ՅԱՐՈՒԹ ՍԱՍՈՒՆԵԱՆ.Հասթերթ Պիտի Ընդունի Իր Մեղքը Սեռական Բռնութեան Համար, Սակայն ԱՄՆ Դեռ Կը Քօղարկէ Անոր Դէմ Թրքական Շանթաժը
• 30-10-2015 15:55:49   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Կ՝ակնկալուի, որ այս շաբաթ Միացեալ Նահանգներու Ներկայացուցիչներու պալատի նախկին խօսնակ Տէնիս Հասթերթ մեղաւոր ճանչցուի գաղտնի վճարումներ կատարելու համար` դպրոցին մէջ ըմբշամարտի մարզիչ եղած ժամանակ իր կողմէն սեռական բռնութեան ենթարկուած տղաներուն լռութիւնը գնելու համար: Դաշնային դատախազներու հետ մեղքի ընդունման այս գործարքը կնիք կը դնէ անոր դատական արձանագրութիւններուն վրայ, այդպիսով հանրութենէն թաքցնելով անոր դէմ վկայութիւններու մանրամասները:
2005 թուականէն ի վեր, երբ Հետաքննութիւններու դաշնային բիւրոյի (ՀԴԲ) նախկին թարգմանչուհի Սիպել Էտմընտս բացայայտեց ԱՄՆ կառավարութեան ամենաբարձր մակարդակներուն վրայ տիրող փտածութիւնը, վրդովուած քաղաքացիները անհամբեր կը սպասեն, որ իրաւապահ մարմինները կը քննեն անոր ցնցող բացայայտումները:
Հաշուի առնելով, ցաւօք, Ուաշինկթընի եւ ամերիկեան գլխաւոր լրատուամիջոցներու երկարատեւ լռութիւնը, ես կը կարծեմ, որ ժամանակն է մէկ անգամ եւս բացայայտել թրքական խումբերու կողմէն խօսնակ Հասթերթը կաշառելու մասին պնդումներու աղմկայարոյց քօղարկումը:
Կեդրոնական հետախուզական վարչութեան (ԿՀՎ) նախկին աշխատակից եւ Ազգային շահերու խորհուրդի գործադիր տնօրէն Ֆիլիփ Ճիրալտին, «Ամերիքըն քոնսըրվէյթիւ» կայքէջին մէջ անցեալ շաբաթ թողարկեց օտարերկրեայ կառավարութիւններու կողմէն խօսնակ Հասթերթը շանթաժի ենթարկելու չարաբաստիկ մանրամասները:
Էտմընտս ՀԴԲ-ի իր պաշտօնէն հեռացուեցաւ` իր վերադասներուն ամերիկեան պետական  կառոյցներ թուրք գործակալներու ներթափանցումը բացայայտելէն ետք, «որոնք կը ձգտէին ազդել Միացեալ Նահանգներու արտաքին քաղաքականութեան վրայ, իսկ երբեմն ալ զբաղելով ապօրինի գործունէութեամբ»` ըստ Ճիրալտիի:  «Փտածութեան ծաւալները կ՝ընդգրկէին բարձրաստիճան պետական պաշտօնեաներու եւ քոնկրէսականներու կաշառակերութիւնը` արգելքի  ենթարկուած երկիրներու համար արտահանման թոյլտւութիւններ դասաւորելու եւ գաղտնի տեղեկատւութիւն բացայայտելու համար», գրած է Ճիրալտին:
2009 թ. Ցուցմունքին մէջ Էտմընտս բացատրեց, որ Հասթերթը «գլխաւոր ամերիկացիներուն թիւին մէջ էր, որոնք ներգրաւուած էին այնպիսի գործողութիւններու եւ գործունէութեան մէջ, որոնք անօրինական էին, եւ ոչ թէ Միացեալ Նահանգներու ազգային շահերուն համար էին, այլ օտարերկրեայ կառավարութիւններու եւ կառոյցներու»: Ան Հասթերթի իրաւախախտումը կը նկարագրէ իբրեւ. «Խոշոր չափերու կաշառքի ընդունում կանխիկ գումարի կամ «լուացուած» դրամի տեսքով եւ անոնց լուացումը, զանոնք դարձնելով օրինական իր արշաւներուն, ինչպէս նաեւ անձնական օգտագործման համար` որոշակի հովանաւորչութիւն ընելու եւ որոշ  գործողութիւններու կոչ ընելու նպատակով, որպէսզի որոշակի բաներ կատարուին օտարերկրեայ կառոյցներու եւ կառավարութիւններու, Թուրքիոյ կառավարութեան եւ թրքական գործարար կառոյցներու շահերուն համար»:
Վկայութիւն տալու ժամանակ Էտմընտսին հարցուցին. «Արդեօք հիմքեր ունի՞ք ենթադրելու, որ, օրինակ, պարոն Հասթերթը տապալած է Հայոց Ցեղասպանութեան բանաձեւերէն մէկը` անոր դիմաց այս թրքական կազմակերպութիւններէն գումար ստանալու համար»: Ան պատասխանեց. «Այո, ունիմ…. Ճիշդ է… եւ ոչ միայն դրամ վերցնելու, բայց նաեւ այլ գործողութիւններու համար, որոնց համար տարբեր պատճառներով ենթարկուելով շանթաժի»: Ներկայացուցիչներու պալատէն հեռանալէն ետք, Հասթերթը աշխատեցաւ Տիգշթայն Շաբիրօ Ուաշինկթընեան ընկերութեան մէջ իբրեւ արձանագրուած լոբբիստ Թուրքիոյ համար:
