Նեպալի իշխանությունները 2016-ից կարգելեն տարեցներին և անչափահասներին բարձրանալ Էվերեստի գագաթ
Նեպալի իշխանությունները վերանայել են Էվերեստի գագաթ բարձրանալու կանոները և մտադիր են անչափահասներին, անփորձներին և տարեցներին  արգելել մասնակցելու նմանատիպ արշավների: Այս մասին գրում է tass.ru-ն` վկայակոչելով Նեպալի Մշակույթի, զբոսաշրջության և քաղաքացիական ավիացիայի նախարար Դիպակ Չանդրա Ամատյային:
Նրա տեղեկացմամբ` Էվերեստի գագաթի նվաճումը կարգելվի 75 տարեկանից բարձր և 18-ից փոքր անձանց, ինչպես նաև նրանց, ովքեր մինչ այդ չեն բարձրացել 6,5 հազար մետր գագաթ ունեցող բարձրունքներ:
Ինչպես ակնկալվում է, նոր կանոնները կկիրառվեն հաջորդ տարվա գարնանը, երբ կսկսվի Էվերեստի գագաթի նվաճման հերթական շրջանը:
«Մենք չենք կարող բոլոր ցանկացողներին թույլ տալ, որպեսզի բարձրանան Էվերեստ և մահանան»,- ասել է պաշտոնյան:

Власти Непала запретят восхождение на Эверест несовершеннолетним и пожилым альпинистам
Власти Непала пересмотрели правила восхождения на Эверест и намерены запретить принимать участие в таких экспедициях несовершеннолетним, неопытным, а также пожилым альпинистам.
Об этом журналистам сообщил непальский министр культуры, туризма и гражданской авиации Дипак Чандра Аматья.
По его словам, которые приводит индийская газета Business Standard, "восхождение запретят лицам старше 75 лет, моложе 18 лет, а также тем, кто до этого не поднимался на пики высотой более 6,5 тыс. метров".
Как ожидается, правила будут введены уже весной следующего года, когда будет очередной пик восхождений на Эверест.
"Мы не можем разрешать взбираться на Эверест всем желающим и дать им умирать там, - добавил чиновник. - Те, кто не готов к восхождению морально или физически, по сути идут на самоубийство".