Վրաստանը տուգանել է Թուրքիային պատկանող բեռնատար նավին
Հոկտեմբերի 26-ին Վրաստանի ՆԳՆ Ծովափնյա Պաշտպանության Դեպարտամենտը տուգանել է Թուրքիային պատկանող «MUHAMMET GUMUSTAS-4» բեռնատար նավին: «Թուրքական նավը տուգանվել է նավավարության կանոնները խախտելու համար: Թուրքիայի քաղաքացի նավապետը վճարել է 50 000 լարի տուգանք, ինչից հետո նավը լքել է Փոթիի նավահանգստի տարածքը», -ասված է Վրաստանի ՆԳՆ հայտարարությունում:
Հոկտեմբերի 26-ին վարչապետը ելույթ է ունեցել Թբիլիսիում անցկացվող «Հարավային Կովկասին անվտանգության 3-րդ ֆորումում»: «Մենք հստակ քայլեր ենք կատարել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար: Մենք կարգավորել ենք առևտրի, հաղորդակցության և զբոսաշրջության հարցերը: Երկխոսությունն այլընտրանք չունի, մենք հերթական անգամ հաստատում ենք Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերությունների կարգավորման ողջամիտ մոտեցումը: Մինչդեռ, ընդգծեմ, որ մենք Ռուսաստանի հետ հարաբերություններ չենք կարգավորելու ի վնաս մեր ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը», -հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
«Մենք ինքնախաբեությամբ չենք զբաղվի և չենք հաստատի, որ աշխարհի տարբեր անկյուններում կատավող տարբեր բախումները ոչ մի ընդհանուր բան չունեն մեզ հետ: Երկրորդ սկզբունքը համագործակցությունն է: Ժամանակակից աշխարհում, որտեղ իշխանությունը դառնում է ավելի մասնատված, համընդհանուր մարտահրավերների դեմ կարելի պայքարել միայն համատեղ ջանքեր ներդնելով: Համագործակցության սկզբունքը դրված է վրաց ժողովրդի գեներում: Հենց այդ պատճառով էլ մենք ցանկանում ենք ներգրավվել Եվրոատլանտյան Միությունում», -հոկտեմբերի 26-ին հայտարարել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին:
«Դեռևս 2008թ. մենք ասում էինք, որ Վրաստանը կդառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ: Դա ռազմական և քաղաքական պատրաստվածության հարց է: ՆԱՏՕ-ն միշտ ուշադրությամբ հետևում է թեկնածու երկրներին: Ինչ վերաբերում է Վրաստանին, մենք չենք ցանկանում այնպիսի ազդանշաններ տալ, որոնք Ռուսաստանի կողմից կընկալվեն որպես սադրանքներ, և, համապատասխանաբար, Վրաստանը կհայնտվի սպառնալիքի տակ», -հոկտեմբերի 26-ին հայտարարել է Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը:
«IT-Georgia» (Սորոսի հիմնադրամ) կազմակերպության ղեկավարի հայտարարության համաձայն` վրաց կառավարության հիմնական խնդիրը պետք է դառնա Ներքին Գործերի նախարարության այն աշխատակիցների արդյունավետ հետաքննությունը և պատիժը, որոնք մասնակցել են անցյած տարիների ընթացքում քաղաքացիների հանդեպ իրագործված տանջանքներ և կտտանքներ գործադրելու մեջ: «Նույնսիկ եթե տարածված կադրերը բեմադրված են, ի՞նչ է մեր բանտերում քաղաքացիների հանդեպ բռնություն չի՞ կիրառվել: Ոստիկանությունը և Դատախազությունը բռնություն չի՞ գործադրել ընդդիմադիրների հանդեպ: Գործարարներից և շարքային քաղաքացիներից չե՞ն խլել իրենց սեփականությունը: Երկրի ներկայիս կառավարության հիմնական խնդիրը պետք է դառնա թվարկված հանցագործություններին մասնակցած անձանց ցուցադրական պատիժը և հետաքննությունը: Դա պետք է արվի, որպեսզի բոլորը տեսնեն, թե ինչպես է պետությունը պատժում նման հանցագործներին: Ինչպիսի նոր անուններով էլ չկոչվեն ՆԳՆ գերատեսչությունները, եթե այնտեղ են շարունակում աշխատել կտտանքներին և բռնությանը մասնակցած այդ մարդիկ, այդ գերատեսչությունները մնում են նույնը», -հոկտեմբերի 26-ին հայտարարել է Էկա Գիգաուրին:
Վրաստանի Տարածաշրջանային զարգացման նախարարի հայտարարության համաձայն` «մինչ տարվա վերջը Կառավարությունը կորոշակիացնի, թե երկրի որ շրջանները կմիանան բարձրալեռ շրջանների բնակչությանն օգնություն տրամադրելու ծրագրին»: «Այն բնակելի վայրերը, որոնք տեղակայված են ավելի քան 1 500 մետր բարձրության վրա, մեխանիկորեն կմիանան ծրագրին: Խոսքը 1 123 բնակելի վայրի մասին է», -հայտարարել է Նոդար Ջավախիշվիլին: Հիշեցնենք, որ «բարձրալեռ շրջանների մասին» նոր օրենքի համաձայն` պետությունը լրացուցիչ օգնություն կտրամադրի երկրի բարձրալեռ շրջանների բնակչությանը: Օրինակ, առաջին և երկրորդ երեխաների ծնվելուց հետո ընտանիքը մեկ տարվա ընթացքում ամսական 100 լարի կստանա: Երեք և ավելի երեխա ունեցող ընտանիքը 2 տարի շարունակ կստանա 200 լարի օգնություն: Թոշակառուները կստանան կրկնակի թոշակ, իսկ բարձրալեռ շրջանների բիզնեսը ամբողջովին ազատված կլինի հարկեր վճարելուց»:
«Ամենագլխավոր մարտահրավերը, որի առջև կանգնած է մեր երկիրը, տնտեսությունն է և գործազրկությունը: Դա բոլոր շրջաններում գոյություն ունեցող բարդ իրավիճակ է: Դա այն խնդիրն է, որը գոյություն ունի արդեն 25 տարի: Անհնար է 2, 3 տարվա ընթացքում լուծել տվյալ հարցը: Դա անհնար է լուծել նույնիսկ 5 տարվա ընթացքում: Ժամանակ է հարկավոր»,-հայտարարել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին:

