Գազի էժանացում չկա, իսկ «Գազպրոմ Արմենիային» նոր մենաշնորհներ են տրվում
Երեկ ՀՀ Կառավարության նիստում դրական եզրակացություն ստացավ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին ստորագրված «ՀայՌուսԳազարդի» վաճառքի պայմանագիրը և բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձևավորման կարգի վերաբերյալ համաձայնագիրը մեկական արձանագրությամբ համալրելու նախագիծը:
Առաջինով «Գազպրոմ Արմենիային» տրվեցին նոր արտոնութույններ, իսկ 2-րդով սահմանվեց սահմանին գազի նոր սակագինը:
Նոր մենաշնորհներ
Պայմանագրով նորանոր մենաշնորհներ է հատկացվում «Գազպրոմ Արմենիային»: Այսպես, համաձայնագրի 1-ին հոդվածով ամրագրվում է, որ «Գազպրոմ Արմենիան» նախապատվություն է ունենալու դեռևս կառուցվող Իրան-Հայաստան և Վրաստան-Հայաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծերով դեպի Իրան ու Վրաստան էլեկտրաէներգիա արտահանելու համար:
Այլ կերպ ասած, «Գազպրոմ Արմենիային» համաձայնագրով տրվում է Հայաստանից դեպի Իրան և Վրաստան 400կՎ լարմամբ էլեկտրաէներգիայի արտահանման մենաշնորհ և այդ լարերով արտահանվելու է հենց «Գազպրոմ Արմենիային» պատկանող «Հրազդան-5» ջերմաէլեկտրակայանի արտադրած էլեկտրաէներգիան: Սա փաստացի զրկում է էլեկտրաէներգիա այլ արտադրողներին (այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող Երևանի ՋԷԿ-ին) դուրս գալու տարածաշրջանային շուկա:
Այստեղ նաև հարկ է հաշվի առնել, որ Հայաստանն այժմ Իրանի հետ ունի «Գազ էեկտրաէներգիայի դիմաց» բարտերի պայմանագիր (1 խմ գազի դիմաց 3 կՎտԺ), որի շնորհիվ Երևանի ջերմաէլեկտրակայանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի մի մասը Հայաստնի ներքի շուկա է մտնում գրեթէ 0-ական ինքնարժեքով: Իսկ Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման նոր լարերի կառուցման դեպքում այդ բարտերի քանակը կավելանար և Հայաստանում կպակասեր էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքը: Սակայն այս պայմանագրի ստորագրումը զրկելու է Հայաստանին այդ բարտերի ծավալների մեծացման հնարավորությունից, քանի որ կառուցվող բարձրավոլտ էլեկտրալարերի օգտագործման մենաշնորհը, ինչպես ասվեց, տրվելու է «Գազպրոմ Արմենիային»:
Այսինքն, կարելի է արձանագրել, որ այս պայմանագիրը նաև սպանում է Հայաստանում էլեկտրէներգիայի սակագների նվազման հիմնական հնարավորություններից մեկը:
Գազի գինը
Այժմ սահմանին «Գազպրոմը» իր դուստր «Գազպրոմ Արմենիային» գազը վաճառում է 190 դոլարով հազար խմ-ի դիմաց, իսկ համաձայնագրի նոր արձանագրության համաձայն այն դառնալու է 165 դոլար:
Սակայն, թե կառավարության նշված որոշման տեղեկանքից և թե «Գազպրոմ Արմենիայի» հայտարարություններից պարզ է դառնում, որ գազի դիմաց Հայաստանի բաժանորդները շարունակելու են վճարել նույն սակագները՝ բնակիչ-բաժանորդները 156 դրամ 1 խմ-ի դիմաց, իսկ խոշոր ձեռնարկությունները 277 դոլար 1000 խմ-ի դիմաց: Այսինքն, սահմանին գազի 1000 խմ-ի դիմաց 165 դոլար գինը, միևնույնն է, հայաստանցիներս որևէ կերպ չենք զգալու:
Այլ կերպ ասած, ստացվում է, որ եթե այժմ խոշոր բաժանորդներին վաճառված 1000 խմ-ի մարժան կազմում է շուրջ 87 դոլար, ապա էժանանալուց հետո այն կկազմի 112 դոլար: Այդ 25 դոլարանոց տարբերության արդյունքում երկրի բնակիչներս գնաճով և էլեկտարէներգիայի սակագնի բարձրացման տեսքով «Գազպրոմ Արմենիային» տարեկան 20 միլիարդ դրամով ավել գերշահույթ ենք ապահովելու:
Ընդ որում, այդ գերշահույթի պահպանումը «Գազպրոմ Արմենիայում» երաշխավորվում է նաև ստորագրվող 1-ին համաձայնագրի 1-ին հոդվածի վերջին պարբերությամբ:
Ավելին, քանի որ դրամը դոլարի նկատմաբ արժեզրկվել է, կարելի է արձանագրել, որ խոշոր ձեռնարկությունների համար բնական գազի գինը 20 տոկոսով թանկացել է, ինչը արդեն իսկ խախտում է 2013 թվականի դեկտեմբերին հնչեցրած այն խոստումը, ըստ որի Հայաստանում գազի գինը 5 տարվա ընթացքում չի թանկանա:
Հայաստանում բնական գազի գնագոյացման և դրա թանկության վերաբերյալ «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորման» անիմացիոն տեսանյութը

Газ не подешевел, а «Газпром Армении» предоставляется новые монополии
Вчера на заседании Правительства РА были одобрены проекты дополнительных протоколов к договору о продаже акций компании «АрмРосгазпром» и соглашению о порядке формирования цен во время доставки газа, подписанным 2-го декабря 2013 года между Арменией и Российской Федерацией.
