Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհրդի նախագահ Արմենակ Աբրահամյանի ելույթը ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների բնիկ ժողուրդների վերաբերյալ փորձագիտական մեխանիզմի նստաշրջանին
• 01-08-2015 08:16:12   | Շվեյցարիա  |  Քաղաքական
Ժնեւ, 20-ը հուլիսի 2015 թ.
Ութերորդ նստաշրջան
Հարգելի նախագահ, ութերորդ նստաշրջանի ընթացքում ես առաջին անգամ եմ խոսքով հանդես գալիս, ուստի թույլ տվեք շնորհավորել Ձեզ ընտրվելու կապակցությամբ:
Մենք պնդում ենք, որ բնիկ ժողովուրդների մշակութային ժառանգությունը իր մեջ ներառում է ավանդական կենսակերպի ինչպես նյութական, այնպես էլ ոչ նյութական աշխարհընկալումը, ինքնադրսեւորումը եւ ստեղծագործական ներուժը եւ, այդ իսկ պատճառով, այն պետք է արժեւորվի եւ որպես նրանց ինքնորոշման արտահայտություն, եւ որպես արտահայտություն նրանց հոգեւոր եւ ֆիզիկական կապի մասին իրենց երկրի, տարածքի եւ բնության հետ:
Այնուհանդերձ, բնիկ ժողովուրդները ներկայիս բախվում են երկու խնդիրների: Առաջինը, դա նրանց նյութական մշակութային ժառանգության արագընթաց ոչնչացումն է, ըստ էության՝ սրբազան վայրերի, գերեզմանոցների (օրինակ Ջուղայի գերեզմանոցի), եկեղեցիների եւ վանքերի ոչնչացումը: Մեր արխիվները հաշվառում են 2538 եկեղեցիներ, 451 վանքեր եւ 1996 դպրոցներ Արեւմտյան Հայստանում:
Երկրորդը, դա նրանց նյութական մշակութային ճառանգության արագընթաց ու ապօրինի յուրացումն է եւ նույնիսկ դրանք պատմական մշակութային ժառանգություն հայտարարելը, առանց ունենալու բնիկ ժողովրդի ազատ, նախնական եւ գիտակցված համաձայնությունը, ինչպես օրինակ այն դեպքերում, երբ համաշխարհային մշակութային ճառանգություն հայտարարվեց լավաշի պատրաստումը եւ կամ Նեմրութ լեռը, կամ Դիարբեքիրի ամրոցը: Այդ գործունեությունը եւ այդ վայրերը հայ ժողովրդի մշակութային ճառանգությունն էին հանդիսանում թուրքական գաղութացումից դեռ շատ առաջ:
Մենք կոչ ենք անում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին չմոռանալ այնպիսի պայմանագրերի մասին, ինչպես Սեւրի խաղաղության պայմանագիրը, ինչպես նաեւ 1920 թվականին նախագահ Վուդրո Վիլսոնի կայացրած Իրավարար վճիռը, առ այն, որ Թուրքիայի Հանրապետության անունից չի կարելի համաշխարհային ունեցվածք համարել այն ամենը, որ նախօրոք արդեն պատկանում է Արեւմտյան Հայաստանին:
Այնուհանդերձ, Բնիկ ժողովուրդների իրավունքների մասին հռչակագրի 8.1 հոդվածում հիշեցվում է այն մասին, որ բնիկ ժողովուրդները եւ նրանց առանձին ներկայացուցիչները իրավունք ունեն չենթարկվելու բռնի ուծացման կամ իրենց մշակույթի ոչնչացման: Այդ թվում՝ 10, 11, 12 եւ 13 հոդվածներում պարունակվում են ճշգրտումներ, որոնք
ուժեղացնում են բնիկ ժողովուրդների նյութական եւ ոչ նյութական արժեքների պաշտպանությունը:
Ահա թե ինչու, Ջուղայի գերեզմանոցի ոչնչացումը 2005 թ. հանդիսանում է օրինազանցություն, նկարահանված եւ դատապարտված եվրոպական շրջանակների կողմից: Այդ հիմքերով մեր Ասամբլեան դատական հայց ներկայացրեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, որը մեզ պատասխանեց մերժումով՝ նշելով, որ մենք վերոնշյալ հանցագործության անմիջական տուժածներ չենք հանդիսանում:
Մեր Ասամբլեան ահա արդեն տասը տարի է մասնակցում է բնիկ ժողովուրդների իրավունքների ճանաչման եւ պաշտպանության պայքարին եւ ներկայացնում է ցեղասպանություն ապրած բնիկ ժողովրդի շահերը:
Մենք հայտարարում ենք, որ անմիջական տուժածներ ենք, ինչպես նաեւ խնդրում ենք վերջ տալ այն նվաստացուցիչ գործողություններին, որոնք հարկադրում են մեզ հավատալ, թե մենք գոյություն չունենք որպես ժողովուրդ՝ ցեղասպանության պատճառով, ինչը վերապրեցին մեր ծնողները:
Այսքան տարիների աշխատանքներից հետո առաջին հիմնարար մոտեցումներից պետք է լինի ՄԱԿ-ի կողմից ժողովուրդների, այդ թվում՝ մեր Ասամբլեայի, ճանաչումը որպես բնիկներ, օբյեկտիվ սկզբունքների ու փաստերի համաձայն:
Մենք ցանկանում ենք նաեւ պատասխանել, որ Հատուկ զեկուցողին փոխանցեցինք հայտարարություն՝ փոխհատուցման, վերականգման, հայրենադարձության եւ վնասների հատուցման վերաբերյալ, կապված Հայերի ցեղասպանության հետ 1894-1923 թթ. Արեւմտյան Հայաստանում եւ առնչված դրա հետեւանքներին:

