ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի` Կոտայքի մարզում գտնվող բաժանորդներն այժմ 911 և 112 հեռախոսահամարներին զանգահարելիս կմիանան ճգնաժամային կառավարման մարզային կենտրոններին
• 10-08-2015 13:41:34   | Կոտայքի մարզ  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի` Կոտայքի մարզում գտնվող բաժանորդները 911 և 112 հեռախոսահամարներին զանգահարելիս այժմ կմիանան ՀՀ ՏԿԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման մարզային կենտրոններին:
Նոր համակարգը գործարկվել է` վերոնշյալ մարզում հաջողությամբ փորձարկվելուց հետո: Նախկինում, 911 հեռախոսահամարով մարզերի բնակիչները միանում էին ՀՀ ՏԿԱԻՆ՝ Երևանում գործող Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնին, որտեղից արտակարգ իրավիճակի կամ պատահարի մասին տեղեկությունն փոխանցվում էր համապատասխան մարզային կենտրոն:
Ավելի վաղ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ՀՀ ՏԿԱԻՆ-ի ճգնաժամային կառավարման մարզային կենտրոններին ուղիղ միանալու հնարավորություն էր ընձեռել Վայոց Ձորի, Արագածոտնի, Լոռու, Արարատի, Շիրակի, Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Տավուշի և Արմավիրի մարզերում գտնվող իր բաժանորդներին:
Կոտայքի մարզով ավարտին հասցվեց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և ՀՀ ՏԿԱԻՆ կողմից իրականացվող համատեղ ծրագիրը: Կատարված աշխատանքների արդյունքում այժմ բոլոր մարզերում բջջային սարքերից 911 և 112 անվճար հեռախոսահամարներին ստացվող զանգերը վերահասցեավորվում են դեպի համապատասխան մարզի՝ արտակարգ իրավիճակների ճգնաժամային կառավարման կենտրոն, ինչի շնորհիվ մարզերում էականորեն կկրճատվի գրանցված արտակարգ իրավիճակներին արձագանքելու ժամանակը:

Now, VivaCell-MTS subscribers in Kotayk region also can reach the Emergency Situations Service local offices dialing 911/112
10-08-2015 13:41:34 | | Science and Technology
Now, VivaCell-MTS subscribers in Kotayk region also can reach the Emergency Situations Service local offices dialing 911/112. The new system was implemented after passing successful testing in the region. In the past, when contacting the 911, the residents would reach the Call Center of the Crisis Management Center of the Ministry of Emergency and Territorial Administration in Yerevan, which handled the call by instructing the local office to take appropriate action.
Not long ago VivaCell-MTS had made this service available for its subscribers living in Arargatsotn, Vayots Dzor, Lori, Ararat, Shirak, Gegharquninq, Syuniq, Tavush and Armavir regions.
The joint project implemented by VivaCell-MTS and the Ministry of Emergency and Territorial Administration is accomplished with Kotayk region. Due to the realized works now in all regions all calls received from mobile devices will be redirected to the local office of the Emergency Situations Service. The innovation is aimed at shortening the response time of the rescue service in emergency situations.