Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում անցկացվելու է «Ֆրանսիական օրեր Արցախում» փառատոնը
Սեպտեմբերի 17-19 Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում կանցկացվի «Ֆրանսիական օրեր Արցախում» փառատոն, որի շրջանակներում տեղի կունենան Ֆրանսիան և նրա մշակույթը ներկայացնող մի շարք միջոցառումներ։ Փառատոնի նպատակն է սերտացնել Արցախի և Ֆրանսիայի միջև հաստատված բարեկամական կապերը և ընդլայնել երկխոսությունն ու համագործակցության ոլորտները։
Փառատոնի շրջանակներում Արցախ կժամանեն «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի, Արցախի համայնքների հետ բարեկամացած Ֆրանսիայի քաղաքների,  «Սատար Ղարաբաղին» միության և Ֆրանսիայի հայկական համայնքի մոտ 200 ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև արվեստագետներ ու լրագրողներ։
ԼՂՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են՝ «Ֆրանսիական օրեր Արցախում» փառատոնի ծրագրում ընդգրկված են Ստեփանակերտի Ֆրանսիայի պուրակում «Հավերժություն» քանդակի (հեղինակ Թորոս) հանդիսավոր բացման և «Պոլ Էլյուարի Տուն» ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնի հիմնարկեքի արարողություններ, գրական-գեղարվեստական ցերեկույթ Ստեփանակերտի թիվ 1 դպրոցում, արցախյան և ֆրանսիական խոհանոցների ներկայացում, «Եզնիկ Մոզյան» արհեստագործական ուսումնարանի բացման արարողություն Շուշիում, ֆրանսիական «Ֆոլիմաժ» ստուդիայի անիմացիոն ֆիլմերի շնորհանդես Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանում, Ղարաբաղ-Ֆրանսիա բարեկամությունը խորհրդանշող բացիկների պատրաստման մրցույթ Ստեփանակերտի Ս.Շահումյանի անվան պուրակում։ Փառատոնը կավարտվի սեպտեմբերի 19-ին ֆրանսահայ երգիչ Պատրիկ Ֆիորիի համերգով Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում։

Фестиваль «Французские дни в Арцахе»
17-19 сентября в Нагорно-Карабахской Республике пройдет фестиваль «Французские дни в Арцахе», в рамках которого состоится ряд мероприятий, представляющих Францию и ее культуру. Целью фестиваля является укрепление существующих между Арцахом и Францией дружественных отношений и  расширение рамок сотрудничества и диалога в различных областях.
В рамках фестиваля Арцах  посетят около 200 представителей  Круга дружбы «Франция-Карабах»,  дружественных с арцахскими городами французских общин, Ассоциации «В поддержку Карабаха», армянской общины Франции, а также искусствоведы и журналисты.
Программа фестиваля «Французские дни в Арцахе» включает торжественное открытие скульптуры «Вечность» (автор Торос) во Французском сквере Степанакерта, закладку фундамента центра франкофонии «Дом Поля Элюара», литературно-художественное мероприятие в Степанакертской школе N1, презентацию арцахской и французской кухни,  церемонию открытия ремесленного училища «Езник Мозян» в Шуши, презентацию анимационных фильмов французской студии «Фолимаж» в государственном музее изобразительных искусств в Шуши, конкурс по изготовлению открыток, символизирующих  дружбу  Карабах-Франция, в сквере имени С.Шаумяна в Степанакерте. Фестиваль завершится 19 сентября концертом французского певца армянского происхождения  Патрика Фиори на площади Возрождения в Степанакерте.