе объективных критериев и фактов.
Мы также хотим отметить, что мы передали Специальному докладчику сообщение, касающееся компенсации, реституции, репатриации и возмещения убытков в связи с геноцидом армян 1894-1923 годов в Западной Армении и его последствиями.