«Վրաստանը չպետք է հրաժարվի ՆԱՏՕ-ից».Քաղաքացիական Համերաշխության հարցերով նախարար
Վրաստանի Կառավարության` նոյեմբերի 3-ի որոշման համաձայն` Վրացական Ուղղափառ եկեղեցու Պատրիարքարանին անվճար փոխանցվել է գյուղատնտեսական տեխնիկա: «Պատրիարքարանի սեփականությանն անվճար փոխանցել 14 տրակտոր, 1 կոմբայն, դաշտեր վարելու 8 մեքենա, 5 կուլտիվատոր` հողը փխրեցնող մեքենա և եգիպտացորեն հավաքող 3 մեքենա», -ասված է Կառավարության որոշման տեսքտում:
Վրաստանի Վիճակագրական Ծառայության տեղեկության համաձայն` հոկտեմբերին Վրաստանի տարեկան ինֆլյացիան կազմել է 5,8%, այն դեպքում, երբ սեպտեմբերին այդ ցուցանիշը կազմում էր 5.2%: Հոկտեմբերին տարեկան ինֆլյացիայի ամենաբարձր ցուցանիշը հաստատվել է ալկոհոլային խմիչքների և ծխախոտային արտադրանքների խմբերում` 13.5%: Կահույքի, կենցաղային ապրանքների և տնային խնամքի իրերի տարեկան ինֆլյացիան հոկտեմբերին աճել է 13.1%-ով: Առողջապահության բնագավառում գները աճել են 11.1%-ով, ինչը, հիմնականում պայմանավորված է դեղորայի գների` 27.4% աճով անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: Էլեկտրականության սակագնի բարձրացման արդյունքում տարեկան ինֆլյացիան աճել է կացարանների, ոռոգման, էլեկտրականության և բնական գազի խմբերում և հոկտեմբերին կազմել է 8.2%: Հոկտեմբերին հյուրանոցների և ռեստորանների բնագավառներում գներն աճել են 6.5%-ով, իսկ արդյունաբերության բնագավառում` 4.1%-ով անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: Տրանսպորտի խմբում գները կրճատվել են 1.1% անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: Վիճակագրության Ծառայության տեղեկության համաձայն` անցյալ ամիսների համեմատությամբ հոկտեմբերին սպառողական գներն աճել են 0.8%-ով:
«Գոյություն ունի կարծիք, որ եթե մենք հրաժարվենք ՆԱՏՕ-ից և Եվրամիությունից, Ռուսաստանը կվերականգնի Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը: Դա բացառված է: Մենք արդեն ունեցել ենք նման դիրքորոշում, երբ Էդուարդ Շևարդնաձեն առաջարկեց ԱՊՀ-ի կազմի մեջ մտնել պատերազմից հետո, փոխարենը, Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի խնդիրները կկանոնակարգվեն: Մենք տեսանք, որ ամեն ինչ ճիշտ հակառակը տեղի ունեցավ: Ինձ համար առաջին տեղում են արժեքների նշանակությունները: ՆԱՏՕ-ի շատ երկրների համար արժեքներ են հանդիսանում ժողովրդավարական արժեքները, այդ իսկ պատճառով ինձ համար կարևոր է ընթանալ այդ արժեքների ուղղությամբ», -նոյեմբերի 3-ին հայտարարել է Քաղաքացիական Համերաշխության հարցերով նախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին:
Նոյեմբերի 3-ին Վրաստանի Սահմանադրական Դատարանը չեղյալ է հայտարարել «Ազատության Խարտիայի» կողմից դրված արգելքը, ըստ որի կոմունիստական կուսակցության նախկին անդամներին արգելվում էր պաշտոններ զբաղեցնել պետական գերատեսչություններում: «Ազատության Խարտիան» վավերացրել էր Վրաստանի Խորհրդարանի կողմից 2011թ. մայիսի 31-ին: Օրենքը նախատեսում էր երկրից խորհրդային և ֆաշիստական խորհրդանիշների բացառում, ինչպես նաև սահմանափակում էր այն մարդկանց պետական գերատեսչություններում պաշտոնների զբաղեցումը, ովքեր մինչ 1989թ. ապրիլի 9-ը գաղտնի կամ բացեիբաց համագործակցել են ԽՍՀՄ-ի հատուկ ծառայությունների հետ կամ ինչ-որ կերպով կապված են եղել նրանց հետ:

• 04-11-2015 11:48:47   | Грузия  |  Обзор прессы Диаспоры
Согласно решению Правительства Грузии от 3 ноября Патриархии Грузинской Православной Церкви, безвозмездно была передана сельскохозяйственная техника. «Безвозмездно передать в собственность Патриархии 14 тракторов, 1 комбайн, 8 машин для вспахивания полей, 5 культиваторов и 3 машины по сбору кукурузы», -сказано в тексте решения Правительства.
По информации Службы статистики Грузии, годовая инфляция в Грузии в октябре составила 5,8% после того, как в сентябре этот показатель составил 5,2%. Самый высокий показатель годовой инфляции в октябре был зафиксирован в группе алкогольных напитков и табачных изделий – 13,5%; В группе мебели, предметов быта и ухода за домом в октябре выросли на 13,1% на годовой основе. Цены в сфере здравоохранения выросли на 11,1%, что, в основном, обусловлено ростом цен на медикаменты на 27,4% по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года. В результате повышения тарифов на электричество, уровень годовой инфляции увеличился в группе жилья, водоснабжения, электричества и природного газа и в октябре составил 8,2%. Цены в группе гостиниц и ресторанов в октябре выросли на 6,5%, а на продовольствие на 4,1% по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года. Цены в группе транспорта сократились на 1,1% по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года. По информации Службы статистики, по сравнению с предыдущим месяцем, потребительские цены в октябре выросли на 0,8%.
«Существует мнение, что если мы откажемся от НАТО и Евросоюза, Россия восстановит территориальную целостность Грузии. Это исключено. У нас уже была такая позиция, когда Эдуард Шеварднадзе после войны предложил вступить в СНГ, дескать, проблемы в Абхазии и т.н. Южной Осетии будут урегулированы. Мы видели, что произошло все с точностью до наоборот. Для меня первым делом имеют значения ценности. Ценностями многих стран членов НАТО являются демократические ценности, поэтому для меня важно двигаться в этом направлении», -3 ноября заявил министр по вопросам гражданского примирения Паата Закареишвили.
3 ноября Конституционный Суд Грузии отменил введенный «Хартией свободы» запрет на занятие должностей в государственных ведомствах бывшими членами коммунистической партии. «Хартия свободы» была утверждена парламентом Грузии 31 мая 2011 года. Автором законодательной инициативы являлся депутат Гия Тортладзе. Закон предусматривает искоренение в стране советской и фашистской символики, также предусматривал ограничение на занятие должностей в государственных ведомствах теми, кто до 9 апреля 1989 года тайно либо открыто сотрудничали со спецслужбами СССР или были связаны с ними.