Первым из них «Газпром Армении» были предоставлены новые привилегии, а вторым установлена новая цена на газ на границе.
Новые монополии
Договор предоставляет новые монополии «Газпром Армении». Так, 1-ой статьей договора устанавливается, что «Газпром Армения» будет иметь право на приоритет в поставках электроэнергии в Иран и Грузию через пока еще строящиеся высоковольтные линии электропередач Иран-Армения и Грузия-Армения.
Другими словами, «Газпром Армении» предоставляется право на монопольный экспорт электроэнергии напряжением в 400 кВ в Иран и Грузию и по этим линиям будет экспортироваться электроэнергия, производимая на теплоэлектростанции «Раздан-5», придлежащей не кому иному, как «Газпром Армении». Это фактически лишает других производителей электроэнергии (в том числе принадлежащyю государству Ереванскую ТЭЦ) возможности выхода на региональный рынок.
Здесь надо также учитывать, что у Армении на данный момент есть бартерный договор с Ираном (поставляется в Иран 3 кВт/ч электроэнергии за каждый полученный 1 кубометр газа), благодаря которому часть электроэнергии, производимой на Ереванской ТЭЦ, поставляется на внутренний рынок почти по нулевой себестоимости. А в случае эксплуатации новых высоковольтных линий электропередач Иран-Армения количество газа и электроэнергии, обмениваемых по бартерной сделке, увеличилось бы, что привело бы к снижению себестоимсоти электроэнергии на внутреннем рынке. Однако подписание этого договора лишит Армению возможности увеличения объемов бартерной сделки, так как монополия на использование строящихся высоковольтных линий электропередач будет передана «Газпром Армении». То есть можно зафиксировать, что этот договор также ликвидирует одну из основных возможностей снижения тарифов на электроэнергию в Армении.
Цена на газ
На данный момент «Газпром» продает газ своей дочерней компании «Газпром Армения» за 190 долларов США за 1000 кубометров, а согласно новому протоколу к соглашению, цена будет снижена до 165 долларов.
Однако, как из справки к постановлению провительства, так и из заявлений «Газпром Армении» становится ясным, что абоненты будут платить за газ по тем же тарифам – насление - 156 драмов за 1 кубометр, а крупные предприятия – эквивалентно 277 долларам США за 1000 кубометров. То есть, даже если цена на газ на границе снизится до 165 долларов за 1000 кубометров, мы это никоим образом не почувствуем.
Другими словами, получается, что если сейчас маржа с продаваемого крупным потребителям газа составляет 87 долларов США с каждой тысячи кубометров, то после снижения цен она составит 112 долларов США. Эта разница в 25 долларов предоставит «Газпром Армении» дополнительную сверхприбыль в 20 миллиардов драмов в год за счет инфляции и повышения тарифов на электроэнергию. Притом, сохранение указанной сверхприбыли гарантируется также последним абзацем 1-й статьи подписываемого договора.
Более того, так как драм обесценился по отношению к доллару, можно зафиксировать, что цена на природный газ для крупных предприятий подорожала на 20 процентов, что уже является нарушением озвученного в декабре 2013 года обещания о том, что в течении 5-и лет цена на газ в Армении не подорожает.