Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Նիգերի արտգործնախարարների հանդիպումը
Հոկտեմբերի 8-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Նիգերի արտգործնախարար Այչատու Բուլամա Կանեին, ով Հայաստանում է գտնվում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ երկրների արտգործնախարարների 31-րդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով։
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարական համաժողովին ներկա գտնվելու համար։ Նախարարը, նշելով, որ խորհրդանշական է ընդունել Նիգերից Հայաստան ժամանած առաջին պատվիրակությանը, հավելեց, որ այս այցը հնարավորություն է ընձեռում տարբեր ոլորտներում երկու երկրների միջև համագործակցությունը զարգացնելու շուրջ քննարկումներ ունենալու համար:
Նախարար Նալբանդյանը ցավակցություն հայտնեց Նիգերի ԱԳ նախարարին Մեքքայում՝ հաջի ընթացքում, տեղի ունեցած դժբախտ պատահարի հետևանքով Նիգերի քաղաքացիների զոհվելու կապակցությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով ՖՄԿ նախարարական համաժողովի կազմակերպման և ջերմ ընդունելության համար` Նիգերի արտգործնախարարը իր գոհունակությունը հայտնեց Երևանում գտնվելու և Հայաստանի հետ փոխգործակցության զարգացման շուրջ քննարկումներ ունենալու կապակցությամբ:
Էդվարդ Նալբանդյանի խնդրանքով Նիգերի արտգործնախարարը ներկայացրեց տարածաշրջանում Բոկո հարամ և այլ ահաբեկչական խմբավորումների գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և դրանց դեմ ձեռնարկվող քայլերը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին երկու երկրների միջև իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորման, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության հաստատման հնարավորությունները:

Встреча Министров иностранных дел Армении и Нигера
8-го октября министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял главу МИД Республики Нигер Айчату Булама Кане, находящегося в Армении с целью участия в 31-ой сессии министров иностранных дел стран-членов Международной организации Франкофонии.
Приветствуя гостя, министр Налбандян выразил благодарность за участие в министерской конференции МОФ. Министр, подчеркнув, что символично принимать первую делегацию Нигера, прибывшую в Армению, отметив, что этот визит дает возможность для обсуждений развития сотрудничества между двумя странами в различных сферах.
Министр Налбандян выразил соболезнования главе МИД Нигера в связи с гибелью граждан Нигера в результате трагического происшествия во время хаджа в Мекке.
Выразив благодарность за организацию министерской встречи МОФ, глава МИД Нигера выразил свое удовлетворение в связи с прибытием в Ереван и обсуждениями относительно развития взаимодействия с Арменией.
По просьбе Эдварда Налбандяна, министр иностранных дел Нигера представил ситуацию, сложившуюся в результате деятельности в регионе Боко Харам и других террористических группировок, и предпринимаемые против них шаги.
В ходе встречи стороны обсудили возможности формирования договорно-правового поля между двумя государствами, установления сотрудничества в рамках международных организаций.