События дня. 26 октября, Грузия
26 октября Департамент Береговой Охраны МВД Грузии оштрафовал грузовой корабль «MUHAMMET GUMUSTAS-4», принадлежащий Турции. «Турецкий корабль оштрафован за нарушение правил судоходства. Капитан судна –гражданин Турции выплатил штраф размером в 50 000 лари, после чего судно покинуло территорию порта Поти», -сказано в заявлении МВД Грузии.
26 октября премьер министр выступил на проходящем в Тбилиси «форуме безопасности Южного Кавказа». «Мы совершили конкретные шаги направленные на нормализацию отношений с Россией. Мы нормализовали вопросы торговли, коммуникаций и туризма. У диалога нет альтернативы, мы в очередной раз подтверждаем наш разумный подход к вопросу нормализаций отношений с Россией. Однако, подчеркну –мы не будем налаживать отношения с Россией в ущерб нашему суверенитету и территориальной целостности. Мы никогда не прекратим борьбу за восстановление территориальной целостности Грузии», -заявил премьер министр Грузии.
«Мы не будем обманывать самих себя и не будем утверждать, что различные конфликты, к разных уголках мира не имеют с нами ничего общего. Второй принцип –партнерство. В современном мире, где власть становиться все более фрагментарной, бороться с глобальными вызовами можно лишь прилагая совместные усилия. Принцип партнерства заложен в гене грузинского народа. Именно по этому мы и стремимся интегрироваться в европейско-атлантический союз», -26 октября заявил Ираклий Гарибашвили.
«Еще в 2008 году мы сказали, что Грузия станет членом НАТО. Это вопрос военной и политической готовности. НАТО всегда внимательно следит за странами-кандидатами. Что касается Грузии –мы не хотим подавать такие сигналы, которые будут восприняты Россией как провокационные и соответственно поставят Грузию по риск удара», -26 октября заявил специальный представитель НАТО на Южном Кавказе –Джеймс Апатурай.
Согласно заявлению руководителя организации «IT-Georgia» (фонд Сороса), основной задачей грузинского правительства должно стать эффективное расследование и наказание тех сотрудников МВД, которые причастны к пыткам и насилию совершенным над гражданами в прошедшие годы. «Даже если распространенные кадры являются постановкой, что, в наших тюрьмах не было пыток над гражданами? Полиция и прокуратура не совершала насилия над политическими оппонентами?! У бизнесменов и рядовых граждан не отнимали имущество?! Основной задачей нынешнего руководства страны должно стать расследование и показательное наказание лиц, причастных к совершению вышеперечисленных преступлений. Это должно быть сделано для того, что бы все знали –как наказывает государство подобных преступников. Каким бы новым именем ни называй различные ведомства МВД, если так продолжают работать люди причастные к пыткам и насилию, эти ведомства останутся прежними», -26 октября заявила Эка Гигаури.
Согласно заявлению министра регионального развития Грузии «до конца года Правительство определиться -какие регионы страны должны быть присоединены к программе помощи населению высокогорных регионов». «Те населенные пункты, которые расположены на высоте более чем 1 500 метров, автоматически будут присоединены к программе. Речь идет о 1 123 населенном пункте», -заявил Нодар Джавахишвили. Напомним, что согласно новому закону «о высокогорных регионах» государство будет оказывать дополнительную помощь высокогорным населенным пунктам страны. Например, при рождении первого и второго ребенка семья буде получать в течении года помощь размером в 100 лари ежемесячно. При рождении третьего и последующих детей, семья получит в течении двух лет помощь в 200 лари. Пенсионеры будут получать удвоенную пенсию, а бизнес, работающий в высокогорных регионах будет полностью освобожден от уплаты налогов.
«Главным вызовом, перед которым стоит наша стран, является экономика и безработица. Это сложное положение присутствует во всех регионах. Это та проблема, которая существует уже на протяжении 25 лет. Не возможно за 2,3 года решить данный вопрос. Это невозможно решить даже за 5 лет. Необходимо время!», -заявил Ираклий Гарибашвили.