Հայաստանում նեոնատալ բժշկության զարգացումը՝ գերակա նպատակ
2015 թվականին լրանում է «BirthLink» ՀԿ-ի և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցության ութերորդ տարին: Ծրագրի նպատակն է կրճատել նորածնային մահացության և հիվանդացության մակարդակը՝ առողջական խնդիրներ ունեցող և ոչ բավարար քաշով ծնված երեխաներին պատշաճ բուժօգնություն ապահովելու միջոցով: Մինչև օրս ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շուրջ 600 մլն դրամ է հատկացրել Երևանի և մարզերի քառասուներեք նորածնային բաժանմունքի:
Ծրագրի առանցքում նորածնային բաժանմունքների վերազինումն է և բուժանձնակազմի վերապատրաստումը, ինչը հնարավորություն է տալիս որակյալ բուժօգնություն ցուցաբերել առողջական խնդիրներ ունեցող և ոչ բավարար քաշով ծնված երեխաներին: Ծրագրի արդյունավետության մասին են փաստում արձանագրվող արդյունքները:
Մինչև 2015թ. նորածնային մահացությունը վերացնելու՝ հազարամյակի զարգացման նպատակի շրջանակներում, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը նշում է, որ դեռևս անելիքներ կան կանանց և նորածինների առողջության ոլորտում՝ հաշվի առնելով, որ ամբողջ աշխարհում մինչև հինգ տարեկան երեխաների մահացության 44%-ը կազմում են նորածնային մահացության դեպքերը: Ներկայումս հասանելի են մատչելի լուծումներ՝ երեխաներին իրենց կյանքի ամենավտանգավոր՝ լույս աշխարհ գալու օրվա ընթացքում պաշտպանելու և մայրերի մոտ հնարավոր բարդությունների առաջացումը կանխարգելելու համար: «BirthLink» ՀԿ-ի և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համատեղ ծրագիրը առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում այդ խոցելի ժամանակահատվածում որակյալ բուժօգնության ապահովմանը: Նորածնային մահացության դեպքերի 80%-ը հնարավոր է կանխել, սակայն նպատակի իրագործման համար անհրաժեշտ է ոլորտի բոլոր բուժաշխատողների ներգրավվածությունը:
Որպես «BirthLink»-ի հետ ութնամյա համագործակցության շարունակություն, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն իր գրասենյակում երկօրյա վերապատրաստում է կազմակերպել մարզերի և Երևանի նորածնային բաժանմունքների նեոնատոլոգների համար: Ծրագրի նպատակն է բարձրացնել բուժօգնության և նորածնային խնամքի մակարդակը, ինչպես նաև առավել խորը պատկերացում տալ նորածնային մահացության և հիվանդացության մասշտաբների և խնդրի լուծման տարբերակների մասին: Սեմինարի ընթացքում կներկայացվի նոր՝ նորածինների տվյալների բազա ապահովող ծրագիրը, որը թույլ է տալիս վերահսկել ինտենսիվ խնամքի կարիք ունեցող նորածինների առողջական վիճակը:
Սեմինարի մասնակիցներին ողջունել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, «BirthLink» ՀԿ-ի տնօրեն Քեթի Մելորը և Հայաստանի գլխավոր նեոնատոլոգ Պավել Մազմանյանը:
«Առողջ երեխան ընտանիքի առանցքն է, իսկ ընտանիքը՝ կայուն հասարակության երաշխիքը: Կայուն հասարակությունն էլ, իր հերթին, ցանկացած երկրի զարգացման և առաջընթացի նախապայման է: Մենք վճռական ենք պայքարելու Հայաստանում ծնված յուրաքանչյուր երեխայի համար: Մենք ուզում ենք, որ երեխաները ոչ միայն երջանկություն պարգևեն իրենց ծնողներին, այլև՝ լինեն առողջ, արժանավոր մարդիկ և  քաղաքացիներ: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և «BirthLink» ՀԿ-ն այս պայքարում ուս-ուսի տված օգնում են հայաստանյան բժիշկներին՝ նրանց ապահովելով ոչ միայն անհրաժեշտ սարքավորումներով, այլև՝ հոգեբանական  աջակցությամբ՝ դժվարին, բայց և անգերագնահատելի աշխատանքն առավել արդյունավետ դարձնելու հարցում»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Նորածինների խնամքի պայմանների բարելավմանն ուղղված՝ «BirthLink»-ի համագործակցությունը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ շարունակվում է արդեն ութերորդ տարին: Հայաստանում նորածնային մահացությունը նվազում է և տվյալների բազայի նոր ծրագրի ներդրումը կարևոր քայլ է այդ ցուցանիշի նվազման միտումը պահելու ուղղությամբ»,- հայտարարել է «BirthLink» ՀԿ տնօրեն Քեթի Մելորը:

The development of neonatal health care system in Armenia is of high priority
The partnership between VivaCell-MTS and BirthLink is now in its eighth year, aimed at reducing neonatal mortality and morbidity, through supporting the care of sick and premature babies in Armenia. Since the start of the project, forty-three hospitals in Yerevan and the regions have been supported through about AMD 600 million of funding from VivaCell-MTS.
The emphasis throughout this project has been on improving facilities and equipment, together with updating knowledge and further education, for immediate care of the sick and vulnerable baby at birth, based on the best evidence available.
Following the 2000 Millennium Development Goal to reduce child mortality by 2015, WHO states there is an unfinished agenda for Women and Children’s health, with newborn deaths still accounting for 44% of under five deaths globally. Cost-effective solutions are now available to protect women and children from the most dangerous day of their lives – the day of birth. This is why the joint project implemented by VivaCell-MTS and Birthlink targets this most vulnerable time. 80% of newborn deaths are from preventable and treatable conditions; therefore all health professionals have a responsibility for contributing to achieving these targets.
For two days VivaCell-MTS will host neonatologists from maternity hospitals of the regions and Yerevan who will participate and receive training in this vital program, targeted at quality improvement, national standards of care, benchmarking and understanding mortality and morbidity. At the seminar a new Neonatal Database program to monitor all babies requiring intensive care after birth, will be introduced.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian together with Chief Neonatologist of Armenia Pavel Mazmanyan and the Director of BirthLink Kathy Mellor welcomed the neonatologists at the beginning of the seminar.
“Healthy child is the axis of a family, and the family is the guarantee of a strong society. And, in its turn, the sustainable society is a precondition for any country's development and progress. We want to struggle for the life of every child born in Armenia, we want those children to not only bring happiness to their parents, but also to become healthy and valuable individuals, citizens of our country. VivaCell-MTS and “BirthLink” NGO stand next to each other in this struggle, helping Armenian doctors, providing them with necessary equipment, and, why not, also psychological support for making their tough, but invaluable work more effective”, commented VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“BirthLink’s partnership with VivaCell-MTS to improve the care of newborns is now in its eighth year. The rate of neonatal mortality in Armenia is falling, and the introduction of our new database program is a vital step forward to further reduce newborn deaths,” the Director of “BirthLink” Kathy Mellor stated.