Human Rights Council Expert Mechanism on the Rights of Indigenous Peoples (EMRIP) National Council of Western Armenia Assembly of Armenians from Western Armenia
• 01-08-2015 08:16:12   |   |  Politics
Geneva, 20 July 2015 Eighth Session
Mr. Chairman, since this is my first time speaking in this chamber during the Eighth Session of EMRIP, allow me to congratulate you on your election!
We support the fact that the cultural heritage of Indigenous Peoples includes the tangible and intangible manifestations of their way of life, their worldview, their achievement and their creativity, and that it should be considered as an expression of their right to self-determination and their spiritual and physical connections with their land, their territory and their resources.
However, Indigenous Peoples today are faced with two phenomena, the first being the acceleration of the destruction of their tangible cultural heritage:
* For example, the destruction of sacred sites, cemeteries such as the Jugha Cemetery, churches, and monasteries. Our archives make reference to 2,538 churches, 451 monasteries and 1,996 schools in Western Armenia.
The second is the acceleration of the illicit appropriation of their intangible cultural heritage, or their inclusion in the World Heritage Site list without the free, prior and informed consent of the indigenous people concerned:
* For example, the listing within UNESCO of the making of lavash bread or the inclusion of the sacred site of Nemrut or the fortress of Diyarbakir as World Heritage Sites. All of these examples linked to the cultural heritage of the Armenian People existed in Western Armenia long before Turkish colonization.
We nevertheless invite UNESCO not to forget treaties such as the Treaty of Sèvres and President W. Wilson’s 1920 Arbitral Award for not listing as part of Turkey sites that would be found within the borders of Western Armenia.
However, Article 8.1 of the Declaration states that Indigenous Peoples and individuals have the right not to be subjected to forced assimilation or destruction of their culture. Furthermore, as you know, Articles 10, 11, 12 and 13 reinforce in their details the protection of tangible and intangible property of indigenous nations and peoples.
Therefore, when the destruction of the Jugha cemetery in 2005 was caught on camera and denounced by European institutions, our Assembly initiated a legal procedure at the level of the European Court of Human Rights, which dismissed us, suggesting that we were not direct victims of these criminal acts.
Our Assembly has participated in the struggle for recognition and implementation of the rights of Indigenous Peoples for over 10 years, and it represents an indigenous nation that has suffered genocide.
Not only do we declare ourselves direct victims, but we also demand an end to this humiliation, which serves to make us believe that we no longer exist as ourselves following the genocide suffered by our parents.
After all these years of hard work, one of the key steps, in order to be able to protect themselves legally, would be for Indigenous Peoples, including our Assembly, to be recognized as such by the United Nations in accordance with objective and factual criteria.
On this point we have the honor to let you know that we have forwarded to the Special Rapporteur a communication relating to compensations, restitutions, repatriation and reparations with respect to the genocide of the Armenians of Western Armenia from 1894 to 1923, as well as the consequences thereof.