Վկայութիւն տալու ժամանակ Էտմընտս նաեւ բացայայտեց, որ Հասթերթը «օգտագործած է իր առանձնատունը (Չիքակոյի մէջ), որ նստավայր չէր, որոշակի ոչ այնքան բարոյական համարուող գործողութիւններու համար: Հիմա, արդեօք ատիկա օգտագործուած է շանթաժի համար, չեմ գիտեր, բայց փաստ է, որ այդ մասին գիտէին օտարերկրեայ կառոյցները, ըստ էութեան, անոնք երբեմն կը մասնակցէին այդ ոչ այնքան բարոյական գործողութիւններուն տուեալ առանձնատան մէջ, որ կը համարուէր գրասենեակ, ոչ  բնակարան, նստավայր, շաբթուան որոշակի ժամերուն, օրերուն եւ երեկոներուն: Ուստի, ես չեմ կրնար ըսել` ատիկա կ՝օգտագործուէր շանթաժի համար, թէ ոչ, բայց անոնք կը մասնակցէին որոշակի գործողութիւններու: Անոնք տեղեակ էին»:
Էտմընտս ըսաւ Քոնկրէսի քննիչներուն, որ ՀԴԲ-ի հեռախօսային ձայնագրութիւններուն մէջ թուրք անձինք կը պարծենային Հասթերթի հետ ունեցած իրենց գաղտնի յարաբերութիւններով: «Անոնք կը քննարկէին անոր տասնեակ հազարաւոր տոլարներու գաղտնի վարձատրութիւններուն վճարումը` քաղաքական հովանաւորութեան եւ տեղեկատւութեան դիմաց: Շատ սղագրութիւններու մէջ կասկածեալներու մէջ էին քաղաքի թրքական հիւպատոսութենէն կասկածելի անձ մը, ինչպէս նաեւ Թուրք-ամերիկեան խորհուրդի եւ Թուրք-ամերիկեան ընկերակցութիւններու համագումարի քանի մը անդամ, գործարար կառոյցներ, որոնք որոշ ՀԴԲ գործակալներուն կարծիքով, երբեմն իբրեւ ծածկ ծառայած են կազմակերպուած յանցագործութեան համար: Կը թուի, թէ քանի մը հեռախօսազանգ առնչութիւն ունի թմրամիջոցներու փոխադրման եւ այլ հնարաւոր յանցագործութիւններու հետ», գրած է Ճիրալտին:
Էտմընտս նշած է, որ հեռախօսային գաղտնալսումները կը պարունակէին Հասթերթի դիրքորոշման կտրուկ փոփոխութեան բազմակի վկայակոչումներ` 2000 թ. աշնան Քոնկրէսի կողմէն Թուրքիոյ մէջ 1915-1923 թթ. հայերու կոտորածները ցեղասպանութիւն անուանելու քարոզարշաւին վերաբերեալ: 2000թ. Օգոստոսին, խօսնակ Հասթերթը յայտարարեց, որ ինքը պիտի սատարէ  բանաձեւին եւ զայն պիտի ուղարկէ Ներկայացուցիչներու պալատի լիագումար նիստ քուէարկութեան համար: Բանաձեւը, որուն կտրականապէս դէմ էին թուրքերը, իրականութեան մէջ ճնշող մեծամասնութեամբ ընդունուեցաւ Արտաքին յարաբերութիւններու յանձնաժողովին կողմէ: Այնուհետեւ, Հոկտեմբեր 9-ին, լիագումար նիստի քուերակութենէն քիչ առաջ, Հասթերթ զայն հանեց…. Թուրքիոյ հիւպատոսութեան բարձրաստիճան պաշտօնեայ մը արձանագրուած խօսակցութեան մէջ նշած է, որ «Հասթերթը համոզելու գինը, որ ցեղասպանութեան բանաձեւը հանէ, կ’արժէ առնուազն 500 հազար տոլար», կը հաղորդէ Ճիրալտին իր յօդուածին մէջ:
Տասնհինգ տարի անց, ամերիկեան հասարակութիւնը դեռ կը սպասէ, որ ԱՄՆ կառավարութիւնը պիտի հետաքննէ խօսնակ Հասթերթի դէմ առաջադրուած լուրջ մեղադրանքները թրքական կաշառատվութեան եւ շանթաժի վերաբերեալ…

Harut Sassounian. Hastert to Plead Guilty of Sexual Abuse, Yet US Still Covers up Turkish Blackmail By Harut Sassounian
• 30-10-2015 14:55:49   | USA  |  Articles and Analyses
This week, former House Speaker Dennis Hastert is expected to plead guilty to the charge of making secret payments to buy the silence of boys he had sexually abused when he was a high school wrestling coach. This plea deal with federal prosecutors would seal his court records, thus hiding from the public the details of the evidence against him.
