Իրաքյան զինվորականները հայտնաբերել են ԻՊ-ի 365 զինյալների դիակներ
Իրաքի զինված ուժերի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ երկրի հյուսիսում տեղեկայված Բայջի քաղաքում հայտնաբերել են 19 զանգվածային գերեզմաններ: Այս մասին գրում է lenta.ru-ն` վկայակոչելով The Straits Times-ին:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` գերեզմանում գտնվել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը պատկանող 365 զինյալների դիակներ:
Սպաներից մեկի խոսքերով` դիակների հիմնական մասը հայտնաբերվել է եղբայրական գերեզմանոցում:  Նա նաև հավելել է , որ մի քանի դիակներ էլ հայտանբերվել են դրանց մոտակայքում:
Զինծառայողը չի հստակեցրել, թե երբ են թաղված եղել դիակները և ինչպես է իրենք բացահայտել, որ դրան ԻՊ-ի զինյալների դիկաներն են:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 19-ին իրաքցի զինվորականներն ազատագրել էին Բայջին, որը գտնվում էր ահաբեկիչների վերահսկողության տակ: Քաղաքի ազատագրման համար մղված մարտերն սկսվել էին հոկտեմբերի 14-ին:

Иракские военные сообщили об обнаружении тел 365 боевиков ИГ
Представители вооруженных сил Ирака заявили, что они обнаружили 19 массовых захоронений в городе Байджи на севере страны, сообщает lenta.ru.
В могилах находились тела 365 боевиков запрещенной в России террористической группировки «Исламское государство» (ИГ, ИГИЛ).
По словам одного из офицеров, основная часть тел — точное количество трупов он не смог назвать — была обнаружена в братских могилах. При этом он добавил, что несколько тел были обнаружены поблизости. Военнослужащий не уточнил, когда тела были захоронены и каким образом удалось идентифицировать их как боевиков ИГ.
19 октября иракские военные освободили Байджи, который находился под контролем террористов. Бои за город армия начала 14 октября.