Ever since 2005 when former FBI translator Sibel Edmonds exposed corruption at the highest levels of the US government, concerned citizens have been waiting impatiently for law enforcement officials to look into her shocking revelations.
Given the regrettably long silence by Washington and the mainstream US media, I believe it is time to expose once again the scandalous cover up of the claims that Turkish groups had bribed Speaker Hastert.
Philip Giraldi, former CIA officer and Executive Director of the Council for the National Interest, published in The American Conservative last week the sinister details of foreign governments blackmailing Speaker Hastert.
Edmonds was fired from her FBI position after revealing to her superiors the penetration of US government entities by Turkish agents “who were seeking to influence U.S. foreign policy while sometimes engaging in illegal activity,” according to Giraldi. “The scope of the corruption allegedly involved bribery of senior government officials and congressmen, arranging for export licenses to countries that were embargoed, and the exposure of classified information,” Giraldi wrote.
In a 2009 deposition, Edmonds explained that Hastert was “one of the primary U.S. persons involved in operations and activities that are not legal, and they’re not for the interest of the United States but for the interest of foreign governments and foreign entities.” She described Hastert’s wrongdoing as: “The acceptance of large sums of bribery in forms of cash or laundered cash and laundering it to make it look legal for his campaigns, and also for his personal use, in order to do certain favors and call certain -- call for certain actions, make certain things happen for foreign entities and foreign governments’ interests, Turkish government’s interest and Turkish business entities’ interests.”
During the deposition, Edmonds was asked: “Did you have reason to believe that Mr. Hastert, for example, killed one of the Armenian genocide resolutions in exchange for money from these Turkish organizations?” She responded: “Yes, I do…. Correct… and not only taking money, but other activities, too, including being blackmailed for various reasons.” After retiring from the House of Representatives, Hastert worked for the Washington firm of Dickstein Shapiro as a registered lobbyist for Turkey.
Edmonds also revealed during her deposition that Hastert “used the townhouse [in Chicago] that was not his residence for certain not very morally accepted activities. Now, whether that was being used as blackmail I don’t know, but the fact that foreign entities knew about this, in fact, they sometimes participated in some of those not maybe morally well activities in that particular townhouse that was supposed to be an office, not a house, residence, at certain hours, certain days, evenings of the week. So I can’t say if that was used as blackmail or not, but certain activities they would share. They were known.”
Edmonds told congressional investigators that on FBI phone recordings Turkish individuals boasted of their secret relationship with Hastert. “They discussed giving him tens of thousands of dollars in clandestine payments in exchange for political favors and information. Many of the transcripts involved a suspect at the city’s Turkish Consulate, as well as several members of the American-Turkish Council and the Assembly of Turkish American Associations, business entities that some FBI agents believed served as occasional covers for organized crime. Some calls appeared to be referring to drug shipments and other possible crimes,” Giraldi wrote.
“Edmonds noted that the phone taps contained repeated references to Hastert’s volte face [change of position] in the fall of 2000 over the campaign to have Congress designate the killings of Armenians in Turkey between 1915 and 1923 a genocide. In August 2000, Speaker Hastert declared that he would support the resolution and send it to the full House for a vote. The resolution, vehemently opposed by the Turks, did indeed pass in the International Relations Committee by a large majority. Then, on October 19, shortly before a full House vote, Hastert withdrew it…. A senior official at the Turkish Consulate indicated in one recorded conversation that the “price for convincing Hastert to withdraw the genocide resolution would be at least $500,000,” Giraldi reported in his article.
Fifteen years later, the American public is still waiting for the US government to investigate the serious allegations of Turkish bribery and blackmail of Speaker